Yolcu360 Blog
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Dünya Gezi Rehberi > Szentendre Gezilecek Yerler | Szentendre Gezi Rehberi

Szentendre Gezilecek Yerler | Szentendre Gezi Rehberi

Macaristan Budapeşte için bu yıl bir tatil planı hazırlıyorsanız hemen yakınında bulunan Szentendre‘ye de bir uğramaya ne dersiniz? Szentendre gezilecek yerleri ile sizi kendisine hayran bırakacak ufak ve tatlı bir kasaba. 🙂 

Szentendre Gezi Rehberi

Tuna Nehri kıyısında şirin mi şirin bir sanat kasabası Szentendre. Budapeşte’ye sadece 15 kilometre uzaklıkta bulunan kasaba barok kiliseleri, iyi korunmuş tarihi evleri ve her köşe başında yer alan sanat galerileri ile günübirlik ziyaret edebileceğiniz keyifli bir yer.

Budapeşte müzeleri gezi yazısı için tıklayınız.

Szentendre’ye Nasıl Gidilir?

Szentendre’ye toplu ulaşım ile gelmeyi düşünüyorsanız en kolay seçenek banliyö trenler. Kırmızı hatta yer alan Batthyany ter metro istasyonundan mor hatlı M5 banliyö trenine aktarma yapmanız gerekiyor. Trenler her 15 dakikada bir hareket ediyor, yolculuk ise ortalama 45 dakika sürüyor. Biletinizi mutlaka saklayın, görevli kontrol sırasında biletleri işaretliyor.

Eğer Budapeşte’ye yaz aylarında geliyorsanız Szentendre’ye tekne turları ile de ulaşma imkanınız bulunuyor. Tekne turları düzenleyen firmalardan hareket saatlerini öğrenip kasabaya bu şekilde de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Budapeşte gezilecek yerler için tıklayınız.

Budapeşte’nin Yanı Başındaki Sakin Kasaba: Szentendre

Szentendre aslında eski bir Sırp kasabası. Bir zamanlar Sırp nüfusunun ağırlıkta olduğu kasaba birinci ve ikinci dünya savaşı sonrasında terk edilmeye başlanmış ve adeta bir hayalet kasabaya dönüşmüş. Szentendre’ye girer girmez irili ufaklı kiliseler sizleri karşılıyor. Kasabada yer alan dini yapıların hemen hepsi Sırp Ortodoks kiliseleri ve katedralleri. 1763 yılında yapımı tamamlanan Belgrad Katedrali barok mimarisi ile görülmeye değer yerlerin başında geliyor. Church of the Annunciation, Church of the  Transfiguration, Church of Saint Archangel Michael Szentendre’de yer alan kiliselerden birkaçı.

Szentendre sokaklarını gezerken tarihi evler arasında kaybolmak isteyebilirsiniz. Daracık sokaklarda ilerlerken yol sizi Tuna Nehri kıyısına çıkaracak. Nehir boyunca yürüyüş yapabilir, sakinliğin ve temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz. Yorulduğunuzda nehir kenarındaki restoranlarda yemek molası verebilirsiniz. Szentendre alışveriş tutkunları için de fazlasıyla seçenek sunuyor. Kıyafetten çantaya, hediyelik eşyadan takılara kadar aklınıza gelebilecek pek çok şey kasabada mevcut. Küçük bir kasaba olduğu için iki saatte gezmeniz mümkün ancak alışverişi de hesaba katarsanız buraya en az yarım gününüzü ayıracak şekilde plan yapın derim Szentendre’den Budapeşte’ye son trenin 23.00’te hareket ettiğini de hatırlatayım.

Budapeşte yeme-içme önerileri için tıklayınız.

Macaristan Vizesi
Turla vize almak

Türk vatandaşlarının Szentendre gezileri için Macaristan vizesi almaları gerekiyor. Macaristan için alınan vize ise Schengen vizesi. Macaristan vize başvuruları için Türkiye’de İstanbul Macaristan Başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilen kurumlara, vize merkezlerine ve turizm/seyahat acentelerine gidebilirsiniz.

Schengen vizesi için gerekli evraklar nelerdir sorusunun cevabı için yazımıza tıklayabilirsiniz.

Macaristan Konsolosluğu, Macaristan vize çeşitlerini Macaristan’a yapılacak olan seyahatin amacına ve süresine göre temel olarak iki gruba ayırmaktadır.

 • Ulusal / Uzun süreli Macaristan Vizesi: Uzun süreli Macaristan vizesi Schengen vizesi değildir. 90 günü aşan ikamet hakkı tanıyan bu vize eğitim, çalışma, oturum gibi durumlarda başvurulması gereken Macaristan vizesidir.
  Macaristan Schengen vizesi: Macaristan Schengen vizesi ’A’ tipi ve ’C’ tipi olarak ikiye ayrılır.
 • Macaristan A Tipi Schengen Havalimanı Transit Vizesi: Başka bir ülkeye gerçekleştirecekleri seyahatlerinde Macaristan’dan transit olarak geçmesi gereken Macaristan vizesi tipidir. Macaristan transit vizesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına uygulanmamaktadır.
 • Macaristan C tipi Schengen vizesi: 90 güne kadar konaklamayı mümkün kılan Macaristan vizesidir. Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili vatandaşları pasaportlarında geçerli Schengen vizesi bulunmuyorsa Macaristan Schengen vizesine başvuru yapmak zorundadırlar. Bu vize tüm Schengen alanında geçerlidir.

Macaristan vizesi, ülkeye yapılacak seyahatin amacına bağlı olarak aşağıda belirtildiği gibi kategorilere ayrılmaktadır. Macaristan vizesi başvurusunda bulunan kişilerden yapacakları seyahatin amacına uygun evrak ibraz etmeleri talep edilmektedir. Dolayısıyla Macaristan vizesi başvurusunda bulunan kişiler gerçekleştirecekleri Macaristan seyahatinin amacına uygun Macaristan vizesi türüne başvuru yapmalıdır. Seyahat amacına göre Macaristan vizesi türleri aşağıda belirtildiği gibi kategorilere ayrılmaktadır.

 • Macaristan Turistik Vize
 • Macaristan Ticari Vize
 • Macaristan Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesi
 • Macaristan Kültürel Amaçlı Vize
 • Macaristan Erasmus Vizesi
 • Macaristan Transit Vize
 • Macaristan Resmi Amaçlı Vize
 • Macaristan Sağlık Sebepli Vize
 • Macaristan Sportif Amaçlı Vize
 • Macaristan AB Vatandaşı İle Evli Kişiler İçin Vize
 • Macaristan Şoför Vizesi
Budapeşte’ye Nasıl Gidilir?

Budapeşte’ye Türkiye’den direkt uçuş seferleri mevcut. Budapeşte uçak bileti alınırken Budapeşte Ferenc Liszt Uluslararası Havalimanı‘nı seçmelisiniz.

Szentendre gezilecek yerler için seyahat listesini tamamlayıp İstanbul‘a gelecek olan seyahat severler, Yolcu360 üzerinden İstanbul Havalimanı araç kiralama ya da İstanbul araç kiralama olanaklarından yararlanarak seyahatlerine kolayca devam edebilirler.

Budapeşte Szentendre gezilecek yerler listesinin bitiminde Ankara‘ya hava yolu ile gidecek olanlar, kiralık araba fırsatları için Yolcu360 üzerinden Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama olanaklarını inceleyerek bir sonraki gezileri için konforlu bir ulaşım seçeneği tercih edebilirler. Szentendre gezisi için tatilini tamamlayıp, İzmir’e dönecek olan gezginler ise İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama seçeneklerine bakabilirler.

Yorum ekle