Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Bandırma Vapuru Müzesi : Türkiye’nin temellerinin atıldığı yer / Samsun

Bandırma Vapuru Müzesi : Türkiye’nin temellerinin atıldığı yer / Samsun

Bandırma Vapuru Müzesi tarihimizde büyük öneme sahip yerlerin başında geliyor. Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun‘a getiren Bandırma Vapuru’nun müzeye dönüştürülmesiyle hayata geçirilen bu eşsiz ziyaret noktasını sizler için gezgin çiftimiz Merve ve Furkan gezdi gördü ve yazdı. Araç kiralama seçeneklerini inceleyerek, sizde Samsun gezilecek yerler için yola çıkmaya ne dersiniz?

Bandırma Vapuru Müzesi

Hırçın dalgaların içinden süzülerek, kurtuluşa doğru giden yolda ilk adımı attırmıştı bize 19 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuru. Karadeniz Bölgesi’nin büyük şehirlerinden biri olan Samsun’un gözbebeği olan Bandırma Vapuru ile geldik bugün sizlere. Tarih kitaplarında adını bolca okuduğumuz, hayal ettiğimiz, hem ulusumuzun kurtuluşu hem özgürlüğümüzün ilanı için çok büyük önemi olan Bandırma Vapurunu yakından tanımaya ne dersiniz?

Samsun oto kiralama için Samsun merkez araç kiralama için tıklayınız.

Samsun Bandırma Vapuru Müzesi ’ne nasıl gidilir?

Samsun il merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan Bandırma Vapuru Müzesi, Canik ilçesinde bulanan Doğupark’ın Milli Mücadele Parkı bölümünde yer alıyor. Özel aracınız ile navigasyon yardımı alarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Havayolu ile ulaşım sağlamak isteyenler için en mantıklı tercih Samsun rent a car kapsamında Samsun Çarşamba Havalimanı araç kiralama olarak gözüküyor. Sonrasında kara yolu ile merkeze ulaşabilirsiniz. Yolcu360‘ın sunduğu kiralık araç tekliflerine göz atmadan yola çıkmayın. Müzeyi hafta içi her gün 08:00-17:00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Bandırma Vapuru Müzesi ‘nde görmeniz gerekenler

Hepimizin bildiği üzere, Bandırma Vapurunun ülkemizin kaderi açsında önemi oldukça büyük. Bundan yaklaşık 100 yıl önce, Mustafa Kemal Atatürk ve kurmaylarını İstanbul’dan Samsun’a getiren Bandırma Vapuru’nun aslı günümüze kadar ulaştırılamasa da orijinal ölçülerle yeniden yaptırılan bir kopyası, Samsun Doğupark’ta ziyaretçilerini bekliyor.

Günümüzde o dönemin şartlarını anlatan bir müze olarak hizmet veren Bandırma Vapurunda, Tefriş Salonu’nda 5, diğer bölümlerde de 8 olmak üzere toplam 13 adet balmumu heykel bulunuyor.  Bu heykeller o kadar gerçekçi yapılmış ki, insan kendini o günlerde yaşıyormuş gibi hissediyor. Sanki hemen karşısında Mustafa Kemal Atatürk ve kurmayları gerçekten de oturuyor ve vatanı kurtarmak adına yapılan toplantılara siz de şahitlik ediyormuşsunuz gibi.

Bandırma Vapurunun içinde yürürken bir başka bölüm çekiyor dikkatinizi. Tefriş salonunun hemen altında bulunan bu yer, Atatürk’ün yatak odasının sergilendiği bölüm. Gerçeğine uygun olarak yeniden yapılan yatak odası takımı ve Atatürk’e ait orijinal bir radyo bulunuyor burada.

Vapurun alt katı olan ve sergi salonu olarak kullanılan bölümde ise Mustafa Kemal Atatürk’e ait fotoğraflar, el yazısı ile yazdığı kongre kararnamelerinden nüshalar, kişisel eşyaları ve bizzat Atatürk’e ait orijinal beylik silahı sergileniyor. Yine bu bölümde sinevizyon gösterisi ile dönemin şartları ziyaretçilere anlatılıyor.

Yapımına 2000 yılında başlanan Bandırma Vapuru Müzesi, 19 Mayıs 2003’de günün anlam ve önemine yaraşır şekilde ziyarete açılmış. Denizin hemen kenarında, oldukça büyük bir alana kurulu olan Doğupark içerisindeki Bandırma Vapurunu görünce, tuhaf bir duygu seli kaplıyor insanın içini. Bu müze bize göre, Samsun’a gelen herkesin gezilecek yerler listelerine mutlaka eklemesi gereken bir yer.

Samsun gezi rehberi için tıklayınız.

Bandırma Vapuru ‘nun tarihçesi

Kısaca Bandırma Vapurunun tarihçesinden de bahsedelim. Yapımı 1878 yılında İskoçya’da tamamlanan Bandırma Vapuru, Türkiye’den önce 2 farklı Yunan firmasına satılmış. Bu süreçte 1891 yılında geçirdiği kaza sonucu batan gemi İstanbul’da bir firma tarafından satın alınmış. Bu şekilde idaresi Deniz Yolları İşletmesi’ne geçen vapurun adı Panderma konularak yük ve yolcu taşıma amaçlı kullanılmaya başlanmış. Bir süre sonra da adı Bandırma olarak değiştirilen vapur sonraki dönemlerde posta hizmeti için kullanılmaya başlanmış.

Takvimler 16 Mayıs’ı gösterirken yola çıktığında ise amacı bambaşka olmuş bu geminin. Ülkemizin Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere Mustafa Kemal Atatürk ve kurmaylarını taşıyan Bandırma Vapuru, 19 Mayıs 1919 sabahı Samsun’a varmış. Görevini başarıyla tamamlayıp yolcularını Samsun’a ulaştıran vapur İstanbul’a dönerek posta hizmeti vermeye devam etmiş.

1925 yılında arızalanan ve onarılamayan Bandırma Vapuru Haliç Tersanesi’ne götürülerek jilet olmak için parçalanmış. Keşke tarihimize daha sıkı tutunup Bandırma Vapurunun aslını bugüne ulaştırabilseymişiz ama ne yazık ki bu gerçek olamamış.

Samsun’da Ne Yenir için Tıklayınız.

Yorum ekle