Yolcu360
Gaziantep'te Ne Yenir/ Ala Nazik Kababı Yenir!
Araç kirala ve keşfet

Gaziantep’te Ne Yenir/ Ala Nazik Kababı Yenir!

Gaziantep’te ne yenir yazı dizisi devam ediyor. Gaziantep yemeklerini keşfetmeye devam ediyoruz: Antep mutfağının en meşhur lezzetlerini ve oraya özgü pişirme biçimlerini inceliyoruz. Bildiğiniz üzere Gaziantep yemekleri Dünya gastronomi mirası listesine alındı.

Türk mutfağını dünyada Gaziantep temsil ediyor. Yemek araştırmacıları, çok Ünlü aşçılar, gurmeler, yemek eleştirmenleri Gaziantep’e gelip buradaki lezzetlerin pişirilme yöntemlerini hatta tarladan mutfağa geliş hikayelerini araştırıyor. Biz de Gaziantep gezisini lezzetli kılacak olan Gaziantep yemekleri için bir rehber hazırlamak isteğiyle Gaziantep derneğinin yazı dizisini hazırladık.

Gaziantep’te Ne Yenir/ Ala Nazik Kababı Yenir!

Konumuz alinazik kebabı. Doğru adı “ala nazik kebabı” olan bu kebap, muhteşem bir deneyim yaşatıyor. Peki alinazik kebabı nedir ve nasıl yapılır?

Ala Nazik Kababı Yapılışı

Alinazik kebabı yapmak için patlıcan, koyun kıyması, tereyağı, acı biber, sarımsak ve yoğurt gerekli. Gaziantep’te yapılan alinazik yapalım da Tohumsuz içi beyaz tombul patlıcan kullanmıyor. Patlıcanlar odun ateşinde köz deniyor ve sadece koyun budundan çekilmiş kıyma tercih ediliyor. Ayrıca Gaziantep alinazik yapalım da bölgeye ait sade yağı denilen özel bir tereyağı kullanılıyor.

Alinazik kebabı yapmak için patlıcanlar genellikle ekmek fırında közlenir vardığından kabukları soyutur. Tahta bir zeminde keskin bıçaklarla macun kıvamına gelene kadar patlıcanlar kesilir. Süzme yoğurdun doğurmuş sarımsak ve tuz eklenip karıştırılır. Koyun kıyması sade yağ ile kavrulur genellikle içine kurutulmuş kırmızı biber eklenir. Bu karşımın altına sarımsaklı düzme yoğurt konup közlenmiş patlıcan üstüne döşenir.

Günümüzde alinazik kebabı da domateste konuluyor. Ancak alinazik kebabının özünde domates, domates salçası bulunmamaktadır. Maydonoz ise sadece süsleme amacıyla kullanılır.

 

İlgili Yazılar

Tarih Kokan Sokaklarıyla İznik Gezi Rehberi

Yolcu 360

Türkiye’nin En Güzel Sahilleri / Antalya – Manavgat – Side Sahili

Yolcu360

Köprü Geçiş Ücretleri

Yolcu 360

Yorum Bırak