Yolcu360 Blog
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Karagöl Yaylası : Bulutların üstünden dünyaya bakmak / Giresun

Karagöl Yaylası : Bulutların üstünden dünyaya bakmak / Giresun

Giresun Karagöl Yaylası muhteşem manzarasıyla Anadolu’nun en nefes kesici köşelerinden biri.

Giresun Karagöl Yaylası

Karagöl Yaylası Giresun‘un 3107 metre yükseklikte bulunan yaylasıdır. Bu bölgede oksijenin bol olduğu en yüksek tepelerde yetişen sarı kantaron çiçeği ve endemik bitki türleri yetişmektedir. Sarı kantaronun faydası saymakla bitmez. Karagöl yaylası’nda yaşayan canlı çeşidi çoktur. Mandaları çok sık görebilirsiniz. Bunun yanında vaşak, ayı, kurt, tilki, urkeklik, kartal, şahin, doğan gibi hayvanlar yaşamaktadır. Genelde treekking yapanların uğrak noktasıdır.

Zorlu yolları olan Karagöl Yaylası’na gitmek için bir jeep şarttır. Yolcu360’tan bu yolların hakkından gelebilecek bir araç kiralamanızda fayda var 🙂 Bir de yürüyüş yapmak için çok uygundur. Zaman zaman bulutların aşağıya inmesiyle oluşan sis havuzu manzaralarıyla büyülenebilirsiniz Karagöl yaylasında. Bir de yaylanın ismini aldığı bir göl vardır. Yakından suyun rengi masmavidir ve dibi görünmektedir suyu çok berraktır. Uzaktan bakıldığında ise çeşitli yansımalardan dolayı gölün rengi simsiyah görünmektedir. İşte bu yüzden adı karagöldür. Karagöl bir buzul krater gölüdür. Eriyen kar sularının birikmesiyle meydana gelmektedir.

Karagöl Yaylası nerede ve nasıl gidilir?

Karagöl Yaylası Giresun’un Dereli İlçesinin güneybatısında Aksu Köyü’nde yer almaktadır. Üç şehrin yani Giresun, Ordu, Sivas şehirlerinin birleşim noktasındadır Fakat Giresun ilçe sınırlarında yer almaktadır. Giresun’un en yüksek ikinci dağı konumundadır. Giresun’un Bektaş Yaylası’na kadar otobüsle ulaşım vardır. Kişi başı 25 TL’dir fakat Bektaş Yaylası’ndan sonra kendi aracınızla gitmeniz gerekmektedir. Bu yüzden en güzeli araba kiralama yaparak otobüs derdinden kurtulmaktır. Bu bölgede mutlaka altı yüksek araç tercih etmenizi tavsiye ederiz. Bunun sebebini Karadeniz turunda nasıl araç lazım yazımızda anlatmıştık. İsterseniz Yolcu360 araç kiralama seçeneklerine tıklayarak kendinize en uygun 4×4 aracı seçebilir hiçbir engele takılmadan yolunuza devam edebilirsiniz. Ordu Havalimanı araç kiralama fiyatlarına bakmadan yola çıkmayın. Bu havalimanı aynı zamanda Ordu Giresun Havalimanı olarak da bilinmektedir…


Karagöl’de Nereler Gezilir?

Civarda gezilecek çok göl vardır. Bunlar Camlı göl, Aygır Gölü, Bağırsak Gölü, Sağrak Gölü’dür. Sağrak Göl’ün alt tarafındaki vadide ise Kanıağıl, Avşar, Yukarı Belen ve Aşağı Belen obaları yer alır. Yürüyüş sporuna çok elverişli olan Karagöl dağlarında yaz aylarında rehber eşliğinde yürüyüş yapılabilir. Yine Mavi Göl bu bölgeye yakın ve görülesi bir noktadı.

Bölgede Kamp Yapılır Mı?

Bölgede vahşi yaban hayatı hala devam etmekte olduğundan kamp yapmanız tavsiye edilmez. En yakın Otel Bektaş ve Kulakkaya Yaylası’ndadır.

Yiyecek Nerden Bulabiliriz?

Yola çıkarken yanınıza yiyecek almanız gerekmektedir. Çevrede yiyecek alabileceğiniz en son nokta Bektaş Yaylası çarşısıdır. Meyvenizi çayınızı yiyeceklerinizi yanınızda götürmenizde fayda var. Mutlu ve keyifli yollar.

Giresun çevresinde keşfedebileceğiniz diğer rotalar

Yorum ekle