Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

Hasan Paşa Hanı | Hasan Paşa Hanı Nerede?

⏱: 3 dk

9 bin yıllık tarihi ile Diyarbakır, Türkiye’nin kadim şehirleri arasında yer alıyor. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan, kültür turizmi açısından çok zengin olan bir şehir burası. Diyarbakır gezilecek yerler açısından oldukça dolu. Öyle ki araç kiralama seçeneklerinden faydalanmadan bu şehrin her yerini keşfetmek zor. Diyarbakır turu için bu şehri karış karış gezmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü gerçekten büyüleyici bir atmosferi var. Sizlere Diyarbakır otelleri, Diyarbakır yemekleri, Diyarbakır’a nasıl gidilir gibi bilgilerinde bulunduğu Diyarbakır gezi rehberi kapsamında Hasan Paşa Hanı / Hasan Paşa Hanı nerede gezi yazısını Yolcu360 ekibi olarak hazırladık.

Hasan Paşa Hanı Nerede?

Hasan Paşa Hanı adres: Dabanoğlu, Marangoz Sk. No:5, 21300 Sur/Diyarbakır.

Diyarbakır rent a car kapsamında Diyarbakır merkez araç kiralama olanaklarını inceleyebilirsiniz. Diyarbakır araç kiralama opsiyonlarından faydalanarak, İnönü Bulvarı üzerinden buraya 9 dakikada gelebilirsiniz. Ancak araç kiralayarak sadece burayı değil, Diyarbakır gezi rehberi içerisinde bulunan birçok yeri de kolaylıkla gezebilirsiniz. Diyarbakır oto kiralama fırsatlarından bütçenize uygun olanı araştırarak, Diyarbakır Havalimanı araç kiralama seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. Diyarbakır Havalimanı ve Hasan Paşa Hanı arasındaki mesafe Yeni Mardin Yolu Caddesi / D950 üzerinden 14,1 kilometre. Yolculuk, araba ile yaklaşık olarak 21 dakika sürüyor.

Diyarbakır Kalesi ve Surları gezisi için tıklayınız.

Hasan Paşa Hanı

Diyarbakır gezilecek Hasan Paşa Hanı, Diyarbakır’ın ticaret merkezinin göbeğinde yer alıyor diyebiliriz. Hasan Paşa Hanı’nı gezerken sıklıkla karşılaşabileceğiniz şeyler: ticaret yerleri, büro ofisleri, kuyumcular ve marangoz atölyeleri. Aynı zamanda Han, Diyarbakır’ın tarihi yerlerinden biri olma özelliğine de sahip. Hasan Paşa Hanı, şehir Osmanlı Devleti tarafından alındıktan sonra inşa edilmiş. 1571 yılında vali olarak atanan Sokullu Mehmed Paşa’nın oğlu Vezir Hasan Paşa tarafından 1573 yılında yaptırılmış. Zaten hanın adı da burada geliyor. Günümüzde ise 2005 ve 2008 yıllarında han restorasyon çalışmaları ile tekrar heybetli görünümüne kavuşmuş.

Hasan Paşa Hanı özelliklerine baktığımızda ilk gözümüze çarpan şey ortada bulunan avlu. Hanın avlusunun hemen orta kısmında üstü kubbeli ve sütunlu bir şadırvan yer alıyor. İki kattan oluşan Diyarbakır Hanı için girişler Batı kapısından yapılıyor. Burada el sanatları ürünlerinden satın alabilir, bir kafede oturarak Diyarbakır kahvesinin tadına bakabilir ya da kahvaltı yapabilirsiniz. Hasan Paşa Hanı’nı gezerken, tarihin tozlu yapraklarında geziniyor gibi hissedebilirsiniz. Tarihi atmosferini kaybetmeyen han, yerli ve yabancı turistlerin ilgi noktası diyebiliriz. Birçok turist buraya gelerek, Diyarbakır’ın kendine özgü dokusuna yakından tanıklık edebiliyor. Eğer sizde Diyarbakır’a ilk kez gidiyorsanız veya daha önce şehre gidip, buraya gitmediyseniz mutlaka bu sefer ki seyahat planınıza eklemenizi tavsiye ederiz. Burada kahve içerek, kendinizi hanın muhteşem enerjisinin kollarına bırakın. Emin olun pişman olmayacaksınız. 😊

Diyarbakır Gezi Rehberi için tıklayınız.

Diyarbakır Yemekleri

Diyarbakır meşhur yemekleri neler diye merak ediyorsanız ve şehre ilk kez geliyorsanız, paniğe gerek yok. Sizler için Diyarbakır yöresel yemekleri nelermiş araştırdık ve bulduk. 😊

 • Ayvalı Kavurma
 • Mumbar Dolması
 • Patlıcan Dizme
 • Cartlak Kebabı
 • Duvaklı Pilav
 • Nardanaşı
 • Bostana
 • Tırşık
 • Meftune
 • Pıçık
 • Burma Kadayıf
 • Sıkma
 • Diyarbakır Lahmacun
Diyarbakır Otelleri

Diyarbakır konaklama açısından birçok seçeneğe sahip olan bir şehir. Buraya geldiğinizde şehirde kalacak yer bulma konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Bizde sizlere Diyarbakır’da en çok tercih edilen otelleri listeledik.

 • Novotel Diyarbakır
 • Radisson Blu Diyarbakır
 • Hilton Diyarbakır
 • Demir Hotel Diyarbakır
 • Divan Otel Diyarbakır
 • Prestige Hotel Diyarbakır
Diyarbakır’a Nasıl Gidilir?

İstanbul Diyarbakır kaç km?  İki şehir arası mesafe 1.448,4 kilometre. İstanbul araç kiralama seçeneklerini inceleyerek, 15 saat 22 dakika içerisinde Diyarbakır’a ve Hasan Paşa Hanı’na varabilirsiniz.

Ankara Diyarbakır kaç km? Ankara ve Diyarbakır arasındaki mesafe ise 1000.5 kilometre. Ankara’dan Diyarbakır için yola çıkmak isteyenler, Ankara araç kiralama fırsatlarına göz atabilir ve E90 üzerinden 10 saat 41 dakika sürede şehre ve Hasan Paşa Hanı’na ulaşabilirler.

Van Diyarbakır kaç km? Van’dan Diyarbakır’a gitmek isteyenler gezginler, kiralık araba için Van araç kiralama seçeneklerinden yararlanarak kolay bir şekilde şehre ulaşabilirler. Araba kiralayarak D300 üzerinden 364,8 kilometrelik mesafeyi 4 saat 56 dakika içerisinde tamamlayabilirler ve Diyarbakır seyahatlerine başlayabilirler.

Adana Diyarbakır kaç km? Adana ve Diyarbakır arasındaki mesafe 523,8 kilometre. Kiralık araç için Adana araç kiralama fırsatlarını değerlendirerek, E90 üzerinden 5 saat 37 dakika içerisinde Diyarbakır’a gidebilirsiniz. Diyarbakır gezilecek yerler kapsamında Hasan Paşa Hanı ve daha birçok yeri araba ile kolaylıkla keşfedebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Türkiye’deki Açık Hava Müzeleri: En Etkileyici 4 Müze!

Felat Delibalta

29 Ekim Gezilecek Yerler: 3 Günlük Tatil için Rotalar

Felat Delibalta

Yolcu360 Araç Kiralama Kampanyaları: Size Özel Ayrıcalıklar!

Felat Delibalta

Yorum Bırak