Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

Kocaeli Turu / Kocaeli’ne Nasıl Gidilir? / Kocaeli Gezilecek Yerler

⏱: 2 dk

İstanbul ve Bursa’ya yakınlığı nedeniyle gerek seyahat severlerin gerekse günübirlik veya hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenlerin uğrak yeri Kocaeli gezilecek yerler, eşsiz doğası ve Körfez manzarası ile görülmesi gereken yerlere sahip. Araç kiralama seçeneklerini incelemek istiyor, fakat Kocaeli’ne nasıl gidilir sorusuna takıldıysanız hiç merak etmeyin cevabı bizde. Kocaeli turu için en güzel yerleri Yolcu360 ekibi olarak sizler için hazırladık.

Kocaeli turu ve Kocaeli doğal güzellikleri

Kışın kayak sporu için uğrak yerlerden biri olan Kartepe’yi kar bisikleti ile gezebilir. Kayak yaptıktan sonra mangal keyfi yapabilirsiniz. Sapanca Gölü manzarasına sahip olan Kartepe konaklama imkanlarına da sahiptir. Kartepe’nin civarında birçok otel bulunduğu için hafta sonu şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenler için ideal bir durak. Sapanca Gölü manzarasına sahip bir başka adres ise Soğuksu Mesire Alanı. Piknik yaparken, tadını çıkarabileceğiniz temiz hava ve ağaçlarla çevrili huzurlu bir ortam fırsatını size sunuyor. Çocuklarınız toprakla buluşurken, sizde şehir karmaşasından uzak bir şekilde nefes alabilirsiniz. Kocaeli’nin sahil kasabalarından biri olan Kefken’in Kovanağzı ve Kumcağız plajları yaz ayları için uğrak tatil noktalarından biri. Kefken‘e uğramışken Pembe Kayalıkları da listenize eklemenizi öneririz. Haftasonu için kahvaltı için Kirazlı Yaylası‘na gitmeye ne dersiniz? Kuş sesleri içerisinde, doğanın göbeğinde aileniz veya arkadaşlarınızla kaliteli bir vakit geçirmek için tercih edebilirsiniz. Yolcu360 araç kiralama seçeneklerinden faydalanıp, sabah Kirazlı Yaylasında kahvaltı yaptıktan sonra Maşukiye‘de alabalık restorantlarında kiremitte balık yiyebilirsiniz.

Kocaeli gezilecek yerler

Kocaeli araç kiralama ile Kocaeli’nin tarihi yapılarını keşfetmeye hazır mısınız? Kocaeli turu için ünlü Türk ressamlarından biri olan Osman Hamdi Bey Kaplumbağa Terbiyecisi, Vazo gibi ünlü resimlerini yaptığı Osman Hamdi Bey Köşkünü mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Köşk eşsiz bir deniz manzarasına ve muhteşem bir bahçeye sahiptir. Osman Hamdi Bey’in balmumu heykeli de köşk içerisinde yer almaktadır. Şehrin simgesi haline gelen dört katlı İzmit Saat Kulesi her katındaki farklı mimari özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. İzmit Saat Kulesi çevresindeki yerlerde çay ve kahve keyfi yapabilir, gezinize dinlenme molası verebilirsiniz. Hemen İzmit Saat Kulesi’nin yanında bulunan Sultan Abdülaziz’in av köşkünü Pazartesi hariç her gün gezebilirsiniz. İzmit Sarayı olarak adlandırılan av köşkü 2007 yılından beri saray müze olarak hizmet vermektedir.

  • Kocaeli Müzesi / Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

2007 yılından beri Roma, Osmanlı ve Bizans dönemine ait eserleri halk ile buluşturan müze oldukça ilgi çekici eserlere sahip. Kocaeli Müzesi’nde neler var diye soruyorsanız, farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan 5 bin 250 eser bulunmakta. Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi hakkında bilgi olarak, Alman Mimar Otto Ritter tarafından tasarlandığını söyleyebiliriz. Müzenin içerisinde Tamir Atölyesi, Lojman Binası ve Su Deposu kısımları yer almakta. Kocaeli arkeoloji müzesi mevsim heykelleri ise müzenin bahçesi içerisinde yer alan ve en çok ilgi çeken nokta diyebiliriz. Yaz, kış ve sonbaharı yansıtan üçlü heykeller, tek gövdeye sahip. Kocaeli arkeoloji müzesi giriş ücreti ise 2019 yılı için 7 TL.

Kocaeli’ne nasıl gidilir?

Kocaeli Havalimanı üzerinden Kocaeline ulaşım sağlanabilir. Kocaeli turu için Kocaeli Havalimanı araç kiralama hizmetlerinden faydalanarak, şehri keşfedebilirsiniz. İstanbul’dan Kocaeli’ne yolculuk yapacak olanlar İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama hizmetlerinden faydalabilirler. Kocaeli turu için yolculuğa Bursa’dan başlayanlar Bursa merkez araç kiralama hizmetlerine göz atarak, 1 saat 35 dakika içerisinde Kocaeli’ne ulaşabilirler.

İlgili Yazılar

Mençuna Şelalesi: Karadeniz’in kalbinden akan su / Artvin

Yolcu 360

Odunpazarı gezilecek yerler / Eskişehir

Yolcu 360

Türkiye’deki Tarihi Kaleler: Gümüşhane Kov Kalesi

Yolcu360

Yorum Bırak