Yolcu360 Blog

Kuşadası Gezi Rehberi

Kuşadası tatil seçenekleri her zaman çok popüler olmuştur. Kuşadası gezilerinin bu kadar çok sevilmesinde bu şirin ilçenin İzmir ve Aydın gibi noktalara yakınlığı da etkili. Kiralık araba veya araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak, rahatlıkla Kuşadası’na ulaşabilirsiniz. Peki, iş için ya da tatil için yolunuz düşerse sadece denize girmekten çok daha fazlasını bulabileceğiniz Kuşadası’nda gezilip görülecek neler var? Yolcu360 ekibi, sizin için keyifli bir Kuşadası gezi rehberi hazırladı. 🙂

Kuşadası Gezi Rehberi

Kuşadası, Ege Bölgesi’ndeki Aydın şehrine bağlı olan ve Ege Denizi’ne de kıyısı bulunan, bundan yaklaşık olarak 60 sene öncesine, 1960’lara dayanan turizmiyle ünlü olan bir ilçedir. İlçenin nüfusu yaklaşık olarak 100.000’dir. Evcil domuzların var olduğu ve Avrupa’nın en büyük golf sahasını bünyesinde barındırması gibi bazı sıra dışı noktalarıyla da bilinir bu ilçe.

Kuşadası’nın Tarihçesine Bakalım!

Kuşadası’nı ilk önce kimlerin kurduğu ve nasıl kurduğu tam olarak bilinmemektedir. Fakat bilindiğine göre, bu bölgeyi M.Ö. 3000 dolaylarında Lelegler, M.Ö. 12. yüzğyılda Aioller, M.Ö. 9. yüzyılda İonlar himayesi altında tutmuşlardır. İonlardan sonra bölge İonya ile sık sık savaşan Lidya’nın hakimiyetine girmiş, daha sonra Anadolu’nun tümüyle birlikte Pers hakimiyeti altında bulunmuştur. Takip eden yıllarda, Büyük İskender’in bölgeye gelmesi ile Pers hakimiyeti kalkmış, daha sonra Seleukoslar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, bazı beylikler e Osmanlı Devleti bu bölgeye hükmetmiştir.

Kuşadası Hakkında Bilgiler

Kuşadası isminin, adanın şeklinin bir kuş başına benzemesinden geldiği söylenmektedir. Kuşadası ilçesi en çok turizmle ön plana çıkmaktadır. Günümüzde popüler olan pek çok yerleşim yeri 1980’lerden sonra ün kazanmış olan Türkiye’de turistik faaliyetler açısından en eski yerleşim yeri olduğu söylenir.

Kuşadası’nda Gezilecek Yerler

Kuşadası binlerce yıllık tarihi ve az rastlanır doğal güzellikleri ile bize gezilecek onlarca yer sunuyor. Bu sebeple burada bu yerlerin ancak bir özetinden bahsedebileceğiz, maalesef. Öncelikle Kuşadası’nın mavi bayraklı plajlarına uğramanız, o suyun tadını çıkarmanızı önerelim sizlere. Bunun yanında yine bir doğal harika olan Kuşadası Tabiat Parkı’nı da görmeden dönmemelisiniz.

Tarihi noktalardan bahsedecek olursak, her ne kadar Kuşadası’nda bulunmasa da Kuşadası’na pek yakın olan, kuruluşu bundan 8000 yıl öncesine uzanan Efes Antik Kenti’ni ziyaret etmelisiniz. Tarihi bu kadar eskiye dayanan bir şehir olarak zaman içinde pek çok değişime uğramış ve ona bu son hali Büyük İskender döneminde verilmiştir.

Sonrasında 19. yüzyılda keşfedilmiş olan ve keşfedildiğinden bu yana, Hz. Meryem’in cennete uğurlanmadan önce Aziz John tarafından getirildiği ev olduğuna inanıldığından Katolikler tarafından sürekli hac ziyareti için kullanılan bu yer, Meryem Ana Evi de görülmesi gereken yerlerden biri.

Son olarak, Kuşadasının simgesi haline gelen Güvercinada’yı da ziyaret etmeyi unutmamalısınız.

Kuşadası Davutlar Milli Parkı yazısı için tıklayınız.

Kuşadası’nın Nesi Meşhur?

Kuşadası her şeyden önce turistik faaliyetleri ve turizmin beslendiği doğal güzellikleri ile meşhur. Bunların yanında bu bölge, çok ciddi bir kültürel mirasın yanında Avrupa’nın en büyük golf sahasına sahip olma gibi sıra dışı öğelere de sahip. Ayrıca portakal ve turunç bahçeleri de ünlü. Hatta pek çok yazlık tatil sitesinin adı ya portakal sitesi ya da turunç sitesi…

Dilek Yarımadası Gezi Rehberi için tıklayınız.

Kuşadası’nda Ne Yenir?

Bir sahil yerleşkesi olarak Kuşadası’nda balık yemeniz elzemdir. Ardından size o yörelerin incirini tatmanızı ve teleme tatlısını denemenizi tavsiye ederiz. Kuşadası pazarında da farklı otlar bulabilirsiniz. Elbette portakal ve turunç da yemelisiniz.

Kuşadası Kiralık Araç Seçenekleri

Kuşadası kiralık araç seçenekleri için yolcu360.com modülünü kullanabilirsiniz. yolcu360.com ile Kuşadası araç kiralama firmalarının listesine erişebilir, hızlı ve kolay bir biçimde aradığınızı bulabilirsiniz. yolcu360.com anasayfası üzerinden Aydın- Kuşadası ya da sadece Kuşadası seçeneğini işaretleyerek hızlıca müsait araç listesine erişebilirsiniz. Kuşadası en uygun fiyatlı kiralık araba seçeneği için sistem, size hızlıca fiyat karşılaştırması yapar. Aradığınız özel bir marka-modelin hangi rent a car ofisinde müsait olduğunu ya da Kuşadasında en ucuz kiralık otonun hangi rent a car firmasında sunulduğunu da görebilirsiniz.

1 yorum