Yolcu360 Blog
Ayhancan-Güven

Ayhancan Güven

Ayhancan Güven kimdir? Ayhancan Güven’in kazandığı yarışlar hangileriAyhancan Güven hakkında bilgi arayanlar için detaylı bir yazı…

Ayhancan Güven

Motor sporlarında adından sıkça söz ettiren, dünyanın en genç profesyonel yarışçılardan olan milli sporcumuz Ayhancan Güven, 1998 yılında doğdu. Babası da bir yarış pilotu olduğu için çok küçük yaşlarda yarışa ilgi duydu. Henüz 4 yaşındayken bilgisayarda araba yarışı simülasyon oyunları oynamaya başladı.  5 yaşında babasının aldığı karting aracıyla karting yapmaya başladı. 6 yaşında ise ilk yarışına katıldı. Şu an motor sporları camiasında ilgiyle takip ediliyor. Peki Ayhancan Güven kimdir? Motor sporlarına nasıl başlamıştır hedefleri nelerdir? Bu soruların cevaplarını bu soruda bulabilir, milli sporcumuz hakkında merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Profesyonel sporcu olmaya ilk adım

Babası 4 yaşında karting aracını aldığında Ayhancan Güvan’in sevip sevmeyeceğini, profesyonel olarak bu işi yapıp yapmayacağını bilmiyordu. Fakat 5 yaşında girdiği ilk yarışında, oğlunun ilgisini gördü ve Ayhancan Güven yarışlara katılmaya başladı. İlk yarış İstanbul Mahalli Şampiyonası’ydı. Bu yarışa katılabilmek için babası Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’ndan (TOSFED) özel izin aldı.

6-7 yaşlarında mahalli şampiyonalarında dereceler elde etti. Okul çıkışında Tuzla’da antrenman yapıyordu. 2006 yılında, henüz 8 yaşındayken 300 çocuk sporcunun katıldığı yarışı 2. Olarak bitirince artık emindi, profesyonel olacaktı. Bunun için de dünyaya açılmayı zorunlu gördü. 2010’da Avrupa’ya açılma kararı aldı.

Tuzla’dan Avrupa’ya

2010 yılında İtalya Karting Şampiyonası ve Dünya Karting Şampiyonası’a katıldı. Ayhancan Güven bu yarışlarda çok başarılı olamadı. Ama bu ona daha çok çalışması gerektiğini gösterdi. 2011 yılında kendine 15 yarışlık bir hedef koymuştu. Yılın başında sıralamanın ortalarındayken, yılın sonuna doğru ilk sıralara yükselmişti. 2011’de İtalya Karting Şampiyonası’nda üçüncülük, Dünya Karting Şampiyonası’ndan da dördüncülük aldı. 2013’te, ilk kez üst kategori bir karting arabası ile İtalya’da birinci oldu. 2015’te ise otomobile geçmeye karar verdi. Sonradan bir röportajında otomobile geçmekle ivme kazandığını söyleyecekti nitekim 2015, onun yılı oldu. Volkicar V2 Challenge’da 1. Oldu. Bu Türkiye’deki profesyonel pilotların katıldığı bir yarıştı. Sonra Georgia Formula Alfa’da üçüncü ve Gt. Academy World’de 3. Oldu.

Şampiyonların Şampiyonu

Tosfed Şampiyonlar Şampiyonası 2016’da 44 pilot arasından Can Tolon ve Ayhancan Güven karşı karşıya geldi. Üç kalkış sonunda Ayhancan Güven 2-1 rakibini mağlup ederek Şampiyonlar Şampiyonu oldu. Sonraları bir konuşması sırasında, şampiyonlar şampiyonu olmasının kariyerindeki kırılma noktası olduğunu söyledi.

Fransa’da bir ilk

2018 yılında Porsche GT3 Cup Benelux ve Carrera Cup Fransa’da şampiyon oldu. Bunlar Türk otomobil sporları tarihindeki en önemli başarılardandı. Hatta Fransa’daki yarışta 32 yıl sonra ilk kez bir yabancı pilot kazanıyordu. TOSFED’e göre bu başarılar Türkiye’de birçok başarılı gencin de önünü açacak.

Hedefleri

Aynı zamanda mekatronik mühendisliği de okuyan Güven, okulu yarışlarla götürmenin zor olduğunu fakat ikisini de yürütmeyi hedeflediğini belirtti. Ayrıca en önemli hedefinin girdiği her yarışta elinden gelenin en iyisini yapmak olduğunu dile getiren genç sporcu örnek aldığı kişi olarak da Kenan Sofuoğlu’yu söyledi.

 

Yorum ekle