Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

Hierapolis Antik Kenti / Denizli Gezilecek Yerler

⏱: 4 dk

Her kentin bir vitrini, bir de saklı hazinesi vardır. Denizli gezilecek yerler için Hierapolis antik kenti de saklı bir hazine desek yanlış olmaz. Denizli’de gezilecek yerler denince genelde akla Pamukkale ve meşhur horozu gelir ancak Hierapolis antik kenti sizin için bu güzel şehirde keşfedilmeyi bekleyen bir cennet sunuyor. Gezgin çift Merve & Furkan bu hafta sizler için çok özel bir Hierapolis gezi rehberi hazırladı.

Denizli gezilecek yerler: Hierapolis antik kenti

Hierapolis Antik Kenti, Denizli’de bulunan, Pamukkale’ye komşu çok ama çok büyük aynı zamanda çok da güzel bir antik kent. Aslında burası öyle kolay anlatılabilecek bir yer değil. Antik kentin öyle büyülü bir havası var ki gezerken sizi içine alıveriyor. Devasa büyüklüğünün yanında, baktığınız her yerde geçmiş zamanlara ait yapıları ve kalıntıları görmek, onların arasında yürümek anlatılamaz, yaşanır bir şey.

Her ne kadar Hierapolis Antik Kenti’nin güzelliğini henüz buraya gelmemiş olanlara yazarak hissettiremeyecek olsak da biz yine de her yanı tarih kokan bu güzel yere gelecek olanlara önden bir hazırlık olması için kısa bir gezi rehberi hazırladık.

Baştan uyarımızı yapalım, antik kent oldukça büyük bir alana yayılmış eserlerden oluşuyor. Hakkını vererek gezebilmek için en az 2-3 saatinizi buraya ayırmanız gerekiyor. Tabii antik havuzu görünce orada yüzmek isteyeceğinizi ve hemen yanı başında bulunan Pamukkale Travertenleri’ni de hesaba katarsak siz 1 günü gözden çıkarın deriz. 🙂

Hierapolis Antik Kenti’ne Pamukkale Travertenleri tarafından çıkarsanız eğer göreceğiniz ilk yer Hierapolis Arkeoloji Müzesi olacak. Bölgeden çıkarılan birçok esere ev sahipliği yapan müzeyi, özellikle arkeolojiye ilgi duyanların fazlasıyla beğeneceği kesin.

Denizli gezi rehberi için tıklayın. 

Kleopatra Havuzu

Gezilecek yerler listesinin ikinci sırasında ise Hierapolis Antik Havuzu, bir diğer adı ile  Kleopatra Havuzu var. Biz böyle bir yerin varlığını bilmeden gitmiştik antik kente. Bu yüzden yanımızda ne mayo vardı ne de şort. Binlerce yıllık kalıntıların arasında, sıcacık termal suda yüzemediğimiz için çok üzülmüştük. O yüzden Denizli’ye gidecek herkese yanlarında mutlaka havuz malzemelerini götürmelerini tembihliyoruz. 🙂

Neden biliyor musunuz? Çünkü antik havuz, 36 derece sıcaklığındaki suyu, tertemiz oluşu ve hikayesi ile sizi adeta içine çağırıyor. Yüzyıllar önce meydana gelen bir deprem sonucunda şehrin ortasında büyük bir çukur açılması ve bölgede varlığı bilinen termal suların da buraya dolması sonucu oluşan bu havuzun ününü Mısır Kralçesi Kleopatra bile duymuş ve zaten az güzelmiş gibi biraz daha güzelleşmek amacıyla kalkıp antik havuza gelmiş. Bu yüzdendir ki buranın diğer adı Kleopatra Havuzu olmuş.

Antik kent sütunlarının arasında yer alan bol şifalı bu havuz bir daha kolay kolay göremeyeceğiniz türden. O yüzden gitmişken tadını çıkarın.

Hierapolis Antik Kenti içerisinde görülmesi gereken önemli noktalardan bir diğeri, şehrin büyüklüğüne yakışacak büyüklükteki antik tiyatro. Devasa yapısıyla dikkat çeken ve içerisinde harika fotoğraflar yakalayabileceğiniz Hierapolis Antik Tiyatro’ya uğramadan sakın ha antik kentten çıkmayın.

Buraya yazmakla bitiremeyeceğimiz o kadar çok tarihi eser var ki Hireapolis’te. Gezmeye bir başlıyorsunuz ve hepsi sırasıyla sizi ağırlıyor.

St. Philippe Martyrion Kilisesi, Apollon Tapınağı, caddeler, kapılar, hamamlar ve daha birçok tarihi eser.

Denizli’de ne yenir sorusunun cevabı için tıklayınız.

Denizli otelleri

Denizli kalacak yer konusunda birçok seçeneğe sahip. Bu yüzden her bütçeye uygun konaklama imkanı bulabilirsiniz. Denizli otellerin yanı sıra Denizli pansiyonlar ve Denizli apart hoteller seçeneklerini de içeren listeyi sizler için hazırladık. 🙂

 • Anemon Denizli
 • North Point Denizli
 • Şiir otel Denizli
 • Denizli Pansiyon
 • Grand Denizli otel
 • Lavin otel Denizli
 • Dedeman Denizli
 • Richmond Denizli

Buraya kışın gidiyorsanız, Denizli termal oteller listesine de bakmanızı öneririz.

 • Doğa termal Denizli
 • Denizli Karahayıt otelleri
 • Umut termal Denizli
Hierapolis antik kente nasıl gidilir?

Antik Kent ve Pamukkale Travertenlerini görmek isteyenler için ilk durak Denizli. Sonrasında şehir merkezinden yaklaşık yarım saat uzaklıkta olan Pamukkale ilçesine ulaşmanız gerekiyor. Bunun için de tabelaları takip etmeniz yeterli. Bu yolculuğa çıkmadan önce Yolcu360’ın cazip fiyatlı Denizli Çardak Havalimanı araç kiralama seçeneklerine göz atmanızda fayda var.

Eğer uçak ile geliyorsanız Denizli Havaalanında indikten sonra Pamukkale’ye kadar yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk sonrasında ulaşabiliyorsunuz.

Denizli’ye nasıl gidilir? Denizli ulaşım

İstanbul Denizli kaç km? O-5 üzerinden iki şehir arası mesafe 588,9 kilometre olup, İstanbul araç kiralama seçeneklerine göz atarak, 6 saat 24 dakika içerisinde Hierapolis Antik Kenti ve Denizli’ye ulaşım sağlanabilir.

İzmir Denizli kaç km? Hierapolis Antik Kenti için İzmir araç kiralama fırsatlarından yararlanarak, E87 ve Denizli Aydın Yolu üzerinden 240,8 kilometrelik yolu 2 saat 56 dakika içerisinde tamamlayabilirsiniz.

Denizli’de ne yenir?

Ankara Denizli kaç km? Ankara ve Denizli arasındaki mesafe 471,1 kilometre. Ankara’dan Hierapolis Antik Kenti için yola çıkanlar, Ankara araç kiralama fırsatlarına göz atabilir ve Dumlupınar Blv./D200/E90 üzerinden 5 saat 37 dakika içerisinde şehre ulaşabilirler.

Antalya Denizli kaç km? Antalya üzerinden yola çıkanlar, Antalya araç kiralama fırsatlarını inceleyerek, E87 üzerinden 221,8 kilometrelik yolu 2 saat 54 dakika içerisinde tamamlayabilir.

İlgili Yazılar

Muş Gezilecek Yerler / Muş Gezi Rehberi

Yolcu 360

Hatila Vadisi Milli Parkı / Türkiye’nin En Yüksek Cam Terası / Artvin

Yolcu 360

Dim Mağarası | Dim Mağarası Nerede? | Alanya Gezilecek Yerler

Yolcu 360

Yorum Bırak