Yolcu360
Araç kirala ve gez

Mençuna Şelalesi: Karadeniz’in kalbinden akan su / Artvin

Mençuna Şelalesi asırlardır Karadeniz’in yeşil cennetini besleyen bir çeşme gibi gürül gürül akıyor. Artvin’in en seyre değer noktalarından olan Mençuna Şelalesi’ni yazarımız Elif Omput sizin için gezdi gördü ve yazdı…

Serin ve gürül gürül akan yerler keşfetmeye devam şimdi ben tatlı suyu tuzludan daha çok sevdiğim için şelaleler dereler göller anlatmak daha heyecan veriyor bana. Hadi Karadeniz’deki turumuzda biraz daha doğuya, Artvin’e gidelim. Artvin denince insanın aklına hemen Hopa geliyor çünkü “Hopaliler” 🙂 kendini her yerde belli ediyor.

Hopa’dan önce bir yer var ama burada Doğu Karadeniz’de oraya “Karadeniz’in Paris’i” diyorlar yoksa siz bilmiyor musunuz? Pekala söyleyeyim burası Arhavi (Arkabi). Artvin’e bağlı ve Rize ile sınır ilçesi. Yeni yeni tanınan bu bölge de inanılmaz doğal güzelliklere sahip. Kamilet Vadisi doğası ile baş döndürüyor. Bugün size Mençuna Şelalesi’ni anlatacağım.

Mençuna Şelalesi ‘ne nasıl gidilir?

Şelale ilçe merkezine 17 kilometre mesafede Rize ya da Artvin yönünden gelecekler Ortacalar, Kamilet ve Mençuna tabelası yazan sapaktan içeri giderek yol boyunca devam ediyorlar. Yol gayet düzgün ve yeşilin bindir tonu ile bezeli. Yola çıkmadan önce Yolcu360‘tan kiralık araç fiyatlarına bakmak işinize yarayabilir. Rize araç kiralama veya Artvin araç kiralama tekliflerini değerlendirebilirsiniz.

Çifte Köprü; şelaleden önce size 700 yıllık tarihi taş köprüler karşılıyor. Zamana karşı ayakta sapasağlam kalan bu köprüler size o günün insanlarının hayal gücünü ve mimariyi ne kadar zorladığını düşündürür. Burada bir çay kahve molası verebilirsiniz, derenin huzur verici sesi sizi sakinleştirecektir.

Bu ufak molanın ardından biraz bozuk ve dar olan 3 kilometrelik yol var önünüzde dileyen bu yolu yürüyebilir dileyen aracı ile gidebilir.  3 kilometrelik kalan yolu da bitirdikten sonra artık yaya yolu sona eriyor ve tabanvay devreye giriyor inanın biraz antreman yapmadığınız için kendinize kızacaksınız.

Aracınızı bırakıp asma köprüden derenin karşı tarafına geçiyorsunuz ve biraz düz biraz dik biraz merdivenli yürüyüş hızına bağlı 20 ile 30 dakika arası sürecek bir patikayı yürüyorsunuz. Yürüyüşün sonun da bir “Vay bee”  dediğinizi duyar gibiyim.

Mençuna Şelalesi ‘nde ne yapılır?

Mençuna şelalesi 2 bölümden oluşuyor birinci bölüm 80 metre yükseklikten dökülüyor mevsime göre sakın ya da hırçın diyebiliriz bu ilk parçanın önünde 200 metrekarelik bir havuzu var ben şahsen birçok kez soğuk suyun tadını çıkardım.

2. Parça ise 10 metreden dökülen kısım bu kısmın devamında artık dere ile birleşiyor. Şelale etrafında kamp yapmak olanaksız çünkü kamp için düz bir alana sahip değil ayrıca dar bir vadinin içinde kalıyor. Şelaleye yakın konaklama için mençuna dağ evleri diye bir tesis var dilerseniz burada konaklayabilirsiniz. Bu şelaleyi ziyaret edecekseniz size tavsiyem rahat kıyafetler ve ayakkabılar tercih etmeniz yoksa keyifli bir keşif olmayabilir.

Ayrıca o kadar yürüdükten sonra bence insanın canı bir serin su da ferahlamak ister o sebeple hazırlıklı gidebilirsiniz. Bir de mevsiminde asma  köprünün hemen dibinde kestane ve süt mısır satan çocuklar oluyor dilerseniz onlardan yolluk yapabilirsiniz.

Rotanıza bir yer daha eklemenin mutluluğu ile iyi keşifler diliyorum.  Gezginkz der ki; Doğa ile kalın, Doğa da kalın…

 

 

 

Artvin'de mutlaka gezmeniz gereken köyler

İlgili Yazılar

Tekirdağ gezi rehberi / Tekirdağ’a gidince mutlaka yapmanız gereken şeyler

Yolcu 360

Rumkale: Fırat’ın kadim bekçisi / Gaziantep gezi rehberi

Yolcu 360

Lara Plajı mı yoksa Konyaaltı mı? / En güzel Antalya plajları

Yolcu 360

Yorum Bırak