Yolcu360
Faydalı bilgiler

Kış Mevsiminde Araç Kliması Nasıl Kullanılmalıdır?

⏱: 2 dk

Yaz mevsiminde dışarının sıcağına inat püfür püfür bir hava verirken; kış mevsiminde araç kliması size sıcacık bir ortam sunar. Araçların en gerekli özelliklerinden biri olan araç kliması ile soğuk havalarda araç içi nasıl ısıtılır en çok merak edilen konulardan biri. Kış mevsiminde araç kliması nasıl kullanılmalıdır? Gelin hep birlikte bakalım.

Kış mevsiminde araç kliması

Araç kliması; bir kayış aracılığı ile gücünü motordan alan kompresör, klimanın çalışmasına yardımcı olan klima gazı boruları ve klima radyatöründen meydana gelir. Araç içinde geçirdiğimiz zamanda ve özellikle uzun yolculuklarımızda araç içi ısısını dengeleyen klimalar her araç için hayati bir önem taşır. Kış mevsiminde araç kliması arızalandığı takdirde hayatımız kabusa dönebilir zira ülkemizde kış ayları sert geçmektedir.

Araba kiralama için İstanbul araç kiralama seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Kış mevsiminde araç kliması nasıl çalıştırılmalıdır?

Özellikle kış mevsiminde araç kliması ülkemizin kış şartlarına bakıldığında oldukça önemli. Bu yüzden kış mevsiminde araç kliması çalıştırma ile ilgili bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Kış mevsiminde araç kliması nasıl çalıştırılması konusunda önemli birkaç detayı sıraladık:

  • Kış mevsiminde araç kliması belli periyotlarla çalıştırılmalı ve klimanın devir daim yapması sağlanmalıdır. Kış mevsiminde araç klimasını haftada bir kez 10 dakika çalıştırılmalıdır. Bu sayede klima contaları kurumaz ve yağlı kalarak sağlıklı çalışmaya devam eder.
  • Araç klima petekleri mevsim geçişlerinde mutlaka temizlenmeli; eğer varsa çamur ve yağış artıkları giderilmelidir. Zira petekler tıkanmış olabilir ve iyi bir ısıtma sağlamayabilir.

Aylık araç kiralama için İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama olanaklarına bakabilirsiniz.

Soğuk havalarda araç içi nasıl ısıtılır?

  • Kışın araç kliması yerine başka ısınma yöntemler de mevcut. Şöyle ki; araçların kalorifer motorunun önünde bulunan radyatör sayesinde motordan gelen sıcak su radyatör peteklerinden geçer. Araç havalandırmasını açıp sıcak moduna getirerek motorun sıcaklığını araç içine getirmeyi sağlayabilirsiniz. Bunu yapmak için de öncelikle motorunuzu ısıtmanız gerekmektedir. Böylece yakıttan harcamadan tasarruflu bir ısınma elde edebilirsiniz.
  • Araç motorunu hızlı ısıtmak için radyatör açıklığı kapatılmalıdır.  Radyatörden çıkan sıcak hava dışarı ile temas etmez ve su soğumadan tekrar motora dönmesi sağlanır.
  • Kışın camlar kolaylıkla buğu yapabiliyor. Klima çalıştırmak da cam buğulanmasını önlemede yararlı bir yöntem. Aracı çalıştırıp klimayı açarak aracın içindeki buhar bir nebze azaltılabilir.

Oto kiralama için İstanbul Havalimanı araç kiralama opsiyonlarını değerlendirebilirsiniz.

Cam Buğulanması Nasıl Önlenir? Tıklayın!

Kış aylarında Araba Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler için Tıklayın!

Aracınızı Kış Mevsimine Hazırlayacak 5 Tavsiye için Tıklayın!

İlgili Yazılar

MTV Nasıl Ödenir?

Yolcu360

Tatilinizi Kolaylaştıracak Seyahat Aplikasyonları

Yolcu 360

Turla yurt dışına giderken vize nasıl alınır?

Yolcu360

Yorum Bırak