Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Pamukkale Travertenleri | Denizli Gezilecek Yerler

Pamukkale Travertenleri | Denizli Gezilecek Yerler

Denizli gezilecek yerler listesinde bulunan Pamukkale Travertenleri bembeyaz görüntüsü ile içinizi huzurla doldurur. Her yıl binlerce turisti ağırlayan Pamukkale Travertenleri kış turizmi açısından Türkiye’nin önemli yerlerinden biri.  Araç kiralama seçeneklerinden yararlanarak, de sizde Denizli‘ye doğru yola çıkmaya ne dersiniz? Dünya’nın sekizinci harikası olan Pamukkale Travertenleri için seyahat rehberiniz Yolcu360 ekibi tarafından hazırlandı.

Pamukkale Travertenleri

Tarih boyunca birçok medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapan Pamukkale Travertenleri şifalı kaplıcaları ile ön plana çıkar. Menderes nehrinin kıyısında teraslı tepeleri ile pamuklardan oluşan bir kale imajı yarattığı için Pamukkale adını almış.

 • Pamukkale Travertenleri nasıl oluşur?

Su ve oksijen birleştiğinde içeriğindeki karbondioksit ve karbon monoksit uçuyor. Maddelerin hal değiştirmesi sırasında kalsiyum karbonat çökeliyor ve bu bölgede birikiyor. Başlarda yumuşak bir jel halinde olan kalsiyum karbonat  daha sonrasında sertleşiyor ve rüzgarın desteği ile birlikte travertenleri oluşturuyor. Pamukkale Travertenleri’nin turistler tarafından bu kadar ilgi görmesinin nedeni ise dünyanın hiçbir yerinde binlerce yıl önce oluşan pitoresk travertenden meydana gelen kireçtaşının olmaması. 1988 yılında eşsiz güzelliği ve şifalı suları nedeniyle UNESCO Dünya Malı listesine alınmıştır.

Denizli Hierapolis Antik Kenti için tıklayınız.

 • Pamukkale Travertenleri tur

Sütunlu sokaklar, hamam evler ve tapınaklarla çevrilen traverterler adeta bir spa kenti. Traverterler’de 17 tane sıcak su termali bulunmaktadır. 35-100°C sıcaklık değerleri arasındaki sıcak su termalleri, romatizma, sinir ve damar, felç gibi birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Pamukkale kaplıcaları‘nın tadını çıkardıktan sonra Pamukkale gezi rehberi listelerinin başında olan M.Ö 2. yüzyılda kurulduğu tahmin edilen Hierapolis Antik Kenti’ni, anfi tiyatrosunu ve arkeoloji müzesini gezebilirsiniz.Pamukkale travertenleri tarafında bulunan girişe yürüyerek kenti keşfedebilirsiniz. Dinsel tapınaklara ve yapılara sahip olduğu için kutsal kent olarak adlandırılan Hierapolis Antik Kenti, Hristiyanlar için hac merkezi niteliği taşımaktadır. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Aziz Philippus’un Hristiyanlığı yayma amacıyla kente gelmesi ve daha sonra çarmıha gerilerek öldürülmesi nedeniyle Pamukkale Travertenleri hristiyanlar için önem arz etmektedir. Kenti gezdikten sonra Denizli gezi rehberi içerisinde yer alan ve Roma döneminden bu zamana kadar kullanılmakta olup, şifa verdiğine inanılan Antik Kleopatra havuzuna girebilirsiniz.

Travertenler’e giriş ücreti ne kadar?

Ziyaret saatleri 2 dönem olarak farklılık gösterir. Travertenler, Kasım ve Mart ayları arasında ziyaret saati 08:00-17:00, Nisan-Ekim ayları arasında  ise 08:00-21:00 arası ziyaret edilebiliyor. Travertenler’e giriş yapmak için müze kart kullanabilirsiniz. Ancak müze kartınız yoksa, 2019 yılı için giriş ücreti 50 tl.

Leodikya Antik Kenti hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Denizli-Pamukkale’de ne yenir?

Denizli’de ne yenir diye merak ediyorsanız Çaput Aşı yemeği, Tandır Kebabı, Börülce, Süller Pidesi ve Mısır Gömbesi gibi birçok farklı lezzeti deneyebilirsiniz.

Denizli Işıklı Gölü için tıklayınız.

Denizli otelleri

Pamukkale Travertenleri için şehre geldiyseniz, konaklama konusunu merak etmeyin. Çünkü Denizli kalacak yer konusunda birçok seçeneğe sahip. Bu yüzden her bütçeye uygun konaklama imkanı bulabilirsiniz. Denizli otellerin yanı sıra Denizli pansiyonlar ve Denizli apart hoteller seçeneklerini de içeren listeyi sizler için hazırladık. 🙂

 • Anemon Denizli
 • North Point Denizli
 • Şiir otel Denizli
 • Denizli Pansiyon
 • Grand Denizli otel
 • Lavin otel Denizli
 • Dedeman Denizli
 • Richmond Denizli

Buraya kışın gidiyorsanız, Denizli termal oteller listesine de bakmanızı öneririz.

 • Doğa termal Denizli
 • Denizli Karahayıt otelleri
 • Umut termal Denizli
Pamukkale travertenleri nerede?

Travertenler, Denizli merkeze 18 km uzaklıkta bulunmaktadır. Denizli’ye Türkiye’nin hemen hemen her ilinden otobüs seferi yapılmaktadır. Otogarda indikten sonra travertenlere kolay ve rahat bir ulaşım sağlamak için Denizli araç kiralama hizmetlerine bakabilirsiniz. Eğer Denizli’ye gitmek için hava yolunu tercih ediyorsanız ve yolculuğunuza araç ile devam etmek istiyorsanız, Denizli Çardak Havalimanı araç kiralama için ihtiyaçlarınıza cevap verecek yolcu360 uygulamasını cep telefonunuza indirerek, keyifli ve konforlu bir şekilde yolculuk edebilirsiniz.

Denizli’ye nasıl gidilir? / Denizli ulaşım

İstanbul Denizli kaç km? O-5 üzerinden iki şehir arası mesafe 588,9 kilometre olup, İstanbul araç kiralama seçeneklerine göz atarak, 6 saat 24 dakika içerisinde Pamukkale Travertenleri ve Denizli’ye ulaşım sağlanabilir.

İzmir Denizli kaç km? Pamukkale Travertenleri için İzmir araç kiralama fırsatlarından yararlanarak, E87 ve Denizli Aydın Yolu üzerinden 240,8 kilometrelik yolu 2 saat 56 dakika içerisinde tamamlayabilirsiniz.

Denizli’de ne yenir?

Ankara Denizli kaç km? Ankara ve Denizli arasındaki mesafe 471,1 kilometre. Ankara’dan Pamukkale Travertenleri için yola çıkanlar, Ankara araç kiralama fırsatlarına göz atabilir ve Dumlupınar Blv./D200/E90 üzerinden 5 saat 37 dakika içerisinde şehre ulaşabilirler.

Antalya Denizli kaç km? Antalya üzerinden yola çıkanlar, Antalya araç kiralama fırsatlarını inceleyerek, E87 üzerinden 221,8 kilometrelik yolu 2 saat 54 dakika içerisinde tamamlayabilir.

Yorum ekle