Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

Göbeklitepe Nerededir? | Göbeklitepe Kaç Yıllık?

⏱: 4 dk

İnsanlık tarihini kökten değiştiren bir keşif… Göbeklitepe‘nin 1995 yılında keşfedilmesi ile insalık tarihi yeniden yazılmaya başlandı.  Şanlıurfa‘da bulunan ve tarihin bilinen en eski tapınağına doğru araç kiralama seçeneklerinden yararlanarak, yola çıkmaya ne dersiniz? Göbeklitepe örenyeri ve Neflix Atiye dizisinin burası ile ilgili bağlantısının detaylarını da bulabileceğiniz Göbeklitepe nerededir? / Göbeklitepe kaç yıllık? gezi yazısı sizler için Yolcu360 ekibi tarafından hazırlandı.

Göbeklitepe Nedir?

Göbeklitepe son zamanlar oldukça merak edilen ve medeniyetin doğduğu yer olarak adlandırılan tarihi bir sit alanı. Göbeklitepe, tarihin bilinen en eski ve en büyük tapınağı olma özelliğine sahip. İnsanlık tarihinin sıfır noktası olarak da bilinen Göbeklitepe’nin keşfi, insanlık tarihinin yazımı için adeta bir dönüm noktası oldu. Sadece Türkiye için değil Dünya içinde önemli bir tarihi alan olan Göbeklitepe, 2018 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girdi. Türkiye’de 2019 yılı Göbeklitepe yılı olarak ilan edildi.

Göbeklitepe Tarihi

Göbeklitepe, Cilâlıtaş Çağı olarak da bilinen Neolitik Çağ’a ait bir tapınak. Göbeklitepe’de yapılan keşifler sonucunda buranın Malta’daki M.Ö. 3600’lerden kalma megalitik tapınaklar ile Stonehenge ve Mısır Piramitlerinden daha eski olduğu ortaya çıktı. Kısacası, Göbeklitepe, dünyanın bilinen en eski tapınağı ve ilk inanç merkezi ünvanını kazandı. Göbeklitepe, yaklaşık 12 bin yıllık geçmişe sahip ve dinsel inanışın yerleşik yaşama geçişteki etkisini net bir şekilde göstermekte.

1995 yılında Alman arkeolog Prof. Dr. Klaus Schmidt tarafından başlatılan Göbeklitepe kazıları sayesinde sadece Türkiye’nin değil, Dünya’nın da tarihi geçmişini değiştiren pek çok bilgiye ulaşıldı. Göbeklitepe kazılarında avcı-toplayıcı yaşama, tarım ve hayvancılığa geçiş sürecine, tapınak mimarisi ve sanatın ilk izlerine dair birçok veri bulundu. Hatta, Neolitik Çağ’la ilgili bilinen pek çok doğrunun aslında farklı olduğunu kanıtladı.

Göbeklitepe

Yapılan kazıların sonucunda Göbeklitepe’nin avcı-toplayıcıların inanç sistemleri doğrultusunda oluşturdukları bir buluşma noktası olduğu keşfedildi. Göbeklitepe, bir başka deyişle, avlanma ve takas için inşa edilmiş. Bir yandan da avcı toplayıcı olarak gruplandırılan dönemin insanları, burada düzenli toplantılar gerçekleştirmiş. Göbeklitepe, M.Ö. 8 bin civarına kadar aktif olarak kullanılmış ancak daha sonrasında henüz bilinmeyen bir nedenle terk edilmiş. Fakat bu terk edilme gerçekleşmeden önce burada ilginç bir şekilde pek çok kalıntı  temizlenmiş. Bu durum da tapınağın bilinçli bir şekilde gömüldüğü ve kapatıldığı izlenimini yaratmakta.

Göbeklitepe ören yeri içerisinde yer alan buluntular ise oldukça ilginç. T şeklinde anıtsal dikili taşlar mevcut. Bu dikilitaşların boyu 6 metre, ağırlığı 40 ton civarında. Avcı toplayıcı dönemde T formundaki bu taşların nasıl inşa edildiği ve oraya nasıl konulduğu merak konusu. Çünkü bunları yapmak için yeterli basit el aletleri dahi o dönemde hala yoktu. Yapıldıktan sonra insan gücü ve hayvan gücü sayesinde oraya taşındığı düşünülmekte. Gizemini koruyan T formlu dikilitaşların yaklaşık 10-12 tanesi dairesel planda dizilmiş. 10-12 tane olan dikilitaşların araları ise taş duvarlar ile örülmüş.

Dikilitaşların üzerinde ise insan, yılan gibi hayvan ve soyut semboller mevcut. Bazı hayvan kabartmaları ise sıra üç boyutlu. Aynı zamanda, bazı dikilitaşların gövdesinde parmak, el ve kol motifleri bulunmakta. Bu tarz dikilitaşlarının insan heykelleri olduğu düşünülmekte. Genel olarak, Göbeklitepe’de dönemin çok ilerisinde bir mimarinin izlerine rastlamaktayız. Bunun nedeni ise tapınağın zeminlerinin sıvı geçirmeyecek şekilde tasarlanmış olması. Ayrıca, Buğday da elde edilen bulgular sonucunda ilk kez burada yetiştirilmiş.

Şanlıurfa Göbeklitepe giriş ücreti: 2019 yılı için 36 TL. Şanlıurfa GAP Havalimanı araç kiralama seçeneklerinden yararlanarak, buraya kolay bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

Göbeklitepe Nerededir?

Şanlıurfa merkezinin yaklaşık olarak 22 kilometre kuzeydoğusunda, Örencik Köyü yakınlarında bulunmakta.

  • İstanbul Şanlıurfa arası kaç km? İstanbul araç kiralama olanaklarından faydalanarak,  O-4 ve E90 üzerinden 13 saat 55 dakika içerisinde 1.287,2 kilometreyi tamamlayarak, şehre ulaşabilirsiniz.
  • Ankara Şanlıurfa arası kaç km? Ankara’dan medeniyetin doğduğu yeri görmek için Şanlıurfa’ya gelmek isteyenler, Ankara araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak 842,9 kilometre mesafeyi D750/E90 ve E90 üzerinden 8 saat 59 dakika içerisinde tamamlayabilirler.
  • Adana Şanlıurfa arası kaç km? Adana’dan insanlık tarihinin sıfır noktasını ziyaret etmek isteyenler, Adana araç kiralama seçeneklerinden yararlanarak, E90 üzerinden 3 saat 54 dakika içerisinde 365,8 kilometrelik yolu tamamlayıp, şehre ulaşabilirler.
Göbeklitepe Sanal Tur

Eğer dünyanın ilk tapınağı olan Göbeklitepe’ye gidecek vaktiniz veya imkanınız yoksa ören yerini aynı zamanda sanal tur imkanı ile de kolayca gezebilirsiniz.

Göbeklitepe – Netflix Atiye

Netflix Atiye adlı ikinci orjinal türk dizisinin yayınlanmasına sayılı günler kaldı. Atiye dizisi Göbeklitepe’de geçmekte. Anadolu topraklarındaki bir kazı sırasında yapılan keşif, genç bir ressamın Beren Saat hayatını değiştirip, geçmişine dair sırların peşine düşmesini konu alan dizi, 27 Aralık 2019 tarihinde ilk bölümünü yayınlayacak.

Atiye başrol oyuncuları: Beren SaatMehmet GünsürMetin Akdülger

Sizde dizi sahnelerinin geçtiği şehri görmek isterseniz Şanlıurfa gezilecek yerler yazısını tıklayınız.

Şanlıurfa Otelleri

İnsanlık tarihinin sıfır noktasını keşfetmek için Şanlıurfa’ya geldiyseniz konaklama konusunda endişelenmenize hiç gerek yok. Her bütçeye uygun konaklama imkanı mevcut. Bizde sizler için Şanlıurfa’nın en iyi otellerini derledik:

  • El Ruha otel
  • Dedeman Şanlıurfa
  • Hilton Urfa
  • Grand Urfa otel
  • Nevali hotel Urfa
  • Manici otel Urfa

Şanlıurfa’da ne yenir sorusunun cevabı için tıklayınız.

 

İlgili Yazılar

İstanbul’daki En İyi Vegan Restoranlar: Leziz ve Sağlıklı!

Felat Delibalta

Hevsel Bahçeleri Hakkında Her Şey

Felat Delibalta

Kız Kulesi Nerede, Nasıl Gidilir: Kız Kulesi’nin Tarihi ve Hikayeleri

Yolcu 360

1 yorum

Batuhan C. 21/08/2020 at 12:25 pm

Göbeklitepe’ye gittiğiniz an o miistik hava sizi sarıyor zaten.

Yanıtla

Yorum Bırak