Yolcu360
Faydalı bilgiler

El Bagajı Hazırlamanın Püf Noktaları

⏱: 2 dk

Tatile giderken valiz hazırlamak bile başlı başına heyecan veriyor. Ancak plan yapmadan gelişigüzel valize konan eşyalar seyahat boyunca fazladan yüke neden olabiliyor. Kabin bagajı olarak da bilinen el bagajı kolay taşınabilir olması ve yer tasarrufu sağlaması açısından seyahatlerde fazlasıyla pratik oluyor. El bagajı hazırlamanın püf noktaları yazısı Instagram’ın sevilen gezgini Seyahatimgeldi hesabının yazarı Birten Çankaya tarafından hazırlandı. 🙂

El Bagajı Hazırlamanın Püf Noktaları

  • Yanınıza Alacaklarınızı Listeleyin

El bagajınızı hazırlamadan önce tatilde nelere ihtiyaç duyabileceğinizi listeleyin. Ne tür bir tatile gittiğinizi göz önüne alarak listenizi oluşturun. Kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlar varsa yanınıza almayı unutmayın. Eğer havayolu ile seyahat ediyorsanız el bagajınızı hazırlarken ağırlık sınırı olduğunu unutmayın. Gideceğiniz havayolu firmasının sitesinden el bagajı kurallarını mutlaka okuyun.

  • Seyahat Setlerini Kullanın

Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri valizde fazlasıyla yer tutabiliyor. Şampuan, saç kremi, nemlendirici, yüz temizleme jeli derken liste uzayıp gidiyor. Her birini valize koymak istediğinizde hem bavulunuz ağırlaşıyor hem de gereksiz yük taşımak zorunda kalıyorsunuz. İhtiyacınız olan ise seyahat setlerinden edinmek. Yanınıza alacağınız bakım ürünlerini listeledikten sonra her birini minik kap ve şişelere doldurmanız yeterli.

  • Kıyafet Kombini İçin Yaratıcılığınızı Kullanın

Özellikle yaz tatiline gidiyorsanız her gün farklı kıyafet giymek isteyebilirsiniz, ama el bagajı ile seyahat ederken tek ihtiyacınız biraz yaratıcılık! Kıyafet dolabınızı açın ve gerçekten ihtiyacınız olan kıyafetleri seçmeye özen gösterin. Aynı kıyafetleri farklı şekillerde kombinlemeniz el bagajına rahatlıkla eşyalarınızın sığmasını sağlar.

 İlk kez yurt dışı seyahati yapacak olanlara tavsiyeler yazısı için tıklayınız.

El Bagajı Hazırlama Tüyoları

  • Kıyafetlerinizi Rulo Yapın

Kıyafetlerinizi valize katlayarak koyuyorsanız bu alışkanlığınızdan bir an önce vazgeçmelisiniz. Özellikle el bagajı ile seyahat edenler için önemli bir valiz hazırlama tekniği olan rulo yapmayı deneyin. Kot, kazak, t-shirt fark etmiyor. Hepsini rulo yaparak valizinizde fazladan yer bırakabilirsiniz. Yanınıza şapka alıyorsanız içine bikini, çorap, fular gibi aksesuarları yerleştirebilirsiniz.

  • Ayakkabıların İçini Değerlendirin

Yanınıza alacağınız ayakkabıların içine parfüm gibi kırılabilecek eşyalarınızı koyabilirsiniz. Şarj kablosu, usb bellek gibi her türlü aksesuarı da ayakkabılarınızın içine koyarak yer tasarrufu sağlayabileceğiniz unutmayın.

  • El Bagajına Alınmayan Ürünlere Dikkat!

Eğer uçakla seyahat edecekseniz el bagajında tıraş bıçağı, tırnak makası, jilet, çakı gibi kesici ve delici aletleri taşımanız yasak. Parfüm gibi her türlü kozmetik eşyanın da dahil olduğu 100 ml sıvı sınırı olduğunu unutmayın. Kozmetik eşyalarınızı yukarıda söz ettiğim gibi seyahat şişelerine koyarak el bagajında rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Yanınıza alacağınız parfümün de seyahat boy olmasına dikkat edin.

Uçakta taşınması yasak olan şeyler için tıklayınız.

 

 

İlgili Yazılar

Yaşar Kemal Seyahat Bursu nedir? Kimler faydalanabilir?

Yolcu 360

Ucuz Yurt Dışı Tatili İçin 5 Öneri

Yolcu 360

Arabadan Kuş Pisliği Nasıl Çıkarılır?

Yolcu 360

Yorum Bırak