Yolcu360 Blog
SONY DSC
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Şirince gezi rehberi / Şarap ve kıyamet ile ünlenen bir köy / İzmir

Şirince gezi rehberi / Şarap ve kıyamet ile ünlenen bir köy / İzmir

Şirince denince akla yıllar boyunca tadına doyulmaz şarapları, bozulmamış dokusu ve Ege lezzetleri gelmişti. Ta ki o meşhur kıyamet söylentileriyle adı bir kez daha gündeme gelene kadar… İzmir’in en meşhur köyü diyebileceğimiz Şirince’yi sizin için Instagram’ın fenomen seyyahı Gezgininayakizleri hesabının yazarı Cüneyt Durhan gezdi gördü ve kaleme aldı.

Şirince gezi rehberi

Şirince Selçuk iline gelmeden Şirince sapağından içeri girdiğinizde 8 kilometre uzaklıkta bu güzel köy. Köye dönemeçli yollardan ilerlerken yol boyunca  mandalina, üzüm ve zeytin kokuları insanı mutlu hissettirmeye yetiyor. Konum itibari ile köy harika bir yerde. Şirince köyünün eski ismi Kırkınca‘ymış. Efsanevi söylentiye göre dağlara vuran kırk kişiye adandığı rivayet edilirmiş.

Köy Cumhuriyet döneminin öncesinde Rum kasabasıymış. Ben Rum kasabalarını gerçekten seviyorum mistik bir kokuları var. Uçmakdere, Tirilye bunlardan bir kaç örnek. Halen köyde yıkık iki rum kilisesinin izlerini görebilmek mümkün. Ünlü yazar  Dido Sotiroyo’nun  kitabından Şirince hakkında anlatımı ise; “Şu yeryüzünde cennet diye bir yer varsa bizim kırkınca (Şirince), cennetin bir parçası olması gerekir” der. Gerçekten köyün girişinde köyü bir seyrederek bu sözün doğruluğuna ulaşabilirsiniz.

Şirince şarap ile tatlandırılmış bir Ege diyarı

Köy içine girdiğim andan itibaren şarap dükkanlarının çokluğu ve tadım yerlerinin güzelliği insanı şaraba özendirmiyor değil. Köyün küçük ama şirin mi şirin mimarisi korunmuş sokaklarında, mis gibi  gözleme kokularının içinde dolaşarak fotoğraflayarak gezmek benim için müthiş keyifliydi. Kilisenin bahçesinde bir dibek kahvesi zamanı. Gökçeada’daki Madam’ın dibek kahvesinden sonra içtiğim en güzel dibek kahvesiydi. Taşlarla döşeli dar sokaklarda, köy insanının hazırladığı yöresel yiyecekler ve örgü işleri, sabunlar, zeytinyağları, doğal bitkiler, çayları  hediyelik olarak alabilirsiniz. Tanınmış bir iki şarap markasının haricinde çoğu yerel şarap üreticilerin standlarını görebilirsiniz. Kesinlikle tatmanızı ve yanınıza stoğunuzu almanızı öneririm.

Şirince Kıyamet ile ünlenen köy!

Köy içini gezip dolaştıktan sonra eski kilisenin önü ve tarihi evlerin arasından tepeye bir tırmanış yaparak  Şirince‘yi kuşbakışı seyretmek müthiş keyifli. Şimdi asırlık çınarın altında çay zamanı. Günü birlik gezimde gerçekten keyif duyduğum harika bir yer Şirince. Adı gibi şirin ama huzurlu bir köy.

Bu kadar huzurlu bir köy nasıl oldu da Kıyamet ile birlikte anılır oldu peki? Her şey Maya takviminin 12 Aralık 2012 yılında sona erdiği rivayetiyle başladı. Kadim bir uygarlık olan Mayalar ne Şirince’yi görmüş ne de duymuştu fakat inanışa göre, M harfi şeklindeki Maden Dağı 21 Aralık’ta yıkılmayacaktı. Bu iddianın sahibi ise belirsiz. Şirince’nin sırtını yasladığı 321 metre yüksekliğindeki Maden Dağı’ndaki zirvenin tam ortasından sözde bir gemi çıkacak… ki bu da Nuh’un gemisi efsanesinden çalıntı bir fikir gibi duruyor; Şirince’de bulunup bu gemiye binenler de güya kıyametten kurtulacak… Bu sebeple 12 Aralık 2012 tarihinde binlerce insan Şirince Köyü’ne akın etti ve 13 Aralık sabahı kahvaltılarını yapıp evlerine döndüler. Yani efsane tamamıyla boş çıktı.

Şirince Köyü Lanetli Ev

Kıyamet konusu henüz taze kapanmıştı ki bir de kulaktan kulağa bir lanetli ev efsanesi dolanmaya başladı. Pek çok Youtube kanalı bu efsanenin peşine düşüp Şirince Köyü Lanetli Ev hikayesinin sırrını aralamaya çalıştılar. Tahmin edeceğiniz üzere ortada ne bir lanet vardı ne de lanetli ev… Şirince Köyü huzurlu ve keyifli atmosferiyle konuklarını ağırlamaya devam ediyor.

Şirince nerede ve nasıl gidilir?

Şirince İzmir’in Selçuk İlçesi’ne bağlı bir Köy. Bu güzel köye ulaşmak için İzmir-Aydın otoyolunu takip ederken yönlendirici levhalara uymanız yeterli. Şirince gibi İzmir’deki diğer gezi noktalarına ulaşmak için en rahat yol Yolcu360‘tan bir araç kiralamak. İzmir Adnan Menderes araç kiralama seçeneklerine mutlaka göz atın. İzmir araç kiralama seçeneklerini değerlendirmeden yola çıkmayın…

 

Şirince kahvaltı yerleri ve Ege lezzetleri

Şirince’de geçirdiğiniz gün ya da günler, köyün huzur veren sessizliği, doğayla baş başa olmanın verdiği dinginlik, bu dinginlikte kendini yeniden keşfediş, unutulmaz anılarınız haline dönüşecek. Bu güzel köyden ayrılırken ağzınızda şarap ve gözleme tadı, gözünüzün önünde eski tarihi köyün rum evleri, aklınızda “bir daha ne zaman fırsat bulup da gelebileceğim” sorusu kalır. Ben çok sevdim konumuyla huzurlu bir köy. Tekrar yeşillik arasındaki bu güzel köyü ziyaret etmek temennisiyle ayrıldım. Yolum elbet tekrar kesişecektir. Keşfetmeniz dileğiyle…

Yorum ekle