Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Latmos Dağı / Herakleia Latmos Antik Kenti / Kaya Resimleri

Latmos Dağı / Herakleia Latmos Antik Kenti / Kaya Resimleri

Türkiye hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile ön plana çıkan bir ülke. Her şehirde ayrı bir doğal güzellik ve tarihe uzanan ayrı bir iz bulunmakta. Aydın da bu şehirlerden sadece biri. Bafa Gölü gibi doğal güzelliklere ev sahipliği yapan bu şehir, geçmişin en önemli tanıklıklarından birine de ev sahipliği yapmakta. Latmos Dağı üzerinde kurulan Herakleia Latmos Antik Kenti ve kaya resimleri, tarihin bize bıraktığı en önemli hediyelerden biri. Araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak bu eşsiz yeri keşfetmeye ne dersiniz? Aydın gezi rehberi kapsamında Latmos Dağı, Herakleia Latmos Antik Kenti ve kaya resimleri yazısını Yolcu360 ekibi sizler için hazırladı.

Latmos dağı kaya resimleri

Beşparmak Dağları olarak da bilinen Latmos Dağı, Fıstık Çamı Ormanları’na ev sahipliği yapmakta. Latmos Dağı’nda yürürken, buraya hayran kalabilirsiniz. Fıstık Çamı Ormanları arasında 500 milyon yıllık gnays kayaçlarının aşınması ile meydana gelen kaya oluşumları ile karşılaşırsınız. Latmos Dağı’nda yer alan kocaman kayalarda oluşan mağaraların içerisine girebilir ve kendinizi bambaşka bir atmosferde bulabilirsiniz.

Kayaların bazılarının üzerinde Latmos’ta yüzyıllar önce yaşayanların çizdikleri insan resimleri ile karşılaştığınızda kendinizi adeta bir belgeselin içinde gibi hissedersiniz. Kaya resimlerini incelerken, o yıllarda bunların nasıl çizildiği sorusu ve Latmos Dağı tarihi insanın aklına gelir. 1994 yılında kaya resimleri Alman arkeolog Dr. Anneliese Peschlow tarafından keşfedilir.

Bafa Gölü kaya resimlerinin 8000 yıl öncesine ait olduğu tahmin edilmekte. 170’den fazla kaya resminin yer aldığı kayalarda ağırlıklı olarak insan figürü ön planda. Kaya resimlerinde binlerce yıl önce Latmos’ta yaşayan insanlara ait aile betimlemeleri ve toplumsal etkinliklere dair çizimler yer almakta.

  • Latmos Dağı kutsal yolları

Latmos dağı üzerinde milattan öncesine ait yollar bulunmakta. O dönemlerde yaşayan insanların ibadet yerlerine ulaşmak için gizli geçitler ve yollar inşa etmiş. Daha sonrasında, bölgede Hıristiyanlık döneminde bu kutsal yollar, hac yolu olarak da kullanılmış. Antik yollar günümüze bozulmadan ulaşmayı başarmış. Siz de Aydın araç kiralama olanaklarına göz atarak antik şehre ulaşabilir ve bu yollarda yürüyerek tarihin sizi sarmalamasına izin verebilirsiniz.

Herakleia Latmos Antik Kent

M.Ö. 300’lü yıllarda büyük bir şehir olarak kurulan Latmos Antik kenti adını Yunan mitolojisinde yer alan Herakleia’dan almış. O dönemlerde şehir ismi olarak meşhur olan Herakleia adını, diğerlerinden ayırt etmek için ise Latmos Dağı’nın adı da şehrin ismine eklenmiş.

Latmos Herakleiası günümüze ulaşan kalıntılar; Endymon’un Kutsal Alanı, Athena Tapınağı, Zeus tapınağı ve antik mezarlar. Ayrıca Latmos Dağı ibadet yeri olarak da kullanılmış.

7. yüzyılda rahipler ve keşişler manastır yaşamı için burayı uygun bulmuşlar.Bafa gölü ve Latmos Dağı çevresinde Yediler Manastırı ve Türkçesi Arap Avlusu olan Stylos Manastırı gibi çeşitli manastırlar kurmuşlar. Yaz tatili için Aydın’a geldiyseniz, Aydın Didim araç kiralama fırsatlarına bakabilir ve yaz tatilinize bir de kültür gezisi ekleyebilirsiniz.

  • Latmos Dağı efsanesi

Latmos’ta Endymion adında avcılık ve çobanlık yapan bir adam yaşar. Bir mağarada uyurken gördüğü Endymion’a aşık olan Ay Tanrıçası Selene, geceleri onu görmek için gökten yere iner. Endymion’a tutkulu bir aşk besleyen Selene, Zeus’tan onu için sonsuz gençlik ve hiç bitmeyecek bir uyku diler.

Latmos Dağı’na nasıl gidilir?

Latmos Dağı nerede diye merak ediyorsanız Latmos harita üzerinde Aydın’da yer almakta. Bafa kasabası üzerinde anayoldan ayrılarak, Beşparmak Dağlarında yer alan Gölyaka / Bucak köyüne ulaşılır. Latmos Dağı’nı gezmek ve kaya resimlerini görmek için Bucak köyü başlangıç noktası konumunda.

Hazır Aydın’a gelmişken…

Aydın Kuşadası Sahili

Bafa Gölü gezi rehberi yazımıza göz atarak, huzurun ortasında kendinize vakit ayırabilir veya kendiniz için bir dinlenme günü ilan edebilirsiniz. Aydın Kuşadası araç kiralama seçeneklerini inceleyerek, Aydın Davutlar Milli Parkı‘na gidebilir ve denizin tadını çıkarırken domuzları görebilirsiniz. Aydın gezilecek yerler listenize Milet Antik Kenti, Yörük Ali Efe Müzesi, Unesco Mirası Apfrodisias Antik Kenti ve Didmya Antik Kenti‘ni eklemenizi öneririz.

Türkiye'de keşfetmeniz gereken yerler

Yorum ekle