Yolcu360
Kilis Gezi Rehberi
Türkiye Gezi Rehberi

Kilis Gezi Rehberi

⏱: 3 dk

Kilis gezi rehberi ile Kilis’te gezilip görülecek yerler hakkında detaylı bir araştırma yaptık. Kilis’in turistlik değerlerine, Kilis yemeklerine ve Kilis tarihine baktık. Kilis hakkında bilgiler için okumaya devam edin…

Kilis Gezi Rehberi

Sınır bölgesinde yer alan yorganlarıyla meşhur, Kilis şehrini yakından tanıyalım. Önce Kilis hakkında bilgiler…

Kilis Hakkında Bilgiler

Kilis Gezi Rehberi

Türkiye’nin Güneydoğusunda yer alan Suriye ile komşu Kilis, Gaziantep’e 58, Suriye’ye 10 km uzaklıktadır. Şehir fazla engebeli olmayan bir alan üzerine kuruludur. Türkiye üzerinden Suriye’nin Halep şehrine kadar uzanan yol Kilis’ten geçmektedir.

10 Haziran 1995 yılında Yalova ve Karabük’le beraber il olmuştur. 79 plakalı ilin rakımı ise 693’tür.  4 ilçesi bulunan Kilis’in 137 tane de köyü var. Toplam nüfus 140 bin civarında. Fakat Suriye’de yaşanan savaştan dolayı Kilis’e konteynır kent kurulmuş.  Bundan dolayı Kilis’in nüfusu birkaç kat artmış.

Kilis’in Tarihçesi

Kilis Gezi Rehberi

Kilis’in tarihi MÖ 1700’lü yıllarda yaşamış, Hititler’e kadar uzanmaktadır. Daha sonra Asur, Med, Pers İmparatorluklarının himayesine geçmiştir. Pers’in yıkılmasıyla Roma İmparatorluğu’na geçen Kilis daha sonraları Bizans İmparatorluğu’na geçmiştir. Yapılan savaşlar sonucunda Türklerin toprağı olmuştur.

Kilis’in tarihinde depremler, salgınlar, kıtlık, çekirge saldırısı gibi afetler bulunmaktadır.

Asuri tabletlerindeki Ki- li- zi adında bir yerden söz edilmektedir. Kilis’in anlamı ise “Efendi” demektir.

Kilis’te Gezilecek Yerler

Kilis Gezi Rehberi

Kilis tarihi açıdan zengin bir şehirdir. Bu özelliği eserlere de yansımıştır. Kilis’te tarihi kasteller, türbeler, camiiler, hamamlar bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı: 970 yılında yapılan Eski Hamam Kasteli, 1654 M. Yılında yapılan İşpir Paşa Kasteli; Altun Dede Türbesi, Bekir Dede Türbesi, Hulk Dede Türbesi’dir.  

Hoca Hamamı, Paşa Hamamı, Hasan Bey Hamamı, Tuğla Hamamı tarihi hamamlardan birkaçıdır. Fakat Kilis’te gezilecek yer denildiği zaman akla Ravanda Kalesi gelmektedir.

Stratejik konumuyla dikkatleri üzerine çeken Helenistik Döneme kadar uzanan Oylum Höyük bulunmaktadır. Buradan çıkan eserler Kilis Müzesi’nde sergilenmektedir. Ayrıca şehirde ağustos ayında Musabeyliler Şöleni Düzenlenir.

Kilisli Ünlüler

Kilis Gezi Rehberi

Şehirde eski zamanların büyük isimleri doğmuştur. Bunlardan en ünlüleri “Ruhi Efendi”, mutasavvuf bir şair olan “Abdullah Sermes Efendi”, Kilis’in güçlü ailelerinden olan “İslam Bey” daha yakın dönemde “Süheyl Uygur”, “Behzat Uygur” ve “Tansel Öngel” bulunmaktadır.

Kilis Mutfağı

Kilis mutfağı daha çok bulgur ve etten oluşmaktadır. Suriye sınırına yakın olmasından dolayı yöresel yemeklerde Suriye esintileri de bulunmaktadır. Aşağıda Kilis’in 5 yöresel yemeği bulunmaktadır.

 

Silkme: Patlıcanlar yağda silkilir, et pişirildikten sonra soğanla patlıcanlarla tekrar pişirilir, suyu azalmış olan yemek pilavla servis edilir.

Teşrübe: Halep kökenli bu yemek kuzu eti, patlıcan, domates, maydanoz, pide, yoğurt ve baharatlarla yapılır.

Kübbüllebeniye: Yoğurtlu köfte de diyebiliriz. Ana unsurları kıyma, et ve yoğurttur. Üzerine nane ve kızgın yağ dökülerek servis edilir.

Öcce: İçinde et olmayan bir yemektir. Baharatlar, un ve yumurtadan oluşur.

Kölük Aşı: Kırmızı mercimek, bulgur, zeytinyağı, soğan ve baharatlardan yapılır. Kırmızı biber ile servis edilir.

Kilis Şehrine Ulaşım

Türkiye’nin farklı şehirlerinden Kilis’e otobüsler kalkmaktadır. Şehre ulaşım genellikle karayolu üzerinden sağlanır. Komşu il olduğu için trafik yoğunluğu fazladır. Şehir içinde ise otobüsler ve minibüsler bulunmaktadır. Ayrıca araç kiralama seçenekleriyle de Kilis’e gidebilirsiniz. Uygun fiyatlı kiralık araç seçenekleri için yolcu360.com üzerinden hızlı ve kolay bir araştırma yapabilirsiniz. Kilis rent a car fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

 

İlgili Yazılar

Dizi ve Filmlerin Çekildiği Yerler, Türk Dizileri Nerede Çekiliyor?

Felat Delibalta

İstanbul’da Yapabileceğiniz Ücretsiz Aktiviteler

Felat Delibalta

Türkiye’deki Açık Hava Müzeleri: En Etkileyici 4 Müze!

Felat Delibalta

1 yorum

GezgininKalemi 28/01/2019 at 10:55 am

Gezilecek görülecek çok güzel yerler var, Umarım en kısa sürede gidip ziyaret etme fırsatı bulabiliriz.

Yanıtla

Yorum Bırak