Yolcu360
Elektrikli BMW
Otomotiv Haberleri

Elektrikli Araba Modelleri

Elektrikli araç üretimi son beş yılda büyük bir hız kazandı. Hala pek çok kişi elektrikli arabaları geleceğe dönüş filmlerindeki ütopik tasarımlardan biri sanıyor. Ancak pek çok markanın hatta neredeyse hemen her otomobil üreticisinin en az bir tane elektrikli veya hibrit otomobili var bugün piyasada. Buradan da anlaşıldığı üzere elektrikli araba modelleri konusunda pek çok şeyi yanlış biliyoruz. yolcu360.com olarak, biraz elektrikli araba konusuna değinmek bu konuda detaylı bir dosya sunmak istedik. İşte detaylar…

Soru 1: Elektrikli Arabalar Yeni mi Çıktı?

Elektrikli araba teknolojisi bugün yaygın olarak kullandığımız benzinli-dizel motorlu araba teknolojisinden çok daha eski. Zira, önce buharla çalışan motorlu taşıtlar, sonra elektrikle çalışan motorlu taşıtlar ve sonra da benzinle çalışan içten yanmalı motorlu taşıtlar icat edildi. Dizel ise bu saydıklarımıza göre çok çok yeni bir teknoloji. Yani elektrikli arabalar yeni çıkmadı. Bundan tam 130 yıl önce çıktı.

 

Soru 2: İlk Elektrikli Araba Ne Zaman Üretildi?

İlk elektrikli araba 1800’lü yılların sonunda üretildi. Ancak menzili çok kısa olan bu elektrikli otomobil aynı zamanda performans konusunda da çok başarısızdı. Üstelik çok ağır bir motor taşıyordu.

 

Soru 3:Elektrikli Arabalar Otomotiv Sektörünün Sorunlarını Çözer mi?

Elektrikli arabaları mucize gibi görmek çok doğru değil aslında. Bu teknoloji geliştirilmeye çok açık ve bizi ulaşım konusunda çok başka noktalara taşıyabilir. Ancak bugün için gerçek bir mucize sunmuyor. Neden mi? Çünkü menzilleri kısa, performans konusunda da genel olarak yetersizler. Ayrıca batarya teknoloji çok pahalı. 

Soru 4: Elektrikli arabaların daha ucuz olduğu doğru mu?

Herkes, elektrikli arabaların nedense, benzinli ya da dizele göre daha ucuz olduğunu düşünüyor. Oysa elektrikli aracın bataryası ve bu teknoloji çok pahalı olduğu için bir de henüz içten yanmalı motor teknolojisi gibi seri üretim olmadığı için elektrikli arabalar biraz pahalı. Ancak gelecek bir kaç yıl içinde bu durum tersine dönebilir. 

Soru 5: Elektrikli arabaların daha çevreci olduğu doğru mu?

Elektrikli arabalar, dizel ve benzinli araçlara göre çok çok daha az karbon salınımı yapıyor. Ancak bunların da bataryaları çevre için inanılmaz ölçüde zararlı. Bugün sınırlı sayıda elektrikli araba üretildiği için bu durum göz ardı ediliyor ama yakında dünyada yaşayan 8 milyar insan için elektrikli araba üretildiğinde atık bataryalar için de dev bir çözüm yaratmak gerekecek. Yani yakıt tüketirken çok çevreciler ama bataryaları pek de iyi niyetli sayılmaz. 

Soru 6: Elektrikli Arabaların Performansı Nasıl?

Elektrikli arabaların bataryası çok ağır ve içten yanmalı motorun devir gücüne-tork gücüne-motor gücüne ulaşamıyorlar. Bu nedenle performans arayanlar için henüz bu teknoloji yeterli, değil. Ama gelişecektir. Bu arada BMW, Mercedes gibi markaların performans odaklı hybrit modelleri var. 

Soru 7: Elektrikli Arabalar Daha mı Ucuz?

Elektrikli araba fiyatları nasıl sorusu sıklıkla soruluyor. Bugün için elektrikli araba fiyatları çok ucuz sayılmaz. Zira hem seri üretim konusunda kısıtlılar hem de batarya teknolojisi çok pahalıya maal oluyor. Ancak vergi indirimleri ve yakıt konusunda sundukları ekonomi ile aradaki farkı absorbe edebiliyorlar.

Soru 8: Elektrikli Araba Modelleri Az Markada mı Var?

Bugün neredeyse her markanın en az bir tane elektrikli ya da hybrit modeli var. Örneğin Toyota’nın elektrikli otomobilleri ülkemizde ve dünyada en çok satanlar listesinde. BMW’nin, Mercedes’in, Audi’nin, Volvo’nun ve daha pek çok markanın elektrikli ya da hybrit modelleri var.

Soru 9: Elektrikli Araba ve Hibrit Araba Arasında Ne Fark Var?

Elektrikli araçlar, elektrikli motorla çalışırken hybrit araçlar bir içten yanmalı motorla elektrikli motorun birlikte çalışması ile performans sunuyor.

Soru 10: Elektrikli Arabalara İnanmayan Markalar Var mı?

Mazda markası, geçtiğimiz günlerde 2030’lardan sonra dünyada hala benzinli motora yönelineceğine dair ciddi bir araştırma yapmış. Marka, elektrikli modeller de üretiyor bugün ama gelecek yatırımlarını içten yanmalı motor teknolojisini geliştirmek üzere yapılandırıyor. Mazda yetkilileri, “alışılmışa meydan oku” sloganıyla Mazda Skyactiv X modelini piyasaya sürerken geleceğin sanılanın aksine benzinli motor teknolojisinde olduğunu açıklamıştı.

Kiralık Elektrikli Araba Fiyatları Nasıl?

Elektrikli araç kiralamak üzere yolcu360.com üzerinden fiyat araştırması yapabilirsiniz. Elektrikli Toyota Yaris ya da kiralık Toyota Hybrit modelleri gibi farklı ihtiyaçlara özel çözümler bulabilirsiniz. yolcu360.com ile en uygun fiyatlı kiralık elektrikli araç seçeneğine de hızlıca erişebilirsiniz.

İlgili Yazılar

2020| Emniyet Kemeri Takmama Cezası ve Sorgulaması

Yolcu 360

Araç Yangınlarına Dikkat!

Yolcu360

Volkswagen Türkiye Fabrikası Hakkında Yeni Açıklamalar Var!

Yolcu360

Yorum Bırak