Yolcu360
Dünya Gezi Rehberi

Berlin Gezi Rehberi / Berlin Müzeleri ve Gezilecek Yerler/ Almanya

Almanya’ya başkentlik eden ve en büyük şehri olan Berlin, birbirinden değerli tarihi eserlerinin bulunduğu müzeleri ve keyifli caddeleri ile mutlaka görülmesi gereken Avrupa şehirlerinden biri. Berlin’i sizler için Instagram’ın fenomen gezgini Seyahatimgeldi hesabının yazarı Birten Çankaya gezdi gördü ve yazdı…

Almanya denince akla ilk gelen şehir hiç şüphesiz başkent Berlin. Tarihi meydanları, caddeleri, müzeleri ile sadece Almanya’nın değil Avrupa’nın önde gelen şehirlerinden biri. Berlin seyahatinize en az 3-4 gününüzü ayırarak şehrin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Berlin’de nereler gezilir diye merak edenler için hazırladığımız gezi listesine hep birlikte göz atalım!

Nasıl Gidilir?

Berlin ulaşım konusunda asla sıkıntı yaşamayacağınız şehirlerden biri. Toplu taşıma her ne kadar gelişmiş olsa da Frankfurt, Leipzig, Dresden gibi şehirlere kısa bir araba yolculuğu ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. yolcu360‘ın Berlin Schönefeld Havalimanı araç kiralama seçeneklerine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Berlin Gezilecek Yerler

Şehrin tarihi noktalarını keşfetmek isteyenler için ilk durak Branderburg Kapısı olmalı. 1790’lı yıllarda inşa edilen devasa kapı bugün Berlin’in simgesi konumunda. Neo-klasik mimarinin izlerini görebileceğiniz Branderburg Kapısı gündüz olduğu kadar gece ışıklandırmasıyla da hayli etkileyici. Üzerinde yer alan Quadriga heykeli geçmişte Fransızların Almanları yenmesi ile geçici bir süre Paris’e taşınsa da 1814 yılında tekrar Berlin’e getirilmiş. Şehrin görülmeye değer yapılarından bir diğeri Berliner Dom olarak da bilinen Berlin Katedrali. Spree Nehri kenarında yer alan katedralin dışı kadar içi de oldukça ihtişamlı. 18. yüzyıldan günümüze gelmeyi başaran katedralin girişi ücretli.

Çatısında yer alan cam kubbesiyle farklı bir tasarıma sahip olan Reichstag (Parlamento Binası) günün belirli saatlerinde gezilebiliyor. Cam kubbeye çıkıp şehir manzarasını seyretmeden dönmeyin derimJ Alışveriş mağazaları ve restoranlarıyla Berlin’in en büyük meydanı olan Alexanderplatz günün her saati oldukça hareketli. Berlinlilerin kısaca Alex diye adlandırdıkları meydanda alışverişin keyfini çıkarabilir, ayak üstü bir şeyler atıştırabilirsiniz.

Berlin gezilecek yerler listenizde olması gereken noktalardan biri de Doğu Yakası Galerisi. 1.3 kilometre boyunca uzanan ve şehri bir zamanlar Doğu-Batı olarak ikiye ayıran Berlin Duvarı’ndan arta kalan kısım günümüzde Doğu Yakası Galerisi olarak adlandırılıyor. Farklı ülkelerden gelen sokak sanatçılarının duvar resimlerini görme ve fotoğraflama şansı bulabileceğiniz Doğu Yakası Galerisi Berlin’in en fazla ziyaretçi çeken noktaları arasında.Berlin’de gezip görülecek yerler bunlarla sınırlı değil elbette. Soğuk Savaş yıllarına geri gideceğiniz Checkpoint Charlie, Yahudi soykırımında hayatını kaybeden Yahudilere adanan Holocaust Anıtı, huzur veren havasıyla Tiergarten ve Görlitzer Parkı, modern binaları ile ilgi çeken Potsdamer Platz gezi listenize ekleyebileceğiniz diğer noktalar.

 

Berlin Müzeleri

Berlin’de gezilecek yerleri bitirdikten sonra keyifli bir sanat turuna çıkmaya hazır mısınız? Avrupa’nın kültür-sanat yönünden en zengin şehirleri arasında yer alan Berlin müzelerini gelin birlikte keşfedelim.

Berlin’de sanat turunuzu birkaç müze ile sınırlandırmak istemiyorsanız fiyat konusunda daha avantajlı olan Berlin Museum Pass almanızı tavsiye ederim. Berlin Museum Pass üç gün boyunca hiçbir ek ücret ödemeden yaklaşık 30 müzeyi gezme imkanı sunuyor. Ücreti ise yetişkinler için 29 euro, öğrenciler için 14.5 euro.

  • Müzeler Adası

Berlin’de eşsiz sanat eserlerini görmek için uğramanız gereken en önemli duraklardan biri Spree Nehri üzerinde bulunan Müzeler Adası. (Museumsinsel) Burası şehrin ortasına kurulmuş bir müze cenneti adeta. Başta Bergama Müzesi olmak üzere Yeni Müze, Eski Müze, Eski Ulusal Sanat Galerisi, Bode Müzesi burada gezebileceğiniz beş müze. 1999 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Müzeler Adası antik çağlardan günümüze uzanan paha biçilmez eserleri görme fırsatı sunuyor. Müzeler Adası’na giriş ücreti 18 euro.

  • Bergama Müzesi

Alman arkeologların Anadolu’da yaptıkları kazılar sonucu ortaya çıkarttıkları eserlerin sergilendiği Bergama Müzesi 1930’dan bu yana dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerini ağırlıyor. Bergama Zeus Sunağı ve Milet’in Pazar Kapısı gibi nadide koleksiyonları gözler önüne seren Bergama Müzesi Müzeler Adası’nda ziyaret edilmeye değer ilk yer.

  • Charlottenburg Sarayı

Birkaç saatliğine de olsa kendinizi kraliyet ailesinin bir üyesi gibi hissetmek ister misiniz? J O zaman listenize Berlin’in en eski sarayı olan Charlottenburg Sarayı’nı mutlaka ekleyin. Bir dönem Prusya krallarının ikametgahı olan sarayın balo salonları ve odaları sizleri o dönemin ihtişamlı yaşamına doğru keyifli bir yolculuğa davet ediyor. Giriş ücreti 17 euro olan Charlettonburg Sarayı’nı Pazartesi günleri hariç Salı-Pazar günleri arası 10.00-17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

 

  • Berlinische Galerie

Modern sanat eserleri ile adeta mest olacağınız Berlin’in en iyi çağdaş sanat galerilerinden olan Berlinische Galerie sabit koleksiyonların yanı sıra süreli sergileri ile de fazlasıyla iddialı. Farklı sanat türlerini bir arada işleyen sergi programlarının yanı sıra sık sık çocuklara ve gençlere özel etkinliklerin düzenlendiği galeriyi ziyaret etmek isterseniz bilet ücreti 10 euro. Salı günleri kapalı olan Berlinische Galerie diğer günler 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

İlgili Yazılar

Rotterdam gezilecek yerler / Hollanda gezi rehberi

Yolcu 360

Batum Gece Hayatı / Gürcistan

Yolcu 360

Haut-Koenigsbourg Şatosu : Bir Ortaçağ Yapısı / Fransa

Yolcu 360

Yorum Bırak