Yolcu360 Blog
kiralık araba için ne gerekli? araç kiralama için gerekli belgeler, arabayla doğa yolculuğu, road trip

Kiralık Araba İçin Ne Gerekli?

Kiralık araba için ne gerekli sorusuna yanıt veriyoruz. Araç kiralama, günümüzün trend sektörlerinden biri. Günümüzde birçok insan satın alma yerine araç kiralamaya yöneliyor. Siz de araç kiralamayı düşünüyorsanız ve araba kiralamak için gerekli evrakları merak ediyorsanız, cevapları sizin için araştırdık.

Oto kiralama için gerekli evraklar konusunu iki kategoriye ayırabiliriz. Birincisi bireysel araç kiralama için gerekli evraklar. İkincisi ise kurumsal araç kiralama için gerekli evraklar. Şimdi bu iki konunun detaylarını inceleyelim.

Araç kiralama nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, ilgili içeriğimize göz atabilirsiniz.

bireysel araç kiralama için gerekli belgeler, evraklar, kağıtlar

Bireysel Araba Kiralama için Gerekli Evraklar

Bireysel bir şekilde araç kiralama ihtiyacı duyuyorsunuz. Öncelikle araç kiralama için gerekli belgeleri tamamlamanız gerekiyor. Peki, oto kiralama için gerekli evraklar nelerdir? Bu noktada sizden istenecek belgeler kurumdan kuruma göre değişebilir.

Rent a car için gerekli evraklar genellikle aşağıdaki şekilde sıralanıyor.

 • Sürücü belgesi veya ehliyet
 • Nüfus cüzdanı
 • Pasaport
 • Kredi kartı (Yeterli limitli)
 • İmzalayacağınız araç kiralama sözleşmesi
 • İkametgah belgesi
 • Findeks raporu (bazı firmalar isteyebiliyor)
 • Adınıza kayıtlı bir fatura
 • İmza beyannamesi

araç kiralamak için ne gerekli, beyaz hyundai suv, güzel araba resimleri

Araba Kiralamak İçin Ne Lazım: Bireysel Araç Kiralama için Gerekli Evraklar

Rent a car hizmeti alacaksanız, bazı belgeler hazırlamanız gerektiğinden bahsettik. Şimdi bu belgelere detaylı bir şekilde göz atalım.

Sürücü Belgesi veya Ehliyet: Kiralık Araba için Ne Gerekli?

Araba kiralamak için aracı kullanabileceğinize dair bir belge sunmalısınız. Günümüz dünyasında bu belgeye çoğunlukla ehliyet diyoruz. Ehliyet şartları kurumdan kuruma değişmekle beraber, birçok araba kiralama firması ehliyetin en az 1 yıldır kullanımda olması şartı koyuyor.

Yabancı Ehliyetim Var. Araç Kiralayabilir Miyim?

Türkiye dışında ülkelerden aldığınız ehliyet veya sürücü belgesi Türkiye Trafik Yönetmeliği uyarınca geçerliyse, araç kiralayabilirsiniz. Yani yurt dışında aldığınız ehliyetinizle Türkiye’de araç kullanabiliyorsanız araba da kiralayabilirsiniz.

Nüfus Cüzdanı: Kiralık Araba için Ne Gerekli?

Günümüzde birçok araç kiralama şirketi nüfus cüzdanı ya da kimlik bilgilerini talep ediyor. Kimlik belgeniz, faturalandırma sürecinde gerçek bir kişi olduğunuzu kanıtlamak için gerekli. Örneğin Yolcu360 ile araba kiralarken T.C. kimlik numaranızı ilgili alana giriyorsunuz.

Yabancı Uyrukluyum. Pasaportumla Araç Kiralayabilir Miyim?

Yabancı uyrukluysanız, Yolcu360 üzerinden pasaport numaranızla araç kiralayabilirsiniz. Çoğu araç kiralama firması pasaport kabul etse de bazı lokal firmalar Türk kimliği ibraz etmenizi talep edebiliyor.

Kredi Kartı: Kiralık Araba için Ne Gerekli?

Günümüzde araç kiralama şirketlerinin birçoğu kredi kartı talep ediyor. Araç kiralama ücretinin yanı sıra olası masraflar için kredi kartınızdan belirli bir miktara bloke konuyor. Sözleşme şartlarına uygun bir şekilde aracı teslim ettiğinizde bu bloke kaldırılıyor.

Araç Kiralama Kredi Kartı Kampanyaları

Kredi kartınızla araç kiralarken birçok kampanyadan yararlanabilirsiniz. Detaylar için kampanyalar sayfamıza ve kurumsal araç kiralama kampanyaları sayfamıza göz atın.

Araç Kiralamada Kredi Kartına Neden Bloke Konulur?

Araç kiralarken kredi kartınıza çoğunlukla 500 ila 1000 TL arasında bloke konuyor. Bu işlemin üç nedeni var.

 • Kredi kartı limitinizin yeterli olup olmadığının incelenmesi
 • Kredi kartınızın geçerli olduğunun kanıtlanması
 • Sözleşme şartlarına aykırı durumlarda doğabilecek maddi zararların karşılanması

Bunların dışında daha detaylı bilgi almak için araç kiralamada ön provizyon işlemi nedir başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kredi Kartı İstemeyen Rent A Car Şirketi Var Mı?

Sayıları az olsa da kredi kartı talep etmeden rent a car hizmeti sunan şirketler var. Bunlar çoğunlukla yurt dışında yaşayan Türk uyruklu vatandaşlara hitap ediyor. Kredi kartı yerine başka belgeler istiyorlar.

Önceden bahsettiğimiz gibi bu belgeler kurumdan kuruma göre değişebilir. Şimdi bu araç kiralama şirketlerinin bu belgeleri neden istediklerine bir bakalım.

Araç Kiralama Sözleşmesi: Kiralık Araba için Ne Gerekli?

Tüm oto kiralama şirketlerinin araç kiralama sözleşmesi var. Bu sözleşme basitçe araç kiralama işleminde geçerli şartları ifade eder. Ayrıca anlaşmazlık durumlarında bir sonuca varmak için bu şartlardan yararlanıyoruz.

Araç kiralama sözleşmesi firmadan firmaya göre değişiyor. Yolcu360 ile araç kiralama yaptığınızda bu sözleşmelere otomatik şekilde ulaşabilirsiniz.

kiralık araba için ne gerekli, soru işareti, neden

Araç Kiralama Şirketleri Neden Belge İster?

Araç kiralamak için belgeler firmadan firmaya göre değişiyor, demiştik. Peki, araç kiralama şirketleri neden belgelere ihtiyaç duyuyor? Hepimizin bildiği üzere, otomobiller yüksek değere sahip araçlardır. Araç kiraladığınız zaman, şirketler işlem sırasında bazı güvencelere ihtiyaç duyar. Bu güvenceler olumsuzlukları ve şirketlerin yasal süreçte zarar görmelerini engeller.

Yani tıpkı sizin araç kiralama şirketine güvenmek istediğiniz kadar, şirketler de size güvenmek ister. Kiralama sırasında hazırlamanız gereken belgeler bu güven ortamını sağlar.

kurumsal araç kiralama için gerekli evraklar, belgeler, kurumsal toplantı odası, güzel toplantı odası

Kurumsal Araç Kiralama İçin Gerekli Belgeler

Şimdiye kadar bireysel araba kiralama için gerekli belgeler hakkında konuştuk. Peki, araç kiralamada kurumlardan hangi belgeler isteniyor? Öncelikle bu belgelerin rent a car firmalarına göre değiştiğini söyleyelim.

Günümüzde kurumlar ihtiyaçları için otomobil satın almaktansa kiralamaya yöneliyor. Özellikle aylık araç kiralama ve uzun dönem araç kiralama, bu konuda revaçtaki hizmetler. Araç kiralama şirketleri kurumuzdan personel sayısı, çalıştığınız bankaların bilgisi ve iletişim bilgilerini talep edebiliyor. Bunların dışında kurumsal araç kiralamada karşınıza çıkabilecek belgeler aşağıdaki şekildedir.

 • Vergi levhası
 • Bilanço (güncel)
 • Gelir tablosu (güncel)
 • Ticaret sicil gazeteleri
 • Mizan (ya da geçici beyanname)
 • Taşınır ve taşınmaz senet fotokopileri
 • Yetki belgesi (güncel)
 • Yetkili kişilerin kimlik bilgileri
 • Yönetim kiralama kararının fotokopisi

Bahsettiğimiz belgeler kurumlara göre değişebiliyor. Yolcu360 ile kurumsal araç kiralama ihtiyaçlarınızı pratik bir şekilde karşılayabilirsiniz. 7/24 hizmet alabileceğiniz Misafir Merkezimiz, kurumunuza özel müşteri temsilcilerimiz ve pratik arayüzümüzle yanınızdayız. Yolcu360 ile zamandan ve fiyattan karınızı maksimize edebilirsiniz.

yolcu360 blog arama banner

Tüm Araç Kiralama İhtiyaçlarınızda Yolcu360 Yanınızda!

Günümüzde araç kiralamanın avantajları günden güne artıyor. Otomobil sahibi olursanız, düzenli bakım ve vergi masrafları beraberinde geliyor. Doğal olarak birçok kişi ve kurum, ihtiyaçları doğrultusunda kiralama seçeneklerine yöneliyor. Yolcu360 ile en iyi araç kiralama fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz. Üstelik 1 dakikadan kısa süre içinde binlerce tedarikçiye ulaşabilirsiniz.

Yolcu360 mobil uygulamasını telefonunuza indirmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

yolcu 360 huawei app indirTrabzon'da Araba Sürme YerleriTrabzon'da Araba Sürme Yerleri

Yorum ekle