Yolcu360
Araç kirala ve keşfet

Bayburt Gezilecek Yerler / Bayburt Gezi Rehberi

Bayburt, Doğu Anadolu Bölgesi ve Karadeniz‘i birleştiren bir şehir. Hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile ön plana çıkan şehir, küçük bir yüz ölçümüne sahip. Erzurum, Gümüşhane, Rize, Trabzon ve Erzincan ile komşu olan Bayburt sizi hem yemekleri hem de gezilecek yerleri ile şaşırtacak güzellikte. Araba kiralama seçeneklerine göz atarak Bayburt gezi rehberi planı oluşturabilir ve bu küçük şehri kolaylıkla keşfedebilirsiniz. Bayburt gezilecek yerler yazısını Yolcu360 ekibi sizler için hazırladı.

Bayburt gezilecek yerler

Dünyanın en tehlikeli yolunun Bayburt’ta olduğunu biliyor muydunuz? Bir yol düşünün sadece virajdan ibaret olsun!

 • Baksı Müzesi

Müze ismini köyün eski adından almakta. Bugünkü adı Bayraktar köyü olan Baksı, kesinlikle Bayburt gezilecek yerler listenizde yer edinmeli. Çünkü müze, çağdaş sanat ve geleneksel el sanatlarını birleştirmekte. Müze içerisinde sergi salonları, depo müze, atölyeler, konferans salonu, kütüphane ve konukevi bulunmakta. Müze o kadar geniş ki 40 dönümlük bir araziye yayılmış durumda. Baksı müzesinin kuruluş hedefi de oldukça güzel. Baksı müzesinin hedefleri arasında sadece seyirlik bir müze olmaktan çok daha fazlası olmak, yöre insanlarına imkânlar sağlamak, eğitim vermek yer almakta. Baksı müzesi ödül de almış. 2013-2014 Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından Avrupa Konseyi Müze Ödülü verilmiş. Eğer Bayburt’a iş için dahi gidiyorsanız, bu güzel müze için kendine biraz vakit ayırmanızı ve Baksı müzesi turuna katılmanızı öneririz.

Baksı müzesi nerede: Bayraktar Köyü Yolu, Bayraktar /Bayburt Merkez/ Bayburt

Baksı müzesi giriş ücreti: 2019 yılı için kişi 10 TL, öğrenci 5 TL, 10 kişi ve üzeri olan gruplar için fiyat 7 TL.
Salı günleri ise müze ücretsiz.

 • Dede Korkut Türbesi

Dede Korkut hikayelerini küçükken hepimize anlatmışlardır 🙂 Belki de okumayı ilk öğrendiğimiz zaman elimize aldığımız o ince ve renkli kitabın adı Dede Korkut hikayeleri olmuştur. Biz her ne kadar büyüsek ve hikayeleri unutmaya başlasak da Bayburt ilinde hala bu hikayeler canlılığını korumakta. Dede Korkut türbesi hakkında bilgi vermek gerekirse Dede Korkut türbesi Bayburt‘un Masat köyünde yer almakta. Dede Korkut mezarı gerçek mezar değildir, yalnızca sembolik. Bayburt gezilecek yerler arasında yer alan türbe, inanç turizmi açısından gidilebilir.

Bayburt tarihi yerler

 • Bayburt Kalesi

Bayburt Kalesi, şehre kuş bakışı manzarası olan bir tepe üzerine inşa edilmiş. Bayburt Kalesi tarihine bakıldığında, kalenin ilk defa ne zaman ve kimler tarafından yaptırıldığı konusuna dair kesin bir bilgi yok. Bayburt Kalesi o kadar büyük ve güzel ki Bayburt Kalesi türküsü dahi var.

Bayburt Kalesi nerede: Halfikale/Kaleardı Mahallesi, Bayburt Merkez/Bayburt. Erzurum Havalimanı araç kiralama hizmetlerinden yararlanarak, Bayburt turu için kolay bir ulaşım seçeneğini tercih edebilirsiniz.

 • Aydıntepe Yeraltı Şehri

Bayburt gezilecek yerler arasına kültür turizmi kapsamında Aydıntepe yeraltı şehrini eklemelisiniz. Aydıntepe yeraltı şehri içerisinde ana kaya içerisine oyulmuş galeriler,  su arkları, gözetleme noktaları, havalandırma bacaları, odalar ve bu odalarında açıldığı geniş mekânlardan oluşmakta. Aydıntepe yeraltı şehri uzunluğunu merak ettiyseniz, antik kent 1200 metre uzunluğundaki koridorlara sahip. Şehrin girişinde çapı yaklaşık 1,5 metre olan daire şeklinde taş bulunmakta. Bu taşın kullanılış şekli ise gerektiği zaman şehrin giriş kapısını kapatmak. 2019 yılı için Aydıntepe yeraltı şehri giriş ücreti 5 TL.

Aydıntepe yeraltı şehri nerede /bayburt yeraltı şehri nasıl gidilir: Hacı Ali Efendi, Atatürk Caddesi, No:2, Aydıntepe/Bayburt. Trabzon’dan Bayburt’a gidecek olan seyahat severler, Trabzon araç kiralama imkanlarına göz atabilirler.

 • Bayburt Saat Kulesi

Bayburt şehir merkezi üzerinde yer alan saat kulesinin inşa edilmesine 30 Ekim 1923’te başlanmış ve 29 Ekim 1924’te bitilmiş. Bayburt saat kulesi özellikleri nedir diyorsanız, 4 adet saatinin olması, yüksekliğinin 21 metre olup, şerefesine 41 basamaklı bir merdiven yoluyla çıkılması diyebiliriz.

 • Korgan Köprüsü

Bayburt korgan köprüsü tarihçesine bakıldığında kesin bir bilgi olmaması ile birlikte 13. veya 14. yüzyılda Selçuklu döneminde yapıldığı düşünülmekte. Yöre halkı tarafından Meliğin olarak bilinen köprü, tarihi İpek Yolu‘nun üzerinde bulunmakta.

Korgan Köprüsü nerede: Kemertaş, Akşar Köyü Yolu, Akşar/Bayburt Merkez/Bayburt. Trabzon Havalimanı araç kiralama olanaklarından faydalanarak, Bayburt gezi rehberi listenizi gerçekleştirmek için konforlu bir ulaşım imkanı yaratabilirsiniz.

Bayburt gezisi

 • Helva Köyü Buz Mağarası

Bayburt Buz Mağarası, buz oluşumlarının değişik şekillerini yansıtması açısından oldukça ilginç bir yer. Eskiden burası yerel halk tarafından soğuk hava deposu olarak kullanılmış. Bayburt gezilecek yerler listesinde doğa turizmi kapsamında ziyaret edilmesi gereken mağara, Bayburt il merkezine yaklaşık 33 kilometre uzaklıkta yer alan Helva Köyü içerisinde bulunmakta. Erzincan üzerinden Bayburt’a gidecek olan gezginler, Erzincan araç kiralama fiyatlarını inceleyerek keyifli bir yolculuğa çıkabilirler.

 • Kop Dağı Kış Turizm Merkezi

Bayburt kış turizmi açısındanda oldukça elverişli bir şehir. Bayburt gezilecek yerler listenizi gerçekleştirmek için kış aylarını tercih ediyorsanız, mutlaka Kop Dağı kış ve kayak sporları merkezine gitmelisiniz. Kop Dağı, yıl içerisinde yaklaşık 6 ay boyunca karla kaplı. Burada snowboard veya serbest stil kayak sporları yapabileceğiniz gibi kar motoruda kullanabilirsiniz.

Kop Dağı nerede / Kop Dağı’na nasıl gidilir: Erzurum ile Bayburt il sınırında bulunan Kop Dağı, Erzurum merkeze 84 kilometre,  Bayburt merkeze ise 43 kilometre uzaklıkta yer almakta. Erzurum araç kiralama olanaklarına bakarak, Kop Dağı’na kısa sürede ulaşabilirsiniz.

 • Çimağıl Mağarası

Mağara içerisinde sarkıtlar, dikitler, küçük su birikintileri, mağara incileri, mağara çiçekleri, org desenli duvarlar ve traverten basamakları yer almakta. Mağaranın uzunluğu 1100 metre ve toplam da 11 bölümden oluşmakta.

Çimağıl Mağarası nerede: Aşağı Çımağıl köyünün Taşındibi Mahallesi içerisinde bulunmakta.

Bayburt gezi turları
 • Çoruh Nehri

Bayburt çoruh nehri hakkında söyleyebileceğimiz en önemli şey, dünyanın en hızlı akan nehri olması. Bayburt şehir merkezinden geçerek şehri ikiye bölen nehir, rafting sporu yapmak için ideal.

 • Sırakayalar Şelalesi

Bayburt gezilecek yerler için Bayburt Sırakayalar Şelalesi‘ni ziyaret etmenizi öneririz. Yaz aylarında şelalenin çevresi piknik yapmak için kullanılıyor. Kış aylarında donan şelalenin görüntüsü ise inanılmaz bir güzellikte.

Bayburt Sırakayalar Şelalesi yol tarifi / Bayburt Sırakayalar Şelalesi nerede: Şelale, Bayburt il merkezine bağlı Sırakayalar köyünde bulunmakta.

 • Aslandağı Mesire Alanı

Kalabalık şehirlerin kaosundan kaçıp Bayburt’a geldiyseniz, ağaçların ortasında çayınızı içip, yemek yemek sizin bütün yorgunluğunuzu atacaktır. Kuş sesleri eşliğinde dinlenip, doğanın tadını çıkartabilirsiniz.

Bayburt’ta ne yenir / Bayburt’ta nerede ne yenir?

Bayburt yöresel yemekleri arasında Kara Pancar, Lor Dolması, Tatlı Çorba, Süt Böreği, Su Böreği, Ekşi Lahana, Galacoş ve Kesme Çorbası yer almakta. En iyi Bayburt restoranları:

 • Dönerci Canbaba
 • Zafer Lokantası
 • Bayburt Lokantası
 • Aile Kasabı 2

 

İlgili Yazılar

Türkiye’nin En Güzel Sahilleri / İzmir – Menderes – Klaros

Yolcu360

Türkiye’nin En Güzel Sahilleri / Antalya – Manavgat – Side Sahili

Yolcu360

Türkiye’nin En Güzel Sahilleri / Antalya – Kemer – Phaselis Sahili

Yolcu360

Yorum Bırak