Yolcu360 Blog
hasan paşa hanı, diyarbakır
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Hasan Paşa Hanı Hakkında Bilgiler: Nerede, Nasıl Gidilir?

Hasan Paşa Hanı Hakkında Bilgiler: Nerede, Nasıl Gidilir?

Hasan Paşa Hanı, Diyarbakır’ın önemli tarihi hanlarından biri. Mezopotamya’nın kalbinde, kollarını açmış sizleri bekliyor.

9 bin yıllık tarihi ile Diyarbakır, Türkiye’nin kadim şehirleri arasında yer alıyor. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan, ayrıca kültür turizmi açısından çok zengin olan bir şehir burası. Bunun yanı sıra Diyarbakır gezilecek yerler açısından oldukça dolu. Öyle ki araç kiralama seçeneklerinden faydalanmadan bu şehrin her yerini keşfetmek zor.

Diyarbakır turu için bu şehri karış karış gezmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü gerçekten büyüleyici bir atmosferi var. Sizlere Diyarbakır otelleri, Diyarbakır yemekleri, Diyarbakır’a nasıl gidilir gibi bilgilerinde bulunduğu Diyarbakır gezi rehberi kapsamında Hasan Paşa Hanı / Hasan Paşa Hanı nerede gezi yazısını Yolcu360 ekibi olarak hazırladık.

Hasan Paşa Hanı Nerede?

Hasan Paşı Hanı. Adres: Dabanoğlu, Marangoz Sk. No:5, 21300 Sur/Diyarbakır

yolcu360 blog arama banner

Hasan Paşa Hanı’na Nasıl Gidilir?

Diyarbakır’a birçok şehirden ulaşım imkanı vardır. Uçak, otobüs ya da ayrıca kendi aracınız ile rahatlıkla gidebilirsiniz. Eğer uçakla gitmeyi tercih ediyorsanız havalimanı ile han arası 21 dakikadır. Kendi aracınız ile gelmek de keyifli olacaktır. Ayrıca İstanbul ile Diyarbakır arası yaklaşık 15 saattir. Bunun yanı sıra Ankara ile Diyarbakır arası ise 11 saate yakındır.

Diyarbakır’a Nasıl Gidilir?

İstanbul Diyarbakır kaç km?  İki şehir arası mesafe 1.448,4 kilometre. İstanbul araç kiralama seçeneklerini inceleyerek, 15 saat 22 dakika içerisinde Diyarbakır’a ve Hasan Paşa Hanı’na varabilirsiniz.

En iyi araç kiralama fiyatları için ödüllü Misafir Merkezimize (0850 360 5 360) 7/24 ulaşabilirsiniz. Ayrıca mobil uygulamamızı aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

yolcu 360 huawei app indirTrabzon'da Araba Sürme YerleriTrabzon'da Araba Sürme Yerleri

Ankara Diyarbakır kaç km?

Ankara ve Diyarbakır arasındaki mesafe ise 1000.5 kilometre. Ankara’dan Diyarbakır için yola çıkmak isteyenler, Ankara araç kiralama fırsatlarına göz atabilirler. Bunun yanı sıra E90 üzerinden 10 saat 41 dakika sürede şehre ve Hasan Paşa Hanı’na ulaşabilirler.

Van Diyarbakır kaç km?

Van’dan Diyarbakır’a gitmek isteyenler gezginler, kiralık araba için Van araç kiralama seçeneklerinden yararlanarak kolay bir şekilde şehre ulaşabilirler. Araba kiralayarak D300 üzerinden 364,8 kilometrelik mesafeyi 4 saat 56 dakika içerisinde tamamlayabilirler ve Diyarbakır seyahatlerine başlayabilirler.

Adana Diyarbakır kaç km?

Adana ve Diyarbakır arasındaki mesafe 523,8 kilometre. Kiralık araç için Adana araç kiralama fırsatlarını değerlendirerek, E90 üzerinden 5 saat 37 dakika içerisinde Diyarbakır’a gidebilirsiniz. Diyarbakır gezilecek yerler kapsamında Hasan Paşa Hanı ve daha birçok yeri araba ile kolaylıkla keşfedebilirsiniz.

hasan paşa hanı, diyarbakır

Hasan Paşa Hanı Hakkında Bilgiler

Hasan Paşa Hanı, adımınızı attığınız an sizi büyüleyecek. Gerek tarihi dokusu gerek heybetli duruşuyla şaşırtacak. Sizi, ilk önce avlu karşılayacak. Ardından üstü kubbeli şadırvan selamlayacak. Kendinizi tarihte yolculuğa çıkarken bulacaksınız. Avluda oturup bir kahve içmek isteyeceksiniz.

Diyarbakır’a kadar gelmişken, meşhur dibek kahvesinden içmeden dönmek olmaz. Kim bilir, belki yıllar önce konaklamış Evliya Çelebi ile karşılaşırsınız. Birlikte kahve içme fırsatı yakalarsınız. Hayal kurmanın bir zararı yok nasılsa 😀

Buradan daha kimler geldi, kimler geçti bilseniz… Kimlerin kervanları burada soluklandı. Kimler, uzun yola çıkmadan önce uğradı. Sıcacık bir kap yemek yiyip, geçti. Kendinizi, Hasan Paşa Hanı’nın masalsı atmosferine bırakın. Sizi, yaşanmışlıklarla dolu geçmişe götürsün.

hasan paşa hanı, diyarbakır gezilecek yerler

Hasan Paşa Hanı Kimin?

Vaktiyle Osmanlı’da Diyarbakır valisi olan Sokullu Mehmet Paşa’nın, oğluna aittir.  Ayrıca Vezirzade Hasan Paşa, aynı zamanda hana ismini de vermiştir.

Hasan Paşa Hanı fotoğrafları

Hasan Paşa Hanı Tarihi

1572-1575 yılları arasında yapılan bu han, Osmanlı’nın geçmişine dair izler taşır. Ayrıca adeta tarihe tanıklık etmiş bir handır. Nice kervanlar ağırlamış. Bunun yanı sıra nice misafirlere ev sahipliği yapmış. Bu misafirler arasında önemli isimler de olmuş. Polonyalı seyyah Leh Simeon, hanı görünce adeta dili tutulmuş. “Muazzam kârgir bir bina olan bu hanın…” diyerek anlatmaya başlamış. Ahırlarının büyüklüğünden, içindeki havuzun güzelliğinden övgüyle bahsetmiş. Ayrıca Evliya Çelebi’yi de heybetli duruşu ile büyülemiş burası. “Kale misali, gayet metin ve müstahkem bir yapı.” diyerek betimlemiş. Sağlam ve koruyucu duruşu ona, kalelerin duvarlarını anımsatmış. Bize sorarsanız, yanınızda kalem-kağıt bulundurmalısınız. Bakalım, siz bu masalsı hanı nasıl anlatacaksınız.

Hasan Paşa Hanı Ne Amaçla Yapıldı?

Osmanlı zamanında dinlenme tesisi görevi görmüş. Kervanların uğrak noktası haline gelmiştir. Üç katlı yapıya sahip bir handır. Yolcuların konakladıkları odalar üst katlarda yer alırken; alt kat ahır olarak kullanılmış. Büyüklüğüyle oldukça göz kamaştırıcı öyle değil mi? 2005’te yapılan restorasyon çalışması ile daha da sağlamlaştırılmış. Günümüzde ise çeşitli amaçlar için faydalanılıyor. Halı dükkanları, kuyumcu atölyeleri bunlardan birkaçıdır. Tarihe meydan okumuş han, hala bizimle olduğu için kendimizi şanslı saymalıyız.

Hasan Paşa Hanı kahvaltı

Hasan Paşa Hanı’nda Kahvaltı

Cemal Süreya “Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı.” demiş. Güne mutlu başlangıç yapmanın yolu, sıkı bir kahvaltıdan geçer. Yani Diyarbakır geziniz, Hasan Paşa Hanı’nın meşhur kahvaltısı ile başlamalı. Tıpkı Anadolu kültürü gibi rengarenk bir sofra! Bunun yanı sıra acılı ezmesinden, kavurmalı yumurtasına ne ararsanız var.

Böylesine büyüleyici bir handa olmak iştahınızı daha da kabartacaktır. Garanti veriyoruz. Yani bu muazzam kahvaltı sofrasından, aç kalkmanızın imkanı yok. Şimdi gözlerinizi kapatın. Kuş sütünün eksik olmadığı bu kahvaltıyı hayal etmeye başlayın.

hasan paşa hanı kar manzarası

Hasan Paşa Hanı Kahvaltı Fiyatları

Burada serpme kahvaltının kişi başı fiyatı: 50 TL’dir. Bizden tavsiye: Göz alıcı kahvaltı için bile uğramaya değer.

diyarbakır yemekleri, kebap

Diyarbakır’da Ne Yenir?

Asurlulardan, Perslere birçok medeniyet bu topraklarda yaşadı. Kendine özgü kültürleri ise bizlere miras kaldı. Ayrıca bu mirasın en iştah açıcı kısmı da yemekleri. Diyarbakır’ın en meşhur yemeklerini araştırdık. Tadına doyum olmayan liste karşınızda.

 1. Ciğer kebap
 2. Meftune
 3. Pıçık
 4. Nardanaşı
 5. Duvaklı Pilav
 6. Paluze Tatlısı
 7. Tırşik
 8. Kibe Mumbar
 9. Sumak Suyu
 10. Karpuz

Diyarbakır Otelleri

Diyarbakır, yüzyıllardır birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Bu yüzden tarihi kültür birikimi oldukça fazladır. Ayrıca bu durum yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Gezi rotasını belirlerken konaklama yerleri listenin başında yer alır. Sizler için Diyarbakır’ın tercih edilen otellerini araştırdık.

 1. Hilton Hotel
 2. Radisson Blu Hotel
 3. Novotel
 4. Ramada Hotel
 5. New Garden Hotel
 6. Prestige Hotel
 7. Divan Hotel

Diyarbakır gezinizde, gördüklerinize hayran kalacağınıza eminiz. Sizlere ilk durak önerimiz de Hasan Paşa Hanı. Vakit kaybetmeden yola çıkmalısınız.

Şimdiden iyi tatiller dileriz.

Hasan Paşa Hanı Çevresinde Gezilecek Yerler

Yorum ekle