Yolcu360
Avrupa'yı keşfet

Paris’te gezilecek yerler / Katedraller ve kiliseler / Fransa

Paris’te gezilecek yerler dendiğine akla gelen Eyfel Kulesi, Disneyland ve müzeler gibi yerleri sizin için daha önce kaleme almıştık. Bu sefer de Paris’e gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken katedral ve kiliseleri özel bir gezi rehberinde bir araya getirdik. Instagram’ın sevilen gezgin çifti Elitfukara hesabının yazarları Zehra ve Mutlu sizin için gezdi gördü ve yazdı…

Paris’teki katedraller ve kiliseler nasıl gezilir?

Paris’i karış karış gezdik. Peki, kutsal ve dini yapılarını gezmeden olur mu? Tabi ki asla ☺. Hadi gelin bu yazımızda Paris gezisi boyunca gezip görülmesi gereken önemli kutsal yapılardan bahsedelim.

  • Notre Dame Katedrali
  • Sacre Coeur Bazilikası
  • Sainte Chapelle
  • Paris Yer Altı Mezarları (Catacombs of Paris)      

Bu dört özel gezi rotasını ziyaret edebileceğiniz en ideal ulaşım aracı elbette ki kiralık araç. Yolcu360‘tan bir araç kiralayarak rahatlıkla Paris’teki kilise ve katedralleri gezebilirsiniz. Paris Charles de Gaulle Havalimanı araç kiralama seçeneklerini değerlendirirseniz, uçaktan iner inmez bu muhteşem kültür turuna başlayabileceğinizi hatırlatmış olalım…

Paris’te mutlaka görmeniz gereken kilise ve katedraller

  • Notre Dame Katedrali

Paris’teki en önemli dini yapı dünyaca ünlü Notre Dame Katedrali’dir. Bu katedral öyle popüler ki Eyfel Kulesi’nden fazla turist çekiyor. Bu kadar popüler olmasında ise mimarisinin güzelliği olduğu kadar Viktor Hugo’nun yazdığı “Notre Dame’ın Kamburu” kitabına da çok etkili.

Fransız gotik mimarisinin en önemli örneği olarak kabul edilmektedir. Roma-Gotik stili karışımı mimarisi, görkemli pencereleri, muhteşem süslemeleri ve içerisinde bulunan sanat eserleri ile sizi mest edecek… Aynı anda 9 bin kişinin ibadet edebildiği Notre Dame Katedrali’nde hafta sonu ayinine denk gelirseniz bu atmosferi kaçırmayıp muhakkak izlemelisiniz.

Katedral’e giriş ücretsiz ancak 69 metre yüksekliğinde ki iki kulesine çıkışlar ücretli. Ancak 1 Kasım ve 31 Mart tarihleri arasında her ilk Pazar günü kuleye çıkış ücretsiz.

Kuleye çıkan merdivenler oldukça dik, çıkacağınız yer yüksek ve merdivenler dar… Ancak yukarı çıktığınızda bunca şeye değeceğini göreceksiniz. Yukarıda sizi Paris manzarası ve katedrali kötü ruhlardan koruduğu düşünülen yaratık heykelleri bekliyor olacak.

Ziyaret saatleri ve günleri: 07.45-18.45 saatleri arası yılın her günü ziyarete açık. Hafta sonu ise saatler 07.45-19.15 oluyor.

  • Sacre Coeur Bazilikası

Buradan Ressamlar Tepesi yazımızda bahsetmiştik ama madem bir başlık altında topladık bahsetmeden olmaz. Kiliseyle ilgili sizi en cezbedecek yanlardan biri göğe doğru uzanan kubbeleri olacak. Ben üşenmem, bu kubbeye çıkıp Paris’i tepeden izlemek isterim derseniz, 300 basamaklı bir merdiven sizi bekliyor olacak… Kiliseye girmek ücretsiz ancak kubbelere çıkmak için küçük bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Biletleri de kilisenin dışında sol tarafta bulunan kubbe girişinden alabilirsiniz.

Ziyaret saatleri ve günleri: 06.00-22.30 arasında yılın her günü ziyarete açık. Kubbe için ise ziyaret saatleri Mayıs – Eylül ayları arasında sabah 08.30-20.00 arası, Ekim-Nisan ayları arasında ise 09.00-17.00 arasıdır.

  • Sainte Chapelle

Çok büyük olmamasına karşın oldukça göze gelen vitrayları inceleyebileceğiniz bir şapel. Notre Dame Katedrali ile aynı adada bulunduğu için ikisini aynı gün ziyaret edebilirsiniz. Burası aynı zamanda Adalet Sarayı’nın bahçesi olduğu için güvenlik önlemleri normalin üzerinde tutuluyor. O yüzden dışarıda gördüğünüz sıra gözünüzü korkutmasın hızlı ilerliyor.

Ziyaret saatleri ve günleri: 1 Ocak, 1 Mayıs, 1 Aralık ve 25 Aralık hariç yılın her günü açık. Kasım-Mart aylarının ilk Pazar günleri de ücretsiz gezmek mümkün.

  • Paris Yer Altı Mezarları (Catacombs of Paris)                   

6 milyondan fazla kişinin iskeletinin bulunduğu oldukça büyük bir yeraltı mezarlığıdır. Ziyaretçiler tünele girebilmek için 20 metre aşağıya iniyorlar. Burada bulunan tüneller 250 kilometrekarelik bir alana sahipken yalnızca 2 km’ye yakın bir alanı gezebiliyorsunuz.

Giriş için gişe veya internetten bilet alıyorsunuz. Çok talep gördüğü için uzunca bir kuyruk bekleyeceğinizi unutmamalısınız. O yüzden size tavsiyemiz açılış saatinden 1 saat önce kapıda olmanız☺.

Ziyaret saatleri ve günleri: Pazartesi hariç haftanın her günü 10:00-20:00 saatleri arasında açık.

İlgili Yazılar

Alsace : Şarap yolu rotası nasıl planlanır? / Fransa gezi rehberi

Yolcu 360

Almanya turu için görülmesi gereken yerler

Yolcu 360

Hamburg gezi rehberi / Müzeler ve gezilecek yerler / Almanya

Yolcu 360

Yorum Bırak