Yolcu360
Zeugma Mozaik Müzesi Gaziantep
Kültür Sanat

Zeugma Müzesi | Zeugma Mozaik Müzesi

⏱: 4 dk

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Gaziantep‘in geçmişi paleolitik çağlarına kadar uzanmakta. Türkiye’nin kadim miraslarından biri olan Gaziantep, gerek dogal güzellikleri gerekse de tarihi yerleri ile buraya gelen yerli ve yabancı turistleri büyülemekte. Bir de dünyaca meşhur olan Gaziantep mutfağı var tabi. 🙂  Kültür beşiği olan şehri, araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak gezmeye ne dersiniz? Malumunuz Gaziantep gezilecek yerler arasında birçok yer var. Bu yerlerden biri de ünlü Zeugma müzesi / Zeugma mozaik müzesi. Zeugma müzesi için gezi rehberiniz Yolcu360 ekibi tarafından hazırlandı. Sizde araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak Zeugma Mozaik Müzesi hakkında bilgi edinmeye ne dersiniz?

Zeugma Antik Kenti

Zeugma antik kenti, Gaziantep ilinin Nizip ilçesinin Belkıs köyünde Fırat nehri kıyısında bulunmakta. Antik kent neredeyse 20 bin dönümlük çok geniş bir arazi üzerine kurulmuş. Kent, Fırat’ın en sığ yerinde konumlandığı için askeri ve ticari bakımdan çok stratejik bir bölgede yer almakta. Konumundan dolayı tarihin her döneminde önem arz etmiş. Kent içerisinde yaklaşık 80 bin nüfusun bulunduğu düşülmekte.

Kent, tarih boyunca değişik isimler ile adlandırılmış. M.Ö. 300 yılında kurulduğunda Fırat’ın Silifkesi anlamına gelen Selevkos Euphrates ismi ile kurulmuş. M.Ö. 1 yüzyılda antik kent, Roma hakimiyetine girmiş. Roma egemenliği altında kentin adı değiştirilerek köprü, geçit anlamına gelen Zeugma adını almış.

Zeugma Mozaik Müzesi

Türkiye’de mozaik sanatı denilince akla hemen Zeugma gelir. Çünkü Zeugma mozayikleri, bazı önemli sebeplerle dünyanın en değerli eserleri arasındadır. Sahne ve figürlerdeki renk kullanımı, anatomi bilgisi ve perspektif bilgisi ve bunların yansıtılış biçimi eşsizdir.

Zeugma Mozaik Müzesi Gaziantep

Zeugma Müzesinin en ünlü eserlerinden biri Poseidon yani Deniz Tanrısı Tethys mozaiğidir. Zeugma Poseidon mozaiği 2000 yılında ortaya çıkarıldı. Bir Roma Villasından bulunan Poseidon mozaiği, millattan sonra 2. yüzyıla tarihleniyor. Zeugma müzesindeki Poseidon mozaiği, söz konusu Roma villasının havuzunun dibi süslüyordu. Düşünsenize; bundan binlerce yıl önce bir evin yüzme havuzu var ve dibinde el yapımı bir mozaik tablo var. Muhteşem bir lüks…Araştırmacılar bu mozaikten ve villadaki diğer tablolardan yola çıkarak villa sahibinin denizcilik veya deniz ticareti ile uğraştığı sonucuna varmışlar.

Zeugma Müzesi

Zeugma Mozaiklerini çok özel kılan detaylardan biri de buradaki tablolardaki figürlerin sadece bir kere kullanılmış olmasıdır. Yani mozaikleri yapan kişiler, bir balık figürünü başka bir yerde bir daha kullanmamışlar. Zeugma Mozaiklerinin özelliklerinden biri de tüm balık, insan, hayvan figürlerindeki renk perspektifidir. Yani renkleri açıklı koyulu kullanarak nesnelerin üç boyutlu olduğu izlenimi verilmiştir ve bu dönemi için çok büyük bir ustalık göstergesidir.

Zeugma Mozaik Müzesi Gaziantep

Zeugma Mozaiklerini korumayı yeni öğrendik. Neden mi 1980’lerden beri bu mozaikler, parça parça çalınıp yurt dışına kaçırıldı. En son 1998’de büyük bir düğün tablosunun 3’te 2’sini çalmışlardı. Çalıp ne mi yaptılar? Yurt dışındaki müzelere sattılar ya da koleksiyonerlere. Biz, tarihimize, tarihin bize sunduğu değerlere sahip çıkmazsak onları alıp Avrupa Müzelerine götüren ellere müze giriş bedelleri ödeyerek yurt dışı seyahatlerimizde görür oluruz. Tıpkı Almanya’daki Pergamın Müzesi ya da Avusturya’daki, St. Petersburg’daki onlarca Türk eseri gibi. Bugün, St. Petersburg Ermitaj Müzesini, Viyana Sanat Tarihi Müzesini ya da Almanya’daki Pergamon Müzesini dünyanın en fazla ciro elde eden müzeleri yapan eserlerin çoğu Türkiye’den kaçırılanlardır…

Gaziantep bey mahallesi:tarihi sokaklar yazısı için tıklayınız.

Çingene Kızı Mozaiği

Zeugma Mozaik Müzesi Gaziantep

Çingene Kızı mozaiği, Zeugma antik kenti içerisinde 1998 – 1999 yıllarında Zeugma kazıları çalışması sırasında bir villanın 300 metrekarelik bir tabanının parçası olarak bulunmuş. Mozaik o kadar etkileyici ki hem antik kentin hem de Gaziantep’in de simgesi olmuş. Mozaik içerisindeki figüre çingene kızı ismi her ne kadar verilse de, kişinin cinsiyeti tam olarak belli değil. Bu durumda bir tartışma konusu olmuş. Mozaik konusunda bir başka tartışma da figürün yer tanrıçası ve tanrıların anası Gaia ya da Büyük İskender olduğu üzerine.

Mozaiğin isminin çingene kızı olmasının nedeni ise kabarık saçları ortadan ikiye ayrılmış ve ensesinden bir eşarpla bağlanmış figürün kulaklarında iç içe geçmiş iri halka küpe bulunması. Mozaik, öncelikli olarak Gaziantep arkeoloji müzesinde sergilenmiş, 2011 yılından beri ise Zeugma mozaik müzesinde sergilenmekte.

Gaziantep gezisine bu yazıyı okumadan başlamayın.

Zeugma Müzesi Nerede?

Zeugma müzesi adres: Mithatpaşa Mahallesi, Haci Sani Konukoğlu Bulv. Şehitkamil. Gaziantep araç kiralama imkanlarından yararlanarak, Zeugma müzesi için konforlu bir ulaşım tercih edebilirsiniz.

Zeugma müzesi iletişim: 0342 325 27 27

 Gaziantep hayvanat bahçesi yazısı için tıklayınız.

Gaziantep Otelleri

Zeugma müzesi için şehre geliyorsanız, konaklama konusunda hiç endişe etmenize gerek yok. Çünkü her bütçeye uygun birçok seçenek mevcut. Biz de sizler için en iyi antep otelleri hangileri diye merak ettik ve bulduk:

  • Novotel Gaziantep
  • Shimall Otel Gaziantep
  • Kule Otel Gaziantep
  • Grand Hotel Gaziantep
  • İbis Otel Gaziantep
  • Holiday Inn Gaziantep

Gaziantep’te ne yenir sorusunun cevabı için tıklayınız.

Gaziantep’e Nasıl Gidilir?

İstanbul Gaziantep kaç km? İki şehir arası mesafe 1.144,8 kilometre olup, İstanbul araç kiralama seçeneklerine göz atarak O-4 üzerinden 12 saat 24 dakikada şehre varılabilir. Şimdiden Zeugma müzesi için iyi eğlenceler ! 🙂

Ankara Gaziantep kaç km? Ankara ve Gaziantep arasındaki mesafe 700,5 kilometre. Ankara’dan Zeugma müzesi için yola çıkanlar, Ankara araç kiralama fırsatlarına göz atabilir ve D750/E90 ve E90 üzerinden 7 saat 31 dakika içerisinde şehre ulaşabilirler.

Adana Gaziantep kaç km? Adana’dan Zeugma müzesi için yola çıkacak olanlar, Adana araç kiralama seçeneklerinden birini seçerek E90 üzerinden 2 saat 35 dakika içerisinde 223,5 kilometre olan yolu tamamlayabilirler.

İlgili Yazılar

İstanbul Arkeoloji Müzeleri | İstanbul Müzeleri

Yolcu 360

Panorama 1453 Tarih Müzesi / İstanbul Gezilecek Yerler

Yolcu 360

Kemalpaşa Kiraz Festivali Kaçmaz!

Yolcu360

Yorum Bırak