Yolcu360
Yaşam

29 Ekim Gezilecek Yerler / 29 Ekim Tatili

⏱: 4 dk

29 Ekim tarihi, her yıl coşkuyla ve mutlulukla kutladığımız en büyük milli bayramlarımızdan biri. 29 Ekim 1923 yılında Cumhuriyet kurularak egemenlik, kayıtsız şartsız millete sunuldu. Bu yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı‘nın salı gününe denk gelmesi ile birlikte birçok kişi için pazartesi gününü de kapsayacak şekilde bir tatil fırsatı ortaya çıktı. Özellikle, büyük şehirlerin gürültüsünden ve yoğun temposundan uzaklaşabilmek için bu olanaktan yararlanmak isteyenler, araç kiralama seçeneklerine bakarak 29 Ekim’i hem dolu dolu kutlayabilecekleri hem de tatil yapabilecekleri yerlere doğru rota belirleyebilirler. Hazırsanız 29 Ekim gezilecek yerler ve 29 Ekim tatili için gezi rehberiniz Yolcu360 ekibi tarafından sizler için hazırlandı.

29 Ekim gezi önerileri

  • Odunpazarı

29 Ekim gezilecek yerler arasında bulunan Odunpazarı, Eskişehir’in en büyük ilçelerinden biri. Odunpazarı’nın en önemli özelliği, burada kurulan ilk yerleşim yeri olması. Odunpazarı gezi rehberi için en göze çarpan yerler ise Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan tarihi Odunpazarı evleri ve Odunpazarı Modern Müze.

Odunpazarı evleri günümüzde hem butik otel hem de hediyelik eşya dükkanları kullanılmakta. O yüzden dilerseniz bu masalsı evlerin içlerini gezebilir hatta konaklayabilirsiniz. Bir diğer ilgi çekici yer olan Odunpazarı Modern müzesinin ise en ilginç yanı, Osmanlı ve geleneksel Japon mimarisinin temel alınarak tasarlanmış olması. Odunpazarı Modern müze giriş ücreti, 2019 yılı için tam kişi 20 TL, öğrenci 15 TL.  Eskişehir araç kiralama tekliflerini inceleyerek, Odunpazarı turunuzu Eskişehir turuna çevirebilirsiniz.

  • Germiyan Köyü

Ege’nin incisi olarak bilinen Germiyan Köyü, aynı zamanda Slow Food olarak adlandırılan Yavaş Gıda hareketine ilk katılan köy. Köy halkı hep birlikte bu harekete katılarak, geleneksel lezzetleri yaşatmayı ve katkısız gıdalar üretip tüketmeyi hedeflemiş. Ayrıca mevsimsiz ürünleri burada bulamazsınız. Çünkü yöre halkı her mevsime uygun meyve ve sebzeyi kendi tarlalarında yetiştiriyorlar. 29 Ekim gezilecek yerler için rotanızı buraya çevirdiyseniz, Musa amcanın mini müzesine de mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz. Musa amcanın kendisine ait olan ve biriktirdiği eski belgeler, antika eşyalar ve savaş hatıralarından oluşan bu tarihi eserler sizi uzun bir tarihi yolculuğa çıkaracak. Germiyan köyüne nasıl gidilir diye merak ediyorsanız İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı olan köye, İzmir araç kiralama seçeneklerinden yararlanılarak kolayca ulaşılabilir.

29 Ekim gezi planı

  • Sivas

29 Ekim gezilecek yerler listeniz için İç Anadolu turuna çıkmaya ne dersiniz? Kral yolu ve İpek Yolu üzerinde bulunan Sivas ile gezinize başlayabilirsiniz. Divriği Ulu Cami,Şifaiye MedresesiTaşhanBuruciye Medresesi ve Gök Medrese gibi birçok tarihi yere sahip olan şehir, Sivas gezi rehberi kapsamında detaylı bir şekilde gezilebilir. Sivas Havalimanı araç kiralama olanaklarından faydalanarak, Sivas gezilecek yerler için ideal bir ulaşım seçeneği tercih edebilirsiniz.

  • Kırıkkale

Zengin tarihi geçmişi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Kırıkkale, 29 Ekim gezilecek yerler için listenizde yer edinmesi gereken yerler arasında. Çünkü hem Anadolu’nun en bereketli topraklarına sahip hem de şehrin tarihi Neolitik Çağ’a kadar uzanmakta. Dolayısıyla kültür turizmi açısından oldukça önemli bir şehir. Kırıkkale gezi rehberi kapsamında Tarihi Kırıkkale EvleriKoçubaba TürbesiKaraahmetli Tabiat ParkıSulu MağaraÇeşnigir Köprüsü ve Ceritkale Kaya Mezarları gezilebilir.

29 Ekim gezileri

  • Giresun

Doğu Karadeniz sınırları içerisinde bulunan Giresun, hem fındığı hem de turistik ve tarihi yerleri ile gezilmesi gereken şehirler arasında yer almakta. Karagöl Yaylası ve Mavi Göl gibi doğal güzelliklerini gezerken bu inanılmaz manzaralar karşısında tabiri caiz ise ağzınız açık kalacak. Giresun Müzesi olarak da bilinen Gogora kilisesini gezerken Helenistik, Roma, Selçuklu, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait antik eserler ile karşılaşacaksınız. Giresun gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunması gereken Giresun adası ise efsanesi ve güzelliği ile sizi büyüleyecek. Trabzon Havalimanı araç kiralama imkanlarına bakarak, 29 Ekim gezilecek yerler için Trabzon üzerinden Giresun’a ulaşabilir ve Karadeniz turu yapabilirsiniz.

  • Kocaeli

İstanbul ve Bursa’ya yakın olması sebebi ile şehirden fazla uzaklaşmak istemeyenler için ideal bir seçenek Kocaeli turu.  Soğuksu Mesire Alanı içerisinde piknik yapabilir, temiz havanın tadını çıkarabilir ve ağaçlarla çevrili huzurlu bir ortamda dinlenebilirsiniz. Çocuklarınız toprak sayesinde enerjilerini atarken, sizde büyük şehirlerin kaosundan ve gürültüsünden uzak bir şekilde nefes alabilirsiniz. Kocaeli’nin sahil kasabalarından biri olan Kefken içerisindeki Pembe Kayalıkları ziyaret edebilirsiniz. 29 Ekim gezilecek yerler için Bursa’dan yola çıkacak olanlar Bursa araç kiralama veya Kocaeli araç kiralama hizmetlerinden faydalanarak konforlu bir şekilde Kocaeli’ni gezebilirler.

29 Ekim gezilecek yerler
  • Koza Han

Han’a ismini, İpek kozası ticaretinin bu han üzerinde gerçekleşmesinden dolayı verilmiş. Koza Han içerisinde eskiden her ne kadar ticaret yapılsa da günümüzde hem alışveriş yapabilirsiniz hem de Bursa’nın yöresel lezzetlerini tadabilirsiniz. Değişik bir atmosfere sahip olan han, dört bir yandan etrafınızı saran bir plana sahip. 29 Ekim gezilecek yerler için İstanbul ve Bursa’ya yakın bir konumda olan şehir için Bursa araç kiralama seçeneklerine göz atarak, Irgandı Köprüsü gibi Bursa tarihi yerleri ve Bursa doğal güzellikleri daha rahat bir şekilde gezip, görebilirsiniz.

  • Aya Nikola Manastırı

29 Ekim gezilecek yerler arasında olan manastır, İstanbul’a yakın konumundan dolayı rahatlıkla gezi rotanıza dahil edilebilir. Kırklareli gezilecek yerler listesinde bulunan manastır, Bizans döneminden günümüze kadar gelebilmiş. Manastır, kayaların içlerinin oyulması ile yapılmış. Manastırın iç kısmı ise kilise ve keşişlere ayrılan bölümlerden oluşmakta. İstanbul araç kiralama olanaklarını kullanarak, 2 saat 29 dakika içerisinde buraya ulaşabilirsiniz.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı önemi / 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı şiiri

Cumhuriyet Bayramı, TBMM’nin 29 Ekim 1923 yılında Cumhuriyet yönetimini ilan etmesinden dolayı her yıl 29 Ekim’de Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta kutlanmakta olan bir milli bayram. Cumhuriyet nedir? Devleti yönetecek olan kişilerin seçimle belirlendiği yönetim şekline Cumhuriyet denir. Cumhuriyet sayesinde egemenlik milletin olmuştur.

29 Ekim’i anlatan en güzel şiirlerden birini sizlerle paylaşmak istedik.

CUMHURİYET

Kahraman Atatürk’ten
Armağansın sen bize.
Yıldönümün çoğalsın
Katılsın sevgimize.

Bir çelenk ol da seni
Başımızda göreyim.
Yaşasın cumhuriyet
Diye çarpsın yüreğim.

Korumaya ant içtim
Seni, nabzım vurdukça.
Başımızın tacısın,
Var ol, dünya durdukça.

İsmail Hakkı SUNAT

İlgili Yazılar

Manzara Fotoğrafları Çekmek İçin Yer Önerileri

Yolcu360

Didim Tatili İçin İpuçları

Yolcu360

Türkiye’de mutlaka yapmanız gereken 5 aktivite

Yolcu 360

Yorum Bırak