Yolcu360
Otomotiv Haberleri

Lastik Çeşitleri ve Özellikleri

⏱: 2 dk

Oto lastik çeşitleri nelerdir, mevsim lastiği ne demek, yaz lastiği kullanımı neden önemli…

Lastik Çeşitleri ve Özellikleri

Araçların en önemli bileşenlerinden biri de lastiklerdir kuşkusuz. Hareket ettiğiniz sürece işlev görmesi kaçınılmaz olan lastiklerin kendi içlerinde türleri de bulunuyor. Mevsimlere ve araç tipine göre değişen lastiklerin seçiminde titiz davranmanız ve aracınıza uygun olan oto lastiği seçmeniz gerekiyor.

Mevsimlere Göre Lastikler

Her mevsimin kendine has özellikleri olduğu bir gerçek. Lastiklerin bu özelliklerden etkileniyor olduğunu da bilmeliyiz. Sıcak, soğuk başta olmak üzere pek çok etkene göre mevsim lastikleri 3 tipe ayrılıyor.

Yaz Lastikleri

Pek çok bölgeye uyum sağlayan bu tip lastikler genel olarak yaz koşulları baz alınarak tasarlanıyor. 7 derece sıcaklığın altına inildiğinde performansı düşen lastiklerin özellikle sıcak, yaz dönemlerinde kullanılması tavsiye ediliyor.

Kış Lastikleri

Yaz lastiklerinin bıraktığı noktadan bayrağı devralan kış lastikleri 7 derece sıcaklığın altında başlayan performansıyla biliniyor. Kış koşulları için optimize edilen lastiklerin üzerindeki desenler de karlı veya buzlu yollarda yol tutuşunu sağlayabilecek ve fren gücünü yükseltebilecek şekilde tasarlanıyor.

Dört Mevsim Lastikleri

Yukarıda bahsettiğimiz her iki tipin genel özelliklerini bir arada barındırarak üretilen 4 mevsim lastikleri, her iklim tipinde ve koşulunda aracın performansını arttıracak şekilde tasarlanıyorlar. Lastik sırtında kullanılan desenlerin de hem kar, buz hem de sıcak asfalt koşullarına uyum sağlayabilir nitelikte ayarlandığını belirtelim.

Araç Tipine Göre Lastikler

Mevsim lastiklerinin yanında bir de araç tipine göre kategorizasyon var. Kullandığınız aracın ihtiyaç duyduğu şekilde üretilen lastikler performansı arttırırken sağladığı yol tutuşu ve fren gücü gibi etkilerle de güvenlik konusunda ön plana çıkıyor.

Otomobil Lastikleri

Tüm otomobillerde kullanılabilecek şekilde üretildikleri için otomobil lastikleri olarak biliniyorlar. Uzun süreli kullanım için aşınması en aza indirilmiş şekilde hazırlanan otomobil lastiklerinin standart bir yol tutuşu ve fren gücü sağladığı biliniyor.

4×4 Lastikleri

4 çeker araçlar için özel olarak tasarlanan bu tip lastikler hem düz yolda hem de arazi koşullarında performans gösterecek şekilde tasarlanıp üretiliyorlar. Aşınma düzey ve süreleri mümkün olduğunca azaltılmış olan bu tip lastiklerin sırt desenleri de hem arazide hem de asfalt yolda uygun bir sürüş sağlayabilecek nitelikte.

Hafif Ticari Araç Lastikleri

Otomobillere oranla daha sık ve değişik yol tiplerinde kullanılan pikap, kamyonet, kamyon gibi araçlar için tasarlanıyorlar. Hemen her yol tipine uygun oldukları gibi özel olarak tasarlanan sırt desenleri ile tüm hava koşullarına uygun performansı da sağlayarak başarı gösteriyorlar.

 

İlgili Yazılar

Audi Dikiz Aynasını Kaldırdı!

Yolcu360

Taşıt Kredisi Faiz Oranları ve Alınabilecek Otomobillerin Listesi

Yolcu 360

Rot Balans Ayarı Nedir / Nasıl Yapılır?

Yolcu 360

Yorum Bırak