Yolcu360 Blog
çakar lamba takma cezası
Yolcu360 Blog > Otomotiv Dünyası > Otomotiv Haberleri > Usulsüz Çakar Lamba Takma Cezası ve Sorgulaması (2022)

Usulsüz Çakar Lamba Takma Cezası ve Sorgulaması (2022)

Otomobil sahipleri eğer usulsüz bir şekilde çakar lamba kullanırsa trafik ekipleri çakar lamba cezası keser. 2022 yeni trafik cezaları ile beraber çakar lamba takma cezası da arttı. Peki çakar ve siren takma cezası ne kadar? Çakar lambalı araba cezası içinde trafikten men edilme de var mı? Bu yazımızda çakar ve siren takma cezası hakkındaki bilgilere yer verdik.

Çakar Lamba ve Siren Nedir?

Kırmızı ve mavi ışıkların yanıp söndüğü çakar lamba, araçların tavanına veya ön kısmına takılan cihazlardır. Siren, elektrikle çalışır ve yüksek ses çıkaran aygıtlardır.

Çakar ve Siren Takma Cezası Neye Göre Belirlenir?

Karayolları Trafiğin 2918 sayılı kanununun 26.maddesi ve Trafik yönetmeliğinin 60. maddesinde ilgili yasalar belirlenmiştir. Buna göre trafik ekiplerince usulsüz kullananlara ceza kesiliyor. Trafik ekipleri trafikte usulsüz çakar lamba kullananları tespit ederek ceza işlemi uygulayabilir.

çakar lamba takma cezası

Çakar Lamba Takma Cezası Sorgulaması

Çakar lamba takma cezası aldıysanız, e-Devlet üzerinden kullanıcı şifrenizle sorgulayabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra sonra sistem üzerinde bulunan e-hizmetler bölümünden EGM menüsüne girin. ’Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama’ bağlantısına tıklayın. Böylece sorgulama yapabilirsiniz.

Bu yöntemin yanı sıra Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden de sorgulayabilirsiniz. Bunun için gib.gov.tr internet sitesine girin. Ardından ’Borç Sorgulama ve Ödeme’ bağlantısı üzerinden ‘Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme’ bağlantısına tıklayın. Böylece çakar lamba ve siren takma cezasını sorgulayabilirsiniz.

Çakar Lamba Cezası 2022 Ücreti Ne Kadar?

Çakar lamba gibi ışıklı veya siren gibi sesli cihazların otomobillere usulsüzce takılması ve kullanımı cezası 2022 yeni trafik zamları ile beraber yeniden belirlendi. 26/2 kanun madde numarasına göre sesli veya ışıklı cihazların araçlara takılıp trafiğe çıkmak durumunda araç sürücülerine uygulanacak ceza tutarı 1.823 TL. İlk 15 gün içerisinde ödemelere %25 indirim uygulanıyor: 1367.25 TL.

çakar lamba takma cezası
Çakar Lambalı Araba Cezası Sadece Para ile Kalmıyor!

Çakar lamba takma cezası 2022 ücretlerinin yanı sıra aynı zamanda kullananları başka cezalar da bekliyor. Hatalı bir şekilde çakar kullanan kişi araç sahibi değil ise ceza büyüyor. Ayrıca bu kişinin ehliyete el konulması da söz konusu olacak.

Çakar Lamba ve Siren Takma Sonucunda Araç Bağlanır mı?

Çakar lamba takma cezası eğer 1 yıl içinde 3 kez alındıysa tehlike büyük. Bu tür durumlarda araç 15 günlüğüne trafikte men ediliyor.

Kiralık araçlarda trafik cezalarını kim öder, cezalar kime yazılır?

Araç kiralama için trafik cezalarını kimin ödediği sıkça sorulan bir soru. Kiralık araçlarda yapılan trafik ihlallerinde cezaları sürücü öder. Kesilen cezanın günü ve saati belirlenmiştir. Böylece o gün ve saatte aracı teslim alıp kullanmakta olan sürücüye ceza tutarı yansıtılıyor.

Sürücü seyir halindeyken trafik memurlarının kestiği, sürücü kaynaklı ihlallerin cezalarını da ödemekle yükümlüdür. Araç arızasına bağlı olarak gelişebilecek durumlarda kesilen cezalar hakkında aracı teslim almadan önce, aracı teslim eden rent a car ofisinin araba kiralama formunu dikkatle okuyunuz ve bu konuda yetkili personelden bilgi alınız.

yolcu360 blog arama banner

Otomotiv Dünyası ile İlgili Her Konuda Yolcu360 Yanınızda!

Türkiye’nin 1 numaralı araç kiralama platformu Yolcu360 ile 1 dakikadan kısa sürede aracınızı kiralayabilirsiniz. Ödüllü Misafir Merkezimize (0850 360 5 360) 7/24 ulaşabilirsiniz. Ayrıca mobil uygulamamızı aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

yolcu 360 huawei app indirTrabzon'da Araba Sürme YerleriTrabzon'da Araba Sürme Yerleri

Trafik cezaları ile ilgili bu içeriklere de göz atabilirsiniz:

Yorum ekle