Yolcu360
Datça Gezilecek yerler
Türkiye Gezi Rehberi

Datça Gezi Rehberi

⏱: 2 dk

Datça, Muğla kentinin yarımada şeklindeki ilçesidir. İlçenin ismi, Datça, Stadia kelimesinin zaman içinde değişmesi neticesinde ortaya çıkmıştır. Ayrıca ilçe 20. yüzyılın başında Sultan Mehmed Reşad adına Reşadiye olarak adlandırılıyor idi, bundan dolayı bazen hala bu şekilde anıldığına da rastlamak mümkün.

Datça Hakkında Bilgi

Tarihi M.Ö. 2000’li senelere uzanan Datça’nın şu anda bulunduğu noktada Karyalılar isimli bir halk ikamet ediyordu. Daha sonra, bu bölgenin altın çağını başlatacak olan Dorlar Yunanistan üzerinden buraya göç etmişler ve bugünkü ilçe merkezine bir – bir buçuk kilometre kadar uzaklıkta bir mevkiiye Knidos kentini kurmuşlardı. Bu yerleşke o günden bu yana değin binlerce, milyonlarca insana ev sahipliği yapagelmiş ve 15. yüzyılda Osmanlı topraklarına da bağlanmıştır.

Datça her ne kadar doğal güzellikleri, faunası ve ekolojik çeşitliliği korunmuş bir yer olsa da, kitle turizmi açısından Muğla’nın Bodrum ve Fethiye gibi ilçelerinin gölgesinde kalmıştır. Bunun yanında sörf, trekking ve yelken gibi doğa sporları yapmaya da uygun bir yerdir.

Datça
Datça görselleri

Datça’da Ne Yenir?

Datça yöresel olarak badem üretimiyle bilinir. Dolayısıyla Datça’ya yolu düşmüş birinin oradaki bademi tatmadan dönmemesini tavsiye ederiz. Sonra, yine Datça’ya özgü bir gıda olan ve ekim ayında toplaan güz domatesini tatmayı unutmamalısınız. Ek olarak her Ege ve Akdeniz sahil yerleşkesinde olduğu gibi buranın da balık ve zeytin tüketimi için son derece uygun olduğunu belirtelim. Son olarak, Datça’da bir de çökertme kebabı yemenizi önerelim.

Datça’ya En Yakın Havalimanı Hangisi?

Datça’ya havayolu ile gitmek isteyenler için iki alternatif önerebiliriz. Birincisi Dalaman Havalimanı’nda inip oradan Havaş servisleri vasıtasıyla Marmaris’e, Marmaris’ten de minibüs kullanarak Datça’ya gidilen rota iken, ikincisi Bodrum Havalimanı’nda inip Havaş servisleri ile Bodrum merkezine oradan da feribot ile Datça’ya ulaşılabilen rota olacaktır. Bu iki alternatif de yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir.

Datçca GörselleriDatça’da Tekne Turu ve Dalış

Datça’nın bakir kalmış doğal güzelliklerini gözlemlemek, bunların tadını çıkarmak, görsel bir keyif almak için düzenlenen tekne turları, genellikle Datça’nın koylarını kapsamakta. Bu turlarda öğle yemeği genellikle ücrete dahildir ve yolculuk sabah 10 gibi başlayıp akşam üzeri 6 veya 7’ye kadar sürer.

Bunun yanında Datça, tüplü dalış için de çok uygun. Eğer bunu ilk kez tecrübe edecekseniz pek çok farklı ekonomik statüye hitap eden kurslar mevcut.

Datça’lı Ünlüler Kim?

Datça turistik amaçlarla pek çok ünlü tarafından ziyaret ediliyor ve bir kısmı da Datçalı olarak tanınıyor olsa da bunlar arasında, zannediyoruz ki, en ünlüsü Can Yücel ve onun Datça ile bağlantısıdır. Eski Datça’da bulunan bir kahvehanede Can Yücel’in yarım bırakılmış şarabı ve yazdığı birkaç dize şiir halen sergilenmekteyken görmenizi, hele hele şiirle veya Can Yücel ile aranız iyise asla kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

İlgili Yazılar

Türkiye’den Yunanistan’a Arabayla Gitmek Nasıl Oluyor?

Yolcu360

Adıyaman gezi rehberi : Bir antik dünya merkezi / Adıyaman’ın nesi meşhur?

Yolcu 360

Mardin Alışverişi | Mardin’in Nesi Meşhur? | Mardin’den Ne Alınır?

Yolcu 360

Yorum Bırak