Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

Türkiye’de Yamaç Paraşütü Yapmak İçin 3 Popüler Yer

Yamaç paraşütü nerede yapılır? Türkiye’nin en iyi yamaç paraşütü noktaları hangileri ya da yamaç paraşütü yapmak için gidilecek yerler listesi nasıl gibi sorulara yanıt aradık. Yamaç paraşütü yapmak isteyenler için keyifli bir rehber oldu. Türkiye’de yamaç paraşütü yapılacak yerler listesi

Türkiye’de Yamaç Paraşütü Yapmak İçin 3 Popüler Yer

Türkiye bulunduğu coğrafi konum dolayısıyla bünyesinde çok çeşitli bir fauna ve floranın yanında, coğrafi ve jeolojik açıdan da oldukça fazla türde yapı barındırmakta olan bir ülke. Tabi ki bu coğrafi çeşitliliğin bir kısmı, spor severler tarafından yamaç paraşütü için uygun görülüyor ve her yıl, özellikle yılın farklı dönemlerinde artmakla birlikte pek çok spor severe bu noktalar kapılarını açıyor.

Yamaç paraşütü sivil havacılık mevzuatı uyarınca Çok Hafif Hava Aracı statüsünde olup, çok büyük bir çaba ve uzun süren eğitimler gerektirmeden kullanılabildiğinden ayrıca tatil noktalarında popülerliği artmaktadır.

Yamaç Paraşütü Fethiye – Babadağ, Muğla Seçeneği

Fethiye’de Ölüdeniz’in hemen ardında  bulunup ona yukarıdan bakmakta olan Babadağ pek çoklarınca yamaç paraşütü denince akla ilk gelen nokta konumunda. Eğer rüzgar yeterliyse 1700 metreye, eğer değilse 1900 metreye, arazi araçlarıyla yapılan 50 dakikalık bir yolculuğun neticesinde çıktıktan sonra, Dalaman’ın, Patara Plajı’nın ve Rodos’un dahi görüldüğü bu yükseklikten uçuşlarını gerçekleştiriyorlar. Tecrübeli pilotlar doğru rüzgarla birlikte gökyüzünde 3500 metreye değin yükselip, bu keyifli yolculuğu yaklaşık beş saat boyunca tadabiliyorlar.

Ek olarak, Türkiye’de yamaç paraşütü faaliyetlerinin Fethiye Babadağ’ın 1990’lı yıllarda yabancı pilotlar tarafından görülmesi ve yamaç paraşütü için oldukça uygun bulması ile başladığını da ekleyelim.

Yamaç Paraşütü Abant, Bolu Seçeneği

Bolu’nun doğal güzellikleri ile dünyaca ünlü noktası Abant, Türk Hava Kurumu tarafından eğitim uçuşları için Türkiye’nin en iyi noktalarından biri olarak belirlenmiştir. Aslında uçuşlar, Abant’ın hemen yakınlarında bulunan Çepni Yaylası ve Örencik Köyü’ndeki yükseltilerden yapılıyor. 65 ila 125 metre arasındaki yüksekliklerden yapılan uçuşlarda yaylaların yeşillik açıklıklarına iniş yapılmaktadır. 150 ila 750 metre yüksekliğindeki tepelerden yapılan uçuşlarda ise Örencik ve Samat köylerinde bulunan arazilere iniş yapılıyor. Benzersiz manzaraya sahip bu tepelerdeki uçuş bölgesi kuze, kuzeybatı, güney ve güneybatı taraflarından rüzgar almaktadır. Başlangıç atlayışları, amatör atlayışlar ve uzman atlayışları için uygun olan bu bölgede pek çok üniversitenin spor faaliyetlerini yürüten kulüpler etkinlikler düzenliyor, kamplar yapıyor ve atlayışlar organize ediyorlar.

Yamaç Paraşütü Ali Dağı, Kayseri Seçeneği

Kayseri’nin merkezine 6 kilometre uzaklıkta, Talas ilçesinin sınırları içinde bulunan Ali Dağı 1750 metre yüksekliğinde bir dağ. Rüzgarın çoğunlukla kuzey ve kuzeybatı yönlerinden estiği bu bölge, profesyonel ve yarı profsyonal yamaç paraşütü sevdalıları için uygun bir profil çiziyor. Bu bölge, barındırdığı pek çok çevresel avantaj dolayısıyla spor severlerin tercihi oluyor genellikle. Muhtemel kaza durumlarında faydalanmak için Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi’nin bölgeye çok yakında, 3 kilometre uzaklıkta bulunması, sporcuların gündelik ihtiyaçlarını giderebileceği tuvalet ve çay ocağı gibi noktaların varlığı gibi pek çok çevresel faktör buranın sevilme sebeplerinden. Bu bölge, tüm bu avantajlarının yanında 2004 Dünya Yamaç Paraşütü Şampiyonası’nın da düzenlendiği konum olarak ön plana çıkmakta.

İlgili Yazılar

Karadeniz’de Denize Girilecek 2 Şahane Antik Sahil

Yolcu 360

Osmaniye Gezi Rehberi

Yolcu 360

Anıtkabir Gezisi ve Anıtkabir Hakkında

Yolcu360

Yorum Bırak