Yolcu360
Araç kirala ve gez

Mersin Gezi Rehberi

Mersinin nesi meşhur, sorusu bu güzel şehre gelen herkesin aklında. Aslında Mersin’in neyi meşhur sorusunun yanıtına hepimizin bir tantuni yanıtı da var. Mersin mutfağını bir kenara bırakırsak şehrin ayrıca gezilip görülecek çok yeri var. Mersin’de gezilecek yerler listemize mutlaka göz atın. İş seyahati ya da tatil için gittiğiniz Mersin’de araç kiralama yaparak şehri ve çevresindeki güzellikleri keyifle keşfedebilirsiniz. 

İşte Mersin gezi rehberi

Mersin Gezi Rehberi

Eski adı İçel olan Mersin, yaklaşık 1.7 milyon kişilik nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık kentlerinden biridir. 13 adet ilçesi bulunan şehir, Türkiye’nin en büyük limanını, Mersin Limanı’nı bünyesinde barındırır.

 

Mersin Hakkında Bilgiler

Ünlü Yumuktepe Höyüğü’nde yapılan arkeolojik çalışmalar, burada insan varlığını M.Ö. 6300 kadar eski bir vakte tarihlendirse de Mersin’in aktif olarak ortaya çıkışı, şehirleşme süreci, aslen 19. yüzyıl ile başlar. Özellikle 19. yüzyılda bağlanan demiryolu hattı ve Amerikan İç Savaşı zamanında ortaya çıkan pamuk açığını kapatmak için bu yörede fazla pamuk üretilmesi, kentin gelişiminde oldukça önemli aşamalardır.

Mersin’de Gezilecek Yerler

Mersin’de gezilip görülecek yerleri saymakla bitecek gibi değil. Mersin’de gezilecek o kadar çok yer var ki, bir kaç günde şehri tam anlamıyla keşfetmeniz zor. Ama en mühimleri, en Mersin’e özgü olanları ile işe başlayabilirsiniz.

Mersin gezisi denilince akıllara hemen olarak Yumuktepe Höyüğü gelmektedir. Bu höyük, tarihte ilk tarım ve hayvancılık örneklerinin görüldüğü yerlerden biri olarak, M.Ö. 7. bin yılın başlarından kalmıştır günümüze. Ardından, akıllara Mersin’in merkezinden yaklaşık olarak 60 kilometre uzakta, Erdemli ilçesinde bulunan Kızkalesi geliyor. Kızkalesi, hikayesi itibariyle Kızkulesi’ni oldukça andırmasının yanı sıra, onun gibi bir ada üzerine inşa edilmiştir. Kayıtlara göre 1199 yılında yaptırılmıştır. Keza, bundan yaklaşık 1500 yıl önce inşa ettirilen ve Türkiye’nin en büyük kalelerinden biri olan Mamure Kalesi de kesinlikle gezilmelidir. Bu kale Ortaçağdan günümüze neredeyse sapasağlam olarak kalmış nadir yapılardan biridir.

Bunlara ek olarak, M.Ö. 3 ve M.S. 3. yüzyıllar arasında yapıldığı uzmanlarca tahmin ediliyor olan fakat halen tam olarak neden ve kim tarafından yapıldığı tam olarak çözülememiş olan Adam Kayalar kabartmaları da kesinlikle görülmesi gereken noktalardan biri.

Son olarak, Anamurium Antik Kenti ve Soli Pompeiopolis Antik Kenti de Mersin’in sınırları içinde bulunmakta olup, görülmeden Mersin’den ayrılmanın hata sayılacağı yapılardır.

Mersin’de Ne Yenir?

Mersin mutfağı, civar kentler gibi özellikle et yemekleri ile ünlüdür diyebiliriz. Mesela, küçük küçük kesilip haşlanan etlerin, biber ve soğanla sacda kavrulmasıyla yapılan ve pek çoğumuzun yakından bildiği tantuninin ana yurdu Mersin’dir. Yani Mersin’e gidip de Marsin tantunisi yememek ayıp sayılır.

Mersin tantunisi dışında şehirde kebap çeşitlerinin pek çoğunu oldukça lezzetli şekilde tadabileceğinizin gibi, Mersin’e özgü olarak Mersin künefesi, ya da fıstık ve ceviz doldurularak yapılan kerebiç gibi lezzetlerden tadabilirsiniz. Mersin, bir sahil kenti olarak deniz ürünlerinde de oldukça fazla seçenek sunmaktadır.

Mersin’in Nesi Meşhur?

“Mersin’in neyi meşhur?” sorusunun cevabı zannediyoruz “tantuni” ile başlamalıdır. Mersin’in en ünlü yemeği olan tantuninin ardından Mersin künefesi ve kerebiç tatlısını hatırlatabiliriz.

Mersin ve Ulaşım

Mersin’e civar kentlerden demiryolu ile de ulaşılabilirken daha uzaktan gelecek ziyaretçiler için iki ana ulaşım metodu mevcut diyebiliriz. Birincisi karayolu, diğeri ise havayolu. Karayolu için sayısız seçenek, rota, tarife ve saire sunulmakta, fakat havayolu ile ulaşmak isteyenler önce Adana’ya gidip, oradan Mersin’e seyahat etmeliler.

Mersin Araç Kiralama

Mersin’de araç kiralama yaparak şehri ve civar ilçeleri, köyleri ve Mersin’e komşu illeri de gezebilirsiniz. Mersin tatilini daha konforlu kılacak olan Mersin araç kiralama seçenekleri ile saklı köşelere erişebilir, daha esnek bir gezi planı yapabilirsiniz. Mersin’de uygun fiyatlı kiralık araç bulmak üzere yolcu360.com modülünü kullanabilirsiniz. yolcu360.com hemen Mersin rent a car firmalarının kiralık araç müsaitliklerini araç fiyatlarıyla birlikte karşılaştırarak sizinle paylaşır. Mersin otogar rent a car firmaları ya da Mersin Mezitli rent a car ofisleri gibi Mersin Erdemli rent a car aramalarına en hızlı ve en konforlu sonucu bulabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Artvin’den Gürcistan’a Nasıl Gidilir?

Yolcu360

Erikli Gezisi Planı

Yolcu 360

Samandağ gezi rehberi / Samandağ’da gezilecek yerler / Hatay

Yolcu 360

1 yorum

duygu 02/07/2019 at 6:15 pm

Elinize sağlık.. Bu da benim gözümden Mersin: https://yollarbenimumudum.com/mersin-gezisi/

Yanıtla

Yorum Bırak