Yolcu360
Otomotiv Haberleri

Araba Çizikleri Nasıl Giderilir?

Araba çizikleri her sürücünün aracına ne kadar özen gösterse de başına gelebilecek bir sorun. Araba çizikleri giderme konusunda herkes zaman zaman çözümler arıyor. Bazen araç park etme tüyoları konusundaki bilgisizlik bazen ise tamamen dış etkenlerle meydana gelen araba çizikleri nasıl giderilir? konusunda sizlere detaylı bir içerik hazırladık. Araç kiralama yapıldığında araçta çizikler oluşursa ne gibi işlemler yapılır? gibi detaylarla beraber bu yazıda bulabilirsiniz.

Araba Çizik Giderici Ürünler

Eğer erken müdahale edilmezse kaporta çizikleri zaman içinde derinleşerek araçta kalıcı hasarlar bırakabilir. Araba çizikleri gidermede birkaç yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerde işinize yarayabilecek araba çizik giderici ürünler;

  • Polisaj Makinesi
  • Çizik Kalemi
  • Pasta ve Cila
  • Zımpara
  • Araba çizik giderici
  • Araç Yüzeyi Temizleme Seti

Uzun dönem araç kiralama için Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama imkanlarını değerlendirebilirsiniz.

Araç Çizik Kapatma

Araç çizik kapatma işlemi birkaç aşamadan oluşuyor. Bu aşamaların ilki araçta oluşan çiziğin derinliğinin belirlenmesi. Araç çizik kapatma işlemine başlamadan önce araba çiziklerinin derinliğini belirlemek gerekiyor.

  • Çizik Kalemi

Araçta oluşan çizik eğer aracın boya katmanlarının çok içine işlemediyse birkaç yöntemle araçtaki çizik kapatılabilir. Eğer araç çizik derinliği çok değilse çizik kalemi ile araç çizik kapatma işlemini yapabilirsiniz.

Araba Çizik Giderme Nasıl Yapılır?

Araba çizik giderme için ilk olarak çizik derinliğini belirledikten sonra yapılması gereken işlemleri başlık başlık sıraladık.

Ucuz araç kiralama için Ankara araç kiralama opsiyonlarına bakabilirsiniz.

Araç Yıkama

Araç çizik giderme işlemine derinlik belirlendikten sonra çzikleri daha iyi görebilmek ve çizik giderme işlemi yapabilmek için arabayı güzelce yıkayıp kuruladıktan sonra çiziklerin olduğu bölümleri ıslatmanız gerek.

Zımpara Yapmak

Arabada oluşan çizik derinliği hafif ve yüzeysel ise iyi bir pasta cila yapılarak giderilebilir. Bunun için seçeceğiniz uygun zımpara ile çiziğin olduğu yeri boyaya zarar vermeyecek şekilde zımparalamanız gerekli. Bu sayede boya derinliği ve çiziği birbirine eşitleyebilirsiniz.

Aylık araç kiralama için İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama olanaklarına bakabilirsiniz.

Pasta Cila

Araba çizik giderme işleminde zımpara yapıldıktan sonra pasta cila işlemine geçilir. Polisaj makinesini düşük ayarda çalıştırarak cilayı 10-15 saniye çiziğin oluştuğu bölgeye yaymanız gerek. Ardından makinenin ayarını yükselterek yavaş bir şekilde çiziğin üzerini cilalayın. Bu işlemde araç yüzeyi ısınırsa ara verip biraz soğutmanızda fayda var.

Oto kiralama için İstanbul Havalimanı araç kiralama opsiyonlarını değerlendirebilirsiniz.

Kiralık Araç Çizilirse Ne Olur?

Araba kiralama yapılırken kiralama ofisi araç tesliminde bir teslim formu doldurur. Araç tesliminde araçta eğer varsa çizikler ve hasarlar bu forma kaydedilir. Araç teslim yapılacağı zaman da yine bir kontrol edilerek teslim formundaki hasarlarla araçta bulunan değişiklikler karşılaştırılır. Eğer kiralık araçta kullanımdan sonra bir çizik oluştuysa kiralama ofisi bu hasarı ilgili yetkili servise ileterek oluşacak faturayı tarafınıza göndererek ödemesini alır.

Kiralık araba için İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

 

İlgili Yazılar

2019 Trafik Para Cezası Rakamları

Yolcu 360

Yeni trafik cezaları açıklandı / Dikkat: Trafik cezalarına zam geldi!

Yolcu 360

En Az Yakan Arabalar İçin 10 Öneri

Yolcu360

Yorum Bırak