Yolcu360
Faydalı bilgiler

Pasaport Çeşitleri

⏱: 2 dk

Pasaport ülkeler arası geçiş yapacak, yurt dışına seyahat edecek insanlar için bir nevi  yurt dışındaki kimlik kartıdır. Kimlik kartıyla giriş çıkış yapılan ülkeler dışında yabancı bir ülkeye gitmek için mutlaka pasaportununuz olması gerekir. 

Bu yazıda Türkiye’de kullanılan pasaport çeşitleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Bordo pasaport nasıl alınır öğrenebilir, ulusal pasaport ve mavi pasaport nedir gibi konu başlıklarını bulabilirsiniz. Ayrıca pasaportu veren kurum hangisidir ve pasaport nasıl alınır gibi detaylara da bakabilirsiniz. 

Pasaport Çeşitleri

Ülkemizde;  Bordo pasaport (umuma mahsus pasaport), Yeşil  pasaport (hususi pasaport), Gri pasaport (hizmet pasaport), Siyah pasaport (diplomatik pasaport), Kırmızı pasaport (geçici pasaport)  olmak üzere beş çeşit pasaport kullanılır. Bu pasaportların hepsinin işlevi aynı olsa da, kimlere verildiği, geçerlilik süreleri ve başvuru biçimleri farklılıklar gösterebilir. 

Bordo Pasaport Nedir? (Umuma mahsus pasaport)

Bu pasaport çeşidini Türk vatandaşları ve KKTC vatandaşları alabilir. Renginden dolayı bordo pasaport denilmektedir. Umuma mahsus pasaportlar 18 yaşından küçükler için en fazla 5 yıllığına, 18 yaşından büyükler içinse en fazla 10 yıllığına verilebilmektedir. Pasaportu veren makam yurt dışında Türkiye Cumhuriyeti konsoloslukları, yurt içinde ise ilçe ve il nüfus müdürlükleridir. 

Peki bordo pasaport nasıl alınır? Yanınızda mutlaka nüfus cüzdanınızın aslını götürmelisiniz. 2 adet biyometrik fotoğraf, varsa eski pasaportunuz yanınızda bulunmalıdır. Bunlar dışında pasaport harcı ve pasaport bedelini ödediğinize dair dekontlar yanınızda olması gereken diğer belgelerdir. 18 yaşından küçükler için ebeveynlerinin izin belgesi “muvafakatname” gereklidir.

Bu pasaport türü diğerleri arasında en standart olandır. Bunu aldığınızda dünyada gezmek isterseniz diğerlerinden daha az ülkeye girebilirsiniz Ancak yine de birçok ülkeye vizesiz girebilir veya sınır kapısında vize alarak, online vize alarak giriş yapabilirsiniz. Bu pasaporta ulusal pasaport da denir. Biyometrik pasaport sistemine geçilmeden önce Bordo pasaportun rengi lacivertti.

Yeşil pasaport nedir? (hususi pasaport)

1, 2 ve  3. dereceden ünvana sahip devlet memurlarına, eski bürokratlara, görevde olan belediye başkanlarına verilir. Öğretmenler, doktorlar, akademisyenler de bu pasaportu alabiliyor. Yeşil pasaporta hak kazanmış memurlar istifa ya da emeklilik durumlarında haklarından yararlanmaya devam edebilirler. Bu kişilerin eşleri ve 25 yaşını aşmamış öğrenci çocukları da bu pasaportu alabilmektedir.  Hususi pasaport sahipleri Avrupa’nın birçok ülkesine vizesiz seyahat edebilmektedir.

Gri pasaport nedir? (hizmet pasaport)

Görev derecesi nedeni ile yeşil pasaport alamayan devlet memurları ile devlet için yurt dışı görevi yapacak kişilere verilir. Örneğin milli sporcular da bu pasaportu kullanır. 

Gri pasaportla nerelere gidilir?

Gri pasaport birçok ülkeye vizesiz giriş hakkı sunar. Yalnızca görev süresince verilir. Süresi de görev süresini kapsayacak şekilde düzenlenir.  Genelde 5 yıllık olarak çıkarılır. Kişiler, görevleri bitince aldıkları kuruma geri vermek yükümlülüğündedir. Kurum da il nüfus müdürlüğüne iade eder. Hizmet pasaportu alırken gerekli belgeler, bordo alırken gerekli belgelerle aynıdır. Bir tek hizmet pasaportu talep formu eklenir.

Siyah pasaport nedir? (diplomatik pasaport)

Diplomatların statüsünü tanımlayan, onlara ayrıcalıklar sağlayan, TBMM üyeleri, TBMM üyesi olmayan bakanlar, valiler, orgeneraller gibi devletin belirli kademelerinde çalışan görevlilere verilen pasaport türüdür. En ayrıcalıklı pasaport türüdür. Neredeyse tüm ülkelere vizesiz giriş yapabilirler ve hiçbir harca tabi değildir.

Kırmızı pasaport nedir? (geçici pasaport)

Yurt dışındayken pasaport kaybı, pasaport süre aşımı, sınırdışı edilme gibi durumlarda Türk eliçilikleri tarafından verilen tek sayfalı yalnızca Türkiye’ye dönüş için kullanılan pasaport türüdür. Acil durumlarda Türk elçiliği tarafından durumunuzun değerlendirilmesine göre verilebilen geçici bir pasaport türüdür.

Cenevre pasaportu nedir?

Almanya’da renginden dolayı bu pasaporta mavi pasaport da denir. Sözleşme pasaportu diye de anılır. Mülteci seyahat belgesidir. Ayrılınan ve önceden yasal oturum izninin olduğu ülkenin pasaportu yerine geçer. Ülkeye göre rengi değişebilir.

 

İlgili Yazılar

Couchsurfing Nedir? | Couchsurfing Ne İşe Yarar?

Yolcu 360

En Çok Konuşulan Diller Hangileri?

Yolcu 360

Korona Sertifikası Nedir? | Güvenli Turizm Sertifikası Alan Oteller

Yolcu 360

Yorum Bırak