Yolcu360
Kültür Sanat

Koza Han : İpeksi bir tarihin canlandığı yer / Bursa

Koza Han günümüze iyi korunarak gelmiş eşsiz eserlerden biri. Bursa‘ya yolu düşen herkesin mutlaka görmesi gereken bu özel ziyaret durağını sizler için Instagram’ın fenomen gezgini Dogasaclikadin hesabının yazarı Rabia Saçıkara gezdi gördü ve yazdı.

Çok eskilerden İpek kozası ticareti bu handa yapıldığından Koza Han denilmektedir.Koza ticareti için Bursa’ya gelen ipek tüccarları konaklamak için handa altlı üstlü iki oda tutmuşlar; üstteki odayı ticari işlerini görmek ve konaklamak, alttaki odayı da ticaret mallarını depolamada kullanmışlardır. Günümüzde modern ticarethaneye çevirilmiştir. Tarihi yapılara meraklı olanlar, sadece Kozahan da yapılan enfes lezzetleri tatmak isteyenler, samimi ve nostaljik ortam arayanlar,  kültürel alışveriş(ipek şal mücevherat gibi) yapmak isteyenler Kozahan’ı ziyaret etmektedir. Haftaiçi ve hastasonu iğne atsanız yere düşmeyecek kadar doludur.

Koza Han nerede ve nasıl gidilir?

Bursa‘dan Heykel ve Atatürk Caddesi’ne giden ulaşım araçlarını kullanarak gidilebilir. Orhan Gazi Parkı’ndan da giriş bulunmaktadır. Eğer uzaktan şehir dışından veya ilçeden geliyorsanız araç kiralamanızı tavsiye ederiz. En uygun ve avantajlı araç kiralama secenekleri için Yolcu360 Bursa merkez araç kiralama seçeneklerine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Koza Han  bugüne kadar pek çok yerli ve yabancı siyasetçi, iş adamı,vali, belediye başkanı ve her alandan sanatçıların ziyaretine uğramıştır. İngiltere Kraliçesi Elizabeth Koza Han’ı özellikle ziyaret etmiştir.Hem Irgandı Köprüsü ve Ulucami’ye yakın olması da Kozahan’ın çok ziyaret edilmesinin nedenlerinden birisi olabilir. Eğer gidecek olursanız mutlaka tahinli irminkli dondurmasından yiyebilirsiniz. Harika bir tadı vardır. Hanın tarihi dokusu, atmosferi o kadar güzeldir ki simit ayran yeseniz en lüks kahvaltılardan daha lezzetli gelecektir. Kozahan’a sadece bir kaç metre uzaklıktaki Türkiye’de bir tane dünyada 4 tane bulunan Kemer köprü Irgandı Köprüsü’nü mutlaka ziyeret etmelisiniz.

Koza Han ziyaret saatleri

Koza Han 1491 yılında Sultan II.Beyazıd tarafından dönemin en iyi mimarlarından Abdül ula bin Pulat Şah`a İstanbul`daki eserlerine vakıf olarak yapılmıştır.Ana binada alt katta 45, üst katta da 50 oda yer alıyor. Ki bunlar artık birer mağaza olarak işlev görmektedir.

Odaların önünü ise revaklar çevrelemektedir. Eskiden çağın imkanlarına göre 5 yıldızlı otel statüsünde olmasından dolayı oldukça gösterişli mimariye sahiptir.Koza Han Pazar hariç haftanın her günü açık. Ziyaret saatleri ise 08:00 – 20:00 arasıdır. Giriş ücretsizdir.

Bursa çevresinde keşfedebileceğiniz diğer rotalar

İlgili Yazılar

İstanbul’da Gezilecek Müzeler / İstanbul Müzeleri

Yolcu 360

Türkiye’nin En Büyük 5 Müzesi

Yolcu 360

Türkiye’deki Kaleler 

Yolcu360

Yorum Bırak