Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

Kastamonu Gezilecek Yerler

⏱: 5 dk

Evliyalar Şehri olarak anılan Kastamonu gezilecek yerler hayli zengin. Tarihi ve doğal güzellikleri ile Kastamonu gezi rehberi eşsiz gezi rotaları sunuyor. Kastamonu Arkeoloji Müzesi ve Etnografya Müzesi, Pompeipolis Antik Kenti gibi değerleri ile tarihe ışık tutarken; Ilgaz Dağı Milli Parkı ve Kayak Merkezi ile de doğa ve kış turizmini elinde tutuyor. Kastamonu yöresel yemekleri ve birbirinden değerli alanlarını gezmek için Kastamonu otelleri arasında tercihinizi yaparak araç kiralama ile bu şehri konforla keşfedebilirsiniz.

Kastamonu Gezilecek Yerler

Kastamonu gezi rehberi içinde gerek tarihi gerek ise doğal birçok gezi rotası bulunuyor. Yılın her ayında gezebileceğiniz Kastamonu’da Ilgaz Dağı Milli Parkı ve Kayak Merkezi, Küre Dağları Milli Parkı, Valla Kanyonu, Horma Kanyonu, Loç Vadisi, Ilıca Şelalesi, Çatak Kanyon gibi doğal güzelliklerin yanı sonra gezilecek pek çok tarihi alan bulunuyor. Kastamonu Arkeoloji Müzesi ve Etnografya Müzesi, Pompeipolis Antik Kenti, Ev Kaya Mezarları, Şehit Şerife Bacı ve Şehitler Anıtı, Şehinşah Kaya Mezarı, Münire Medresesi El Sanatları Çarşısı ile zengin tarihini gözler önüne seriyor.

Ilgaz Dağı Milli Parkı ve Kayak Merkezi

Kastamonu kayak merkezi ile kış turizmi açısından da zengin. Öyle ki Kastamonu gezilecek yerler dendiğinde Ilgaz Kayak merkezi listenin başında geliyor. Doğanın bin bir rengini gösteren Ilgaz Dağı gerek kışın gerek ise baharda eşsiz manzaralar sunuyor. Ilgaz Kayak Merkezi modern kayak pisti ile kış sporlarına ilgi duyanların gittiği ilk adreslerden biri. Ilgaz dağı rakım olarak da hayli yüksek olduğundan burada güzel fotoğraflar çekebilir, yürüyüş yapabilir ve bisiklet turlarına katılabilirsiniz. Kastamonu ve Çorum sınırında kalan Kastamonu Kayak merkezine Kastamonu araç kiralama seçenekleri ile kolayca ulaşabilirsiniz.


Küre Dağları Milli Parkı

Vahşi doğayı koruma adına, Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın ise 13. PAN Park’ı olan Kastamonu Küre Dağları Milli Parkı’nda birçok canlı türü yaşıyor. Sadece canlı çeşitliliği ile değil mağara açısından da oldukça zengin olarak Küre Dağları Milli Parkı bünyesinde en çok mağara barındırması ile de biliniyor. Buzluk Mağarası, Ejder Mağarası, Ilgarini Mağarası, Medil Mağarası başta olmak üzere 100’e yakın mağara bulunan milli parkta sevdiklerinizle gezerek doğanın bu eşsiz oluşumlarına tanık olabilirsiniz.


Valla Kanyonu

Dünyanın en derin ikinci kanyonu Valla Kanyonu 12 km uzunluğu ile aynı zamanda Türkiye’nin en büyük kanyonu olma unvanına da sahip. Devrakani ve Kanlıçay nehirlerinin birleşerek uzandığı Valla Kanyonu Seyir Terası ile eşsiz bir manzara sunuyor. 800 – 1300 metre arası yükseklikte duvarları ile Valla Kanyonu Seyir Terası’nda manzarayı seyrederek güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.


Loç Vadisi

Kastamonu Loç Vadisi içinde; kanyon, mağara, şelale ve gölleri barındırarak ziyaretçilere eşsiz bir doğal güzellik sunuyor. Küre Dağları Milli Parkı içinde yer alan vadide; Dağlı Kuylucu Mağarası, Sarıçam Evleri, Gömüören Kanyonu, Uzun Göl Şelalesi, Valla Kanyonu çıkışı, Acuna Dönen Göl, Karacehennem Kanyonu, Efken Şelalesi, Ilgarini Mağarası gibi oluşumlar yer alıyor. Loç Vadisi’ne gittiğinizde birbirinden güzel göllerde yürüyüş yapabilir, mağaraları dolaşabilir ve bol oksijenin tadını çıkarabilirsiniz. Kastamonu Cide ilçesine bağlı olan Çamdibi, Şenköy, Hamitli gibi köylerinin bulunduğu geniş bir alanda konumlanan vadiyi Kastamonu gezilecek yerler listesine mutlaka ekleyin.


Kastamonu araba kiralama yaparak konforla keşfedilecek diğer doğal rotalar:

 • Ilgarini Mağarası
 • Ilıca Şelalesi
 • Çatak Kanyonu
 • Gideros Kanyonu

Kastamonu Gezilecek Tarihi Yerler

Kastamonu gezilecek yerler arasında doğal olduğu kadar tarihi de birçok nokta bulunuyor. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Kastamonu gezilecek yerler arasında özellikle Osmanlı’dan günümüze kadar varlığını korumayı başarmış değerli materyaller ve eşsiz mimari yapılar bulunuyor. Kastamonu Arkeoloji Müzesi, Kastamonu Kent Tarihi Müzesi, Şeyh Şaban-ı Veli Vakıf Müzesi gibi müzelerin içindeki değerli eşyalarla dikkat çeken Kastamonu; Ev Kaya Mezarları, Şehit Şerife Bacı ve Şehitler Anıtı, Şehinşah Kaya Mezarı, Münire Medresesi El Sanatları Çarşısı, Taşköprü Kalekapı (Donalar) Kaya Mezarı ve Pompeipolis Antik Kenti gibi tarihi alanlarla adeta tarihe ışık tutmaya devam ediyor.

Kastamonu Arkeoloji Müzesi

1917 yılında inşa edilen binada açılan Kastamonu Arkeoloji Müzesinde özellikle Çankırı ve Kastamonu arasında kalan bölgede yapılan kazılarda ortaya çıkarılmış eserler sergileniyor. 1952 yılında ziyarete açılan müzede Roma, Bizans ve Osmanlı eserlerini görebilir ve o dönemlerin yaşamına tanıklık edebilirsiniz. Birçok zamana ait pek çok lahit ve heykel bulunan müzeyi mutlaka Kastamonuda gezilecek yerler listenize ekleyin. Müze Kastamonu Cumhuriyet Mahallesinde bulunuyor.


Ev Kaya Mezarları

Geçmişi M.Ö 7.yüzyıla dayanan Ev Kaya mezarları Paflagonyalılar tarafından inşa edilmiştir. Frigya kültürünün etkili olduğunu gördüğümüz Ev Kaya mezarları 8 ayrı mezarla dikkat çeker. Kutsal bir tapınma alanı olan Ev Kaya mezarları anıtsal olarak tasarlanmış dönemin önemli kişiliklerini kapsar. Kastamonu merkezde yer alan bu alanı mutlaka Kastamonu gezi rehberi içinde değerlendirin.


Pompeipolis Antik Kenti

Pompeipolis Antik Kenti Roma şehri olan Paflagonya’ya M.Ö 64 yılında başkentlik yapmıştır. Günümüzde Zımbıllı Tepe Höyüğü olarak da bilinen antik kente bu adı veren ise kapalı bir höyükte konumlandırılmış olması. Bu alandan çıkarılan birçok mimari eser, eşya ve mozaikler Kastamonu Arkeoloji müzesinde sergilenmeye devam ediyor. Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yer alan bu eşsiz antik kent mutlaka ziyaret edilmeli.


Kastamonu Tarihi Konakları

Önemli bir kültürel miras olan Kastamonu konakları yüzyılı aşkın bir süredir bu şehirde varlığını koruyor. Yapımında özellikle her evin güneş alacak şekilde konumlandırılmış olması ve manzarayı en iyi şekilde görecek gibi tasarlanması da dikkat çekiyor. Yaklaşık olarak 400 farklı tarihi konağa ev sahipliği yapan Kastamonu gezilecek yerler için bu tarihi konakları görmelisiniz. Gezilebilecek Kastamonu konakları da aşağıdaki gibidir:

 • Ballık Konağı
 • İsmail Bey Konağı
 • Sirkeli Konağı
 • 75 Yıl Cumhuriyet Evi
 • Sepetçioğlu Konağı
 • Konyalı Konağı
 • Tahir Efendi (Osmanlı) Konağı
 • Liva Paşa Konağı
 • Osmanlı Sarayı (Eski Belediye Sarayı)
 • Eflanili Konağı
 • Kırkodalı Konağı
 • Yücebıyıkların Konağı
 • Hafız Bey Konağı
 • Zincirlioğlu Konağı
 • Mazlumcuoğlu Konağı

Kastamonu’ya Nasıl Gidilir?

Kastamonu’ya İstanbul’dan gidecekler için İstanbul Kastamonu arası mesafe yaklaşık olarak 515 Km. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama yaparak veya direkt merkez semtlerden İstanbul araç kiralama yaparak yaklaşık 5 saat 36 dakika süren bir yolculukla ulaşabilirsiniz. Eğer Kastamonu uçak bileti aldıysanız Kastamonu Havalimanı araç kiralama yaparak da merkeze kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz. Ankara’dan gelecek misafirler için Ankara Kastamonu arası kaç km sorusunun cevabı yaklaşık olarak 259 km. Ankara araç kiralama yapılarak 4 saatlik bir yolculuk sonunda Kastamonu’ya ulaşabilirsiniz.  Kastamonu’ya yakın şehirlerden biri olan Samsun‘dan gelecekler de Samsun merkez araç kiralama yaparak yaklaşık olarak 4 buçuk saat sürecek bir yolculuk sonunda ulaşabilirler.

İlgili Yazılar

İlkbahar Tatili İçin 5 Rota Önerisi | İlkbaharda Gezilecek Yerler

Yolcu 360

Çankırı Gezilecek Yerler / Çankırı Gezi Rehberi

Yolcu 360

Türkiye’nin En Güzel Sahilleri / Mersin – Silifke – Aphrodisias Sahili

Yolcu360

Yorum Bırak