Yolcu360
Avrupa'yı keşfet

Paris gezi rehberi / Paris’te mutlaka görmeniz gereken yerler

Paris tüm dünyada aşıkların şehri olarak bilinir. Fransa’nın başkenti olan, buram buram tarih ve kültür şehrini sizlere de ancak aşık bir çiftin gözünden anlatabilirdik. Instagram’ın sevilen gezgini Elitfukara hesabının yazarları Zehra ve Mutlu sizler için muhteşem bir Paris gezi rehberi hazırladılar. Paris’te mutlaka görmeniz gereken bu yerleri not almadan yola çıkmayın!

Aşıklar için Paris gezi rehberi

Bu sene 5 ülkeyi kapsayan bir Avrupa seyahatine çıktık…  İlk durağımız ise aşıklar şehri olarak anılan Paris… Size bugün Paris’e geldiğinizde gezip görmeniz gereken yerleri başlıklar halinde kısa kısa anlatarak yazdık ama merak etmeyin aşağıda gördüğünüz birçok yer bu kadar kısa anlatılmayı hak etmeyecek kadar büyülü ☺. Öncelikle bu güzel şehri hakkını vererek gezmek için Yolcu360‘tan bir araç kiralamanızı tavsiye ederiz. Paris araç kiralama seçeneklerine göz atmadan yola çıkmayın. Tavsiyemiz Paris Havalimanı araç kiralama tekliflerini değerlendirip, uçaktan iner inmez aracınızı teslim almanız olacaktır.

Paris, Avrupa’nın gezilecek yerler konusunda en zengin ve en popüler yerlerinden biri… Paris’te ne yapılır, Paris’te nereye gidilir, Paris’te neresi gezilir… Bu soruların cevapları sayfa sayfa yazmakla bitmez. O yüzden yazımıza müze ve dini yerleri liste fazla uzadığından dahil etmedik ancak hangilerini muhakkak görmeniz gerektiğiyle ilgili ayrı bir yazı yazacağız. Beklemede kalın efendim ☺.

Paris’te mutlaka görmeniz gereken yerler

  • EIFFEL TOWER – EYFEL KULESİ

Sadece Paris’in değil Fransa’nın sembolü olan o muhteşem Eyfel Kulesi ☺. Herkes için Paris denince akla ilk gelen o büyülü yer. Zaten öyle eşsiz ve devasa ki görmemeniz ve önünden geçmemeniz imkansız ☺.

Toplamda 324 metre ve üç katlı olan Eyfel Kulesinin her katında seyir terası ve restoran bulunuyor. Kuleye çıkabilmeniz için ister merdiven+asansör kullanıp bütçeyi düşürebilir, isterseniz sadece asansör kullanır, rahatımdan ödün veremem dersiniz ☺.

  • PONT DES ARTS – AŞIKLAR KÖPRÜSÜ

Paris Seine Nehri üzerinde bulunan 37 köprü arasında en ünlülerinden… 155 metre uzunluğundaki köprünün en önemli özelliği ise sevgililerin üzerine isimlerini yazdığı asma kilitleri asması ☺.  

İnanca göre Paris’i ziyaret eden sevgililer, aşklarının sonsuza kadar sürebilmesi için kilitleri astıktan sonra anahtarını nehre atarlar ☺. Ancak bu köprü yakın zamanda yıkılma tehlikesi geçirdiğinden dolayı kilit takılamıyor.

Köprünün yeni hali size “O eski halinden eser yok şimdi” şarkısını mırıldandırsa da diğer köprülerde o manzarayı yakalayabiliyorsunuz ☺. Unutmayın burada her köprü, her demir ve her kilit geçebilecek yerde bu geleneği uygulayabiliyorsunuz ☺. S

  • PLACE DU TERTRE – RESSAMLAR TEPESİ

Montmartre Tepesi olarak da bilinmekte olan bu yerde geçmişten günümüze gelen Pablo Picasso, Claude Monet gibi birçok dünyaca ünlü sanatçının eserleri de burada çıkmış. Ressamlarla dolu olan hareketli bir meydanı bulunmaktadır.

Paris’in en yüksek noktalarından biri olan Ressamlar Tepesi oldukça sevimli bir yer. Küçük kafeleri, restoranları, bistroları ve yerleşimiyle Paris’in küçük bir kasabası havasında olduğundan insanı farklı bir huzura çağırıyor ☺.

  • LE CHÂTEAU VERSAILLES – VERSAY SARAYI ve BAHÇELERİ

Versay Sarayı kelimelere sığmayacak kadar büyük ve görkemli bir yer… Dillere destan, uçsuz bucaksız bahçesi olan Versay, Avrupa’nın en büyük sarayıdır.

1. Dünya Savaşı’nı sonlandıran Versay Barış Anlaşması ise burada imzalanmıştır. Paris merkezin oldukça dışında kalan bu sarayı kesinlikle gidip görmeli ve en azından yarım gününüzü ayırmalısınız deriz.

Paris’e gelen herkesin sorduğu soru: Disneyland’a nasıl gidilir?

  • DİSNEYLAND

Ah Disneyland’i duymayan, küçüklüğünden beri hayallerini süslemeyen yoktur sanırım ☺. E Paris’e gelmişken de uğramamak olmaz diye düşünüyoruz ☺. Şehir merkezine 32 km uzaklıkta buluyor. Her yer birbirine yakınken Disneyland’in bu kadar uzak olması gözünüzü korkutmasın.

Yolcu360‘tan aracınızı kiraladıysanız, içiniz rahat olsun, yollar rahat ve tabelaları takip etmek yeterli oluyor. ☺Disneyland’i dolu dolu gezmek istiyorsanız 1 tam gününüzü ayırmanız gerekiyor.

Karşılaşacağınız kalabalık içinse en önemli tavsiyemiz fırsatınız varsa Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri dışında gitmeniz☺.

  • PALACE DE LA CONCORDE – CONCORDE MEYDANI

Paris’in en büyük ve en ünlü meydanıdır. Şanzelize Caddesi boyunca yürürken sonunda uçsuz bucaksız Concorde Meydanı karşılıyor sizi, ufuktaysa Paris’in vazgeçilmez Eyfel Kulesi manzarası ☺. Bakmayın size bu kadar özgürlük hissi uyandırmasına, meydanın kanlı ve korkunç bir geçmişi bulunuyor.

Bu geçmişi unutturmak adına 23 metre yüksekliğinde bir Dikilitaş dikilmiş, daha sonra ise yanına iki tane çeşme ve Fransız şehirlerini simgeleyen 8 tane heykel eklenmiştir. Bu meydanı fotoğraflardan görüp o dev dönme dolabı arayanlar olabilir. Ancak maalesef Mayıs 2018 itibari ile meydandan kalıcı olarak kaldırıldı. O havalı görüntü bir nebze azalmış olsa da unutmayın Paris’in Eyfel’i var, tüm ihtişamıyla size her şeyi unuttur ☺.

  • AVENUE DES CHAMPS-ELYSÉES – ŞANZELİZE CADDESİ

 Paris’in ünlü caddesine hoş geldiniz ☺. Şarkılara konu olan o meşhur Şanzelize, yaklaşık 2 kilometrelik bir caddedir ve Paris’in en güzel caddesi olarak gösterilmektedir.

Şanzelize’yi bu kadar ünlü kılan ise üzerinde bulunan lüks giyim mağazaları, restoranları, kafeleri ve Zafer Takı’dır.

  • ARC DE TRIOMPHE – ZAFER TAKI

Zafer Takı Napolyon’un isteğiyle yapılmaya başlanıyor ve Eyfel Kulesi’nden sonra Paris’te bulunan en önemli yapılardan biri oluyor. 12 tane yolun birleştiği çok büyük bir meydanın tam ortasında bulunuyor. Zafer Takı’nın en önemli özelliklerinden biri de altında bulunan Meçhul Asker Anıtı’dır. 1. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybetmiş olan askerlerden biri buraya defnedilmiştir.

Mezarın bulunduğu yerde ise “Burada, 1914-1918 yıllarında babalarının toprakları için ölmüş Fransız askerleri yatmaktadır” yazıyor. Mezarın en büyük özelliği ise burada bulunan sönmeyen bir ateşin bulunmasıdır. Zafer Takı’nda bulunan terasa çıkıp özellikle gün batımında şehrin keşmekeşiyle birleşen ufukta Eyfel Kulesi manzarasıyla gününüzü bitirebilirsiniz ☺.

Zafer Takı’nın önemli bir tarihi bulunmaktadır. Öncelikle tarihini okuyup ziyaret ederseniz sizin için daha anlamlı olacaktır… Paris notlarımız devam edecek. Yazılarımızı takipte kalın 🙂

İlgili Yazılar

Almanya’nın en güzel müzeleri / Almanya

Yolcu 360

Mallorca’da nerede denize girilir? / Mallorca gezi rehberi / İspanya

Yolcu 360

Haut-Koenigsbourg Şatosu : Bir Ortaçağ Yapısı / Fransa

Yolcu 360

Yorum Bırak