Yolcu360
Araç kirala ve gez

Didim Gezi Rehberi

Didim’de denize girilecek yerler, Didim sahilleri ve Didim’de yapılacak keyifli aktiviteler…Keyifli bir Didim gezi rehberi yazdık. Arabanız yoksa da hemen yolcu360.com’a girin ve bulunduğunuz yerden uygun fiyata arabanızı kiralayın!

Didim Gezi Rehberi

Yaklaşık 75.000 kişinin yaşadığı bir ilçe olan Didim, Ege Bölgesi’nde, Menderes Nehri, Ege Denizi ve Bafa gölü kıyısında olup, Aydın iline bağlı. İlçenin 16 mahallesi var. Didim tarihi ise bundan 10.000 sene öncesine, Neolitik Dönem’e uzanmaktadır. İnsanlığın şehirleşmeye ilk başladığı dönemlerden bu yana pek çok topluluk, kavim, halk buranın güzelliğinden istifade etmek istemiş.

İzmir’den Didim’e Nasıl Gidilir?

Didim'in tarihi yerleriİzmir ile Didim arası yaklaşık olarak 160 kilometredir ve yol takriben 2 saat sürer. Eğer kendi aracınızla İzmir’den Didim’e doğru yola çıkmak niyetindeyseniz Söke yolunu takip etmeniz yeterli olacaktır. Otobüsle yolculuk etmeyi planlıyorsanız pek çok otobüs firmasının İzmir’den Didim’e doğrudan seferleri var. Didim otogarı da ilçe merkezinde yer alıyor. İzmir’den Didim’e konforlu bir biçimde gitmek üzere İzmir merkezden araç kiralama yapmayı ya da İzmir Havalimanı araç kiralama ve diğer noktalardaki rent a car seçeneklerini de deneyebilirsiniz. 

 

Didim plajları

Didim’e En Yakın Havaalanı Hangisi?

Maalesef Didim’e havayolu ile doğrudan ulaşım yok. Didim’e havayolu ile gitmek isteyenler için iki seçenek sunabiliriz. Birincisi, Didim’e yaklaşık 85 kilometre mesafede bulunan Bodrum – Milas Havalimanı’ndan servisleri, taksileri, toplu taşıma seçeneklerini ya da  Bodrum – Milas Havalimanı araç kiralama seçeneklerini kullanarak Didim’e varmak.  İkinci bir yol olarak Didim’e yaklaşık 160 km.’lik mesafede bulunan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan araç kiralamak olabilir. Elbette Havalimanından metro ile İzmir Merkez’e oradan da dolmuş gibi seçeneklerle otogara geçip Didim otobüslerine de binebilirsiniz. 

Didim’de Gezilecek Yerler

Didim sahilleriÖncelikle Didim, her şeyden evvel turistik faaliyetleri ün kazanmış bir yerleşke. Dolayısıyla, eğer Didim’de iseniz ve eğer mevsim koşulları, hava koşulları da buna elverişli ise kesinlikle Ege’nin en ünlü plajlarından olan çokça ünlü Altınkum Plajı’na, Manastır Plajı’na ve Akbük Plajı’na uğramalı, denize girip, güneşlenip etrafın tadını çıkarmalısınız.

Sonrasında, tarihi yüzlerce ve hatta binlerce yıl öncesine dayanan Didim’de gezip görebileceğiniz pek çok tarihi nokta mevcut. Bu noktaların başında, antik dünyanın en büyük üçüncü tapınağı olarak da bilinen ve ilçenin en önemli kültürel noktalarından biri ve hatta belki de en önemlisi olan Apollon Tapınağı gelmektedir. Giriş ücreti 5 lira gibi cüzi bir miktar olan ve haftanın her gün sabah 09.00 ile 18.00 arasında açık olan bu müzeyi Didim’e gitmişken ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Ek olarak, zamanında bir sahil yerleşkesi olmasına rağmen bugün deniz kıyısından yaklaşık 10 km. kadar içeride bulunan Milet Antik Kenti ve Milet Tiyatrosu’nu, hemen yakınlarında bulunan Faustina Hamamı ve 1973’te ziyarete açılan Milet Müzesi’ni de gezmek isteyebilirsiniz.

Didim’de Ne Yenir?

Didim, bir sahil yerleşkesi olarak balık ve diğer su mahsulleri için çok uygun bir yer. Didim’deyken sık sık tercih edebileceğinizden emin olabilirsiniz. Bunun yanında Ege Bölgesi’nde bulunmasından mütevellit zeytin ve zeytinyağlı tatlarla da Didimlilerin, Didim yöresinin arası oldukça iyi.

Didim Pazarı

Didim aynı zamanda pazarları ile de ünlü. Çarşamba günü kurulan Çarşamba Pazarı, Cumartesi günü kurulan Cumartesi pazarı ve Cuma günleri kurulan Akbük pazarı ile her gün Didim halkı ve ziyaretçiler için erişilebilir olan Mavişehir Pazarı, Didim’in pazarlarıyla ünlü olmasına sebep oluyor.

İlgili Yazılar

Olimpos: Huzurun tarihle buluştuğu sahiller / Antalya

Yolcu 360

Mersin Gezi Rehberi

Yolcu 360

Çubuk Gölü : Yeldeğirmenlerinin gölgesinde bir gezi rotası / Bolu

Yolcu 360

Yorum Bırak