Yolcu360 Blog
ucuz-tatil-ipuclari
Yolcu360 Blog > Bilgi > Faydalı bilgiler > Ucuz Tatil İpuçları: Her Şey Dahil Otel, Pansiyon, Yazlık Kiralama Karşılaştırma

Ucuz Tatil İpuçları: Her Şey Dahil Otel, Pansiyon, Yazlık Kiralama Karşılaştırma

Tatil denilince her birey için farklı anlamlar söz konusu olabilir. Bazısı için tatil, dinlenmek demektir. Bazıları için yeni yerler keşfetmek anlamına gelir. Tatil, güneşlenmek ya da denize girmek için de harika bir fırsattır. Her ne amaçla olursa olsun tatil boyunca konaklama, bir ihtiyaç. Peki, otel mi & pansiyon mu & yazlık mı? Sizin tercihiniz hangisi? Karşınızda ucuz tatil ipuçları!

Uygun konaklama yeri bulmak ve tatil rotasını belirlemek bazen uzun zaman alabiliyor. En uygun tatil nasıl yapılır tatilciler için cevabı aranan soru. Ucuz tatil arayışı içinde olanlara işlerini kolaylaştıracak bir araştırma yaptık ve tatil ipuçlarını inceledik. Her şey dahil otel mi, pansiyon mu ya da yazlık kiralamak mı daha uygun sizler için derledik. Tatile çıkmadan önce okunması gereken bu yazıda konaklama seçeneklerinin hangisi en uygun bulabilirsiniz.

ucuz-tatil-ipuclari-1

En Ucuz Tatil Yapılacak Yerler | 2022 Ucuz Tatil Yerleri yazımızı okumak için tıklayın.

Her Şey Dahil Otelde Nasıl Tatil Yapılır?

Büyük otellerde genellikle tercih edilen konsept. Bu konseptte, konaklama boyunca, üç öğün yemekler, atıştırmalıklar, içecekler konaklama ücretine dahil. Ancak şunu belirtmek gerekirse sportif faaliyetler ve aktivite gibi unsurlar bu ücrete dahil edilmez. Peki, her şey dahil otel sistemi neleri kapsar?

Her Şey Dahil Otel Neleri Kapsar?

Her şey dahil otel konsepti, alkollü ve alkolsüz içeceklerin hepsini, üç öğün yemekleri ve atıştırmalıkları kapsar. Ancak yabancı içecekler, bazı otellerde Türk kahvesi ve taze sıkılmış portakal suyu kapsamın dışında tutulur. Eğer bu konsept otelde a la carte yemekler mevcut ise  bunlarda kapsamın dışında kalır. Masaj ve buna benzer terapi uygulamaları içinde ekstra ücret talep edilir. 

Her Şey Dahil Otel Konseptinin Avantajları

Her şey dahil otel konseptinde, ekstra ücret ödemeye gerek kalmadan yeme içme gibi imkanlara sahip olunur. Bu konseptte yeme içme konusunda sınırlama olmaz. Ayrıca, ücretli olan hizmetler bilindiği için hesap ödemede sürprizlerle karşılaşma gibi durumlar olmaz. Bu sayede tatilden istenilen keyif alınır. Her otelin her şey dahil konsepti farklı. Bu yüzden, daha önceden nelerin konsepte sahip olduğunu bilmekte fayda var.

Ucuz Tatil İpuçları: Tatilde Pansiyon Tercih Edilmeli mi?

Konaklama türlerinden biride pansiyonlar. Pansiyonlar, tam, yarım ve tam pansiyon plus gibi çeşitleri bulunur. Nedir bunlar?

 • Yarım Pansiyon

Oda konaklamasına sabah kahvaltısı ve akşam yemeğinin de dahil olduğu pansiyon çeşidi. Bunların dışında kalan bütün yiyecek ve içecekler ücret kapsamına dahil olur.

 • Tam Pansiyon

Oda konaklamasına sabah kahvaltısı, öğlen yemeği ve akşam yemeğinin de dahil olduğu pansiyon çeşidi.

 • Tam Pansiyon Plus

Oda konaklamasına öğle ve akşam yemekleri yanında tüm gün tüketilen alkolsüz içeceklerin de dahil olduğu pansiyon çeşidi.

Pansiyon Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Odalarının bazılarının veya hepsinin konaklama için dizayn edilmiş evlere pansiyon denir. Özellikle tatil yerlerinde sıkça rastlamak mümkün. Peki, pansiyon seçerken öncelikle nelere bakmak gerekir?

 • Temizlik konusu ilk bakılması gereken nokta. Ortak kullanılan alanların, yatak ve banyonun hijyeni oldukça önemli. 
 • Pansiyonlar uygun fiyatlı olmalarından dolayı daha çok tercih edilir. Bazı pansiyon fiyatları neredeyse otel fiyatları kadar olabilir. Böyle bir durumda otel tercih edilebilir. 
 • Sıcak su, internet, televizyon, saç kurutma makinesi gibi hizmetlerin olup olmadığını bilmek için önceden pansiyon sahibi ile görüşülebilir. 
 • Tatil süresi uzun bir zamanı kapsayacak ise pansiyonların uzun süreli kiralama gibi hizmetleri bulunur. 
 • Bazı pansiyonlar adeta butik otel hizmeti verir. Çok iyi bir araştırma ile böyle bir pansiyonda kalmak mümkün 

Tatilciler İçin Yazlık Kiralama 

Yazlıkçılar tatil planları yaparken huzur, konfor ve özgürlük konularını ön planda tutarlar. Yazlık kiralama, tüm bu konuları kapsayan güzel bir alternatif. Karmaşadan bir nebze uzak olmak isteyenler, baş başa tatil yapmak isteyen çiftler ve tatilinde özgürce hareket etmek isteyen aileler tarafından tercih edilir. Keyifli bir tatil geçirmek isteniyorsa yazlık kiralama tercih edilebilir. Peki, yazlık kiralama ne gibi avantajlara sahip?

Ucuz Tatil İpuçları: Yazlık Kiralamanın Avantajları 

Yazlıklar, sezonluk ya da belirli bir süre için kiralanır. Bu sayede daha özgür ve uygun fiyatlı tatil yapmak mümkün olur. Özellikle sezonluk kiralanan yazlıklar aileyle, arkadaşlarla veya evcil hayvanlarla daha özgür bir tatil yapma imkânı sunar. Otellerde uzun sürelerde kalmak bir süre sonra sıkıcı gelmeye başlayabilir. Üstelik kalabalık bir ailenin otelde kalma maliyeti oldukça yüksek çıkabilir. Bunun gibi olumsuzlukların önüne yazlık kiralama ile geçilebilir. Ayrıca bir kaç aile bir araya gelip  kiralama yapabilir. Peki, yazlık kiralarken nelere dikkat edilmeli?

Yazlık Kiralarken Dikkat Gerektiren Noktalar

Tatil planlarında konaklama için yazlık kiralamak varsa, bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Güzel bir tatil için dikkat edileceklerin listesi şöyle;

 • Kiralanacak Yazlığın Konumu

Yazlık, şehrin dışında ise planları buna göre yapmak gerekir. Bazı aileler şehrin uzağında olmak istemezler. Bunun için Yazlığın konumunu önceden bilmek gerekir.

 • Yazlıkta Yeterince Oda ve Yatak Bulunması

Kiralama için işlemler bitmeden yatak ve oda sayılarına bakmak gerekir. Yatak ve odaların ailelere yetecek düzeyde olması önemli bir konu. Aksi halde tatilden beklenen keyif azalır.

 • Kiralık Yazlığın Fotoğrafları 

Tatilini manzaralı bir odada yatarak veya oturarak geçirmek isteyenler yazlığın  fotoğraflarını inceleyip buna göre tercih edebilirler. Ayrıca yazlıkta ne var ne yok fotoğraflardan bakılıp olmayanların temini önceden yapılabilir.

 • Sözleşmede Önemli Detaylara Dikkat

Yazlık için seçim yapıldıktan sonra zaman mesafeli satış sözleşmesi imzalanır. Bazen sözleşme maddelerinde istenmeyen şartlar olabilir. Bu şartlar hoş olmayan sonuçlar doğurabilir. Dolayısıyla keyifli ve rahat bir tatil yapmak isteniyorsa sözleşmeyi dikkatli okumak fayda sağlar.

Şehrin karmaşasında yorulan, yoğun iş temposuna ara vermek isteyen kişiler için tatil planları yapmak vazgeçilmez. Pek tabii herkes tatilini keyifli bir şekilde  yapmak ister. Tatil için önemli unsurlardan olan konaklamada pek çok seçenek bulunur. Ancak Konaklamaya ne kadar ücret ayırmak gerekir bu konuda önemli bir soru. Her şey dahil otel mi, pansiyon mu yoksa yazlık kiralamak mı daha uygun? Bu soruların cevaplarını tüm ayrıntıları ile derledik. 

Tatil İçin Kiralık Bir Araç Mı Arıyorsunuz?

Birçok farklı marka ve modeli bulabileceğiniz, Türkiye’nin 1 numaralı araç kiralama platformu Yolcu360 ile dünyanın 110 ülkesinde, 1 dakikadan kısa sürede aracınızı kiralayabilirsiniz. Ödüllü Misafir Merkezimize (0850 360 5 360) 7/24 ulaşabilirsiniz. Ayrıca mobil uygulamamızı aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

yolcu 360 huawei app indirTrabzon'da Araba Sürme YerleriTrabzon'da Araba Sürme Yerleri

 

Yorum ekle