Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

Ekim’de Gezilecek Yerler / Sonbahar Rotaları

⏱: 3 dk

Türkiye’de sonbaharda gidilecek yerler en az yazın gidilecek yerler kadar fazla. Dört mevsimin yaşandığı ülkemizde özellikle Ekim’de gezilecek yerler doğasıyla renk renk bir atmosfer sunuyor. Sonbahar özellikle hava sıcaklıklarının ortalama olduğu bir mevsim olduğundan gezmek için çok ideal bir zaman aralığı. Peki sonbaharda nereye gidilir? İstanbul’da sonbaharda gezilecek yerler nereleri? Araç kiralama yaparak rahatlıkla gezilecek sonbahar rotaları listesini sizler için bir araya getirdik.

Cumalıkızık

Ekim’de gezilecek yerler arasında sakinliği ve huzuruyla ön plana çıkan Cumalıkızık Bursa’nın şirin bir köyü. Özellikle Cumalıkızık hava durumu sonbaharda gezmek için çok ideal. Mavi Yıldız Cumalıkızık köy kahvaltısı yapmak için güzel bir nokta. Cumalıkızık Bursa köy kahvaltısı sakin ve huzurlu manzara eşliğinde yapıldıktan sonra fotoğraf makinenizi alıp Cumalıkızık taş evleri görebilir ve güzel kareler yakalayabilirsiniz. Meşhur Kınalı Kar dizisi nerede çekildi? sorusunun da cevabı bu köy.   Kınalı kar ağanın konağı tabelalarını takip ederek çekimin yapıldığı evi de görebilirsiniz. Ayrıca Etnografya Müzesi ve 300 yıllık olduğu tahmin edilen Cumalıkızık Cami ve Hamamı’nı da ziyaret edebilirsiniz. Bursa Cumalıkızık araç kaç km diye soracak olursanız 10 km. Bursa araç kiralama yaparak yaklaşık 15 dakikada köye ulaşım sağlayabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken herkesin bir gün mutlaka gitmek istediği yer Gölyazı’na uğrayabilirsiniz.

Cumalıkızık Köy Kahvaltısı yazısı için tıklayınız.

Kapadokya

Sonbaharda gezilecek yerler arasında dikkat çeken bir diğer yer şüphesiz Kapadokya gezi turu… Doğal oluşumları karşısında büyüleneceğiniz Kapadokya peri bacaları sonbaharın ışığında daha bir eşsiz görünüyor. Özellikle Kapadokya Ihlara Vadisi mutlaka görülmeli. Kaya oyması şapelleri ile Göreme Açık Hava Müzesi’nde kendinizi zamanın başka bir yerinde hissedeceksiniz. Kapadokya’da balona binmeden dönülmez elbette. Kapadokya balon fiyatları 2019 itibariyle ortalama 200 Euro civarında. Ayrıca baharda evlenecekler için en romantik balayı adresi Kapadokya…Kapadokya balayı paketleri 2019 itibariyle de artış göstermekte.  Kapadokya’ya gitmişken Asmalı Konak’ı da görmeyi ihmal etmeyin. Nevşehir gezilecek yerler arasında olan Kapadokya Nevşehir arası kaç km sorusunun cevabı yaklaşık 13km. Nevşehir araç kiralama yaparak rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Kapadokya Gezilecek Yerler yazısı için tıklayınız.

Yedigöller

Sonbaharın etkisini iyiden iyiye hissedeceğiniz bin bir renk tonunun bir araya geldiği Yedigöller, Ekim’de gezilecek yerler arasında belki de en ünlüsü. Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olarak 7 gölden oluşan ve adını buradan alan Yedigöller birçok hayvanın da evi. 🙂 Domuz, tilki, sincap, geyik, karaca, sansar, tavşan, yabani ördek, yabani güvercin ve keklik görebileceğiniz hayvanlardan sadece bazıları. 100’ün üzerinde kuş türü bulunan Yedigöller kamp yapmak için de çok ideal. Yedigöller kamp alanı size rengarenk bir ormanın içinde uyanma fırsatı veriyor. Özellikle Yedigöller Milli Parkı kamp için çok ideal. Bursa Yedigöller arası kaç km sorusunun cevabı ise 334,5 km. Bursa araç kiralama yaparak 4 saatlik bir yolculuk sonunda ulaşabilirsiniz. İstanbul Yedigöller kaç km sorusunun cevabı 302 km. İstanbul araç kiralama yaparak 3 saatlik yolculuk sonunda ulaşabilirsiniz. Yedigöller bungalov evleri fiyatları 2018’e göre artış gösteriyor.

Bursa Gezi Rehberi için tıklayınız.

Köyceğiz

Yeşillikler içinde ve doğanın tam ortasında Köyceğiz’in göl ile olan kıyısında bir kamp alanı bulunuyor. Bir tarafta Köyceğiz Gölü bir yanda yemyeşil orman. Gitmişken meşhur Köyceğiz balı ve Köyceğiz kahvaltısını tatmadan dönmeyin. Köyceğiz kiralık ev konusunda da uygun. Aileniz ve sevdiklerinizle rahatlıkla gidebilirsiniz. Özellikle Köyceğiz Yuvarlakçay mutlaka görülmeli. Köyceğiz koyları ve birbirinden güzel doğal güzelliği Ekim’de gezilecek yerler arasında. Dalaman Havaalanı araç kiralama seçenekleri ile kiralayabileceğiniz araçla, D550 ve D400 karayollarını kullanarak, Köyceğiz üzerinden 1 saatte gidebileceğiniz mesafede olan kamp alanını ve Köyceğiz’i mutlaka denemelisiniz. Köyceğiz Fethiye arası da yaklaşık 1 saat.

Köyceğiz gezi rehberi / Muğla 

Sonbaharda İstanbul’da Gezilecek Yerler

İlgili Yazılar

Türkiye’deki Kaleler: Kozan Kalesi

Yolcu360

Ölüdeniz Gezilecek Yerler | Fethiye Gezi Rehberi

Yolcu 360

Uşak Gezi Rehberi

Yolcu 360

Yorum Bırak