Yolcu360 Blog
audi skysphere arkadan görünüm, süper spor otomobil
Yolcu360 Blog > Otomotiv Dünyası > Araç inceleme > Audi Skysphere İncelemesi: Audi Şimdiden Gelecekte!

Audi Skysphere İncelemesi: Audi Şimdiden Gelecekte!

Audi Skysphere incelemesi ile karşınızdayız. Ayrıca Audi’nin geleceğe vizyonu konusunda konuşacağız.

Konsept otomobiller, gelecekten haber veriyor. Markalar özellikle fuarlarda tanıttıkları konsept modellerle geleceğin nasıl olacağına dair ipuçları sunuyor. Böyle otomobillere sahip olmak çok zor ama onlara bakarak gelecekte neler olacağını anlamak mümkün. Bugünün standart donanımı haline gelen emniyet kemeri de ilk kez bir konspet otomobilde tanıtılmıştı. İlk hibrit motorlu otomobil de öyle…

Audi Skysphere Videosuna Bir Bakalım

2021 konsept otomobiller listesi içinde Audi’nin Skysphere modeli önemli. Bu otomobil, markanın bundan sonraki dönemde nelere önem vereceğini gösteriyor. Ayrıca ondan ilham alacak çok sayıda tasarımcı için harika bir örnek teşkil ediyor.

Konumuz; Audi Skysphere hakkında merak edilenler ve Audi makasının geleceğine dair işaretler. Bundan 20 yıl sonrasının otomobillerine etki edecek özelliklerle Audi Skysphere incelemesi yaptık. Neler mi öğrendik?

  • Çok yüksek performansın tamamen elektrikli motorla sağlanabileceğini
  • Çok lüks bir yaşam alanının tamamen geri dönüşümden gelen malzemelerle sağlanabileceğini
  • Bir otomobilin çok hızlı olup aynı zamanda da çok güvenli olabileceğini
  • Sürüş moduna göre gövde boyutlarının değişebileceğini
  • 1930’lara ait bir modelin geleceğe ait bir tasarıma ilham verebileceğini…

Detaylar şöyle…

Audi Skysphere, konsept süper spor otomobil yandan görünümüAudi ve Geleceğe Yön Verme Misyonu: Audi Skysphere

Audi, dünyanın en prestijli otomobilleri deyince akla ilk gelen markalardan biri. Avrupa otomobil markası deyince de akla ilk gelen seçeneklerden biri yine Audi. Alman otomotiv devi, her yeni modeli ile geleceğe yön veriyor. August Horch tarafından vizyoner bir yaklaşımla 1800’lerin sonunda kurulan Audi, bugün gerçek bir başarı simgesi. Ayrıca Audi’nin bir marka olarak ortaya koyduğu önemli özellikler var. Örneğin güçlü motor teknolojisinden ödün vermemesi bunlardan biri.

İçinde güvende hissedeceğiniz otomobiller üretmesi de bir diğeri. Markanın en önemli özelliklerinden biri de sektörünün geleceğine yön veriyor olması. Bunu güzel bir örneği ise yeni Audi Skysphere model spor otomobil. Peki, Audi Skysphere hakkında neler biliyoruz?

audi skysphere incelemesi, ön kaput, siyah süper spor arabaAudi Skysphere Hakkında

Audi markasının yeni bir tasarım konsepti var. Adı: küreler. Audi Skysphere modeli de bu yeni tasarım felsefesinin uygulandığı ilk model. Bu açıdan Audi Skysphere çok önemli bir otomobil. Zira, küreler tasarım felsefesi, Audi’nin geleceğini şekillendiriyor.

Bu otomobilin bir diğer dikkat çekici özelliği ise değişken dingil mesafesi. Evet, yanlış duymadınız; dingil mesafesi ayarlanabiliyor. Diğer önemli bir konu da otomobilde 4. seviye otonom teknolojisi kullanılıyor. Şimdi detaylara geçelim…

audi skysphere iç mekan, koltuklar, konsol, kokpitTamamen Otonom

Geleceğe yön veren konsept otomobiller arasında yer alan ​​Skysphere, gerçek anlamda otonom teknoloji sunuyor. Örneğin araç 4. seviye otonom teknolojiye sahip. Bu da tamamen kendi kendine gidebilen bir otomobil demek. Ayrıca otonom sürüş teknolojisinin en gelişmiş örneğini Skysphere’de görüyoruz. Audi, bu otomobille gelecek için tasarım yapan mühendislere ilham veriyor.

audi skysphere, tam otonom süper spor arabaSürüş Moduna Göre Her Şey Değişiyor!

Farklı sürüş modları, artık bir yenilik değil. Ama bu modlara göre büyük değişiklikleri görmeniz zor. Skysphere sürücü için iki farklı sürüş modu sunuyor. Öncelikle Grand Touring konusuna bakalım. Söz konusu Grand Touring adlı ilk sürüş modunda, direksiyon simidi ve pedallar geri çekiliyor. Ayrıca otomobil, dördüncü seviye otonom sürüş teknolojisini de kullanarak müthiş bir deneyim yaşatıyor. Bunun yanı sıra tam otonom sürüş, gelecekten gelmiş gibi hissettiriyor.

İkinci mod ise Spor mod.  Skysphere spor modunda direksiyon simidi ve pedallar geleneksel konumlarına geri geliyor. Ama bununla kalmıyor! Dingil mesafesi 250 mm kısalıyor.

Otomobilin toplam uzunluğu da değişiyor. 5190 mm olan uzunluk, 4940 mm’e kısalıyor. Sürüş yüksekliği de değişime uğruyor. Bu değişim de 10 mm kısalma ile sonuçlanıyor. Söz konusu boyut değişimi, spor sürüşü desteklemek için gerçekleşiyor. Ama buna ek olarak bilgi eğlence ekranında da değişim söz konusu oluyor. Ekran bölünüyor ve ekranın yarısı sürücüye odaklanıyor.

Biraz da direksiyon ve süspansiyon uyumundan bahsedelim…

audi skysphere siyah spor araba

Audi Skysphere ve Şaşırtıcı Süspansiyon Sistemi

Skysphere, özel bir otomobil. Öyle trafikte her gün görebileceğiniz bir otomobil değil. Ancak özellikleri hepimiz için önemli. Çünkü bu özellikleri belki bundan 20 yıl sonra sıradan bir otomobilde görmeye başlayacağız. Bu otomobilin önemli özelliklerinden biri de direksiyon ve süspansiyon teknolojisinde gizli.

Skysphere’de adaptif havalı süspansiyon kullanılmış. Buna ek olarak da ön ve arka tekerlekleri kontrol eden direksiyon sistemi var. Arka aks yönlendirmesi çevikliği destekleyecek şekilde şasi kurulumunun bir uzantısı olmuş. Direksiyon sistemi normalde tekerleklere doğrudan bağlı olur. Ancak Skysphere direksiyonu doğrudan tekerleklere bağlanmamış.

audi skysphere tasarım, çizim, grafikYüzde Yüz Elektrikli ve Tam Performans Çalışıyor: Audi Skysphere

Elektrikli otomobilleri hala performans konusu ile eşleştiremeyenler var. Markaların konsept otomobillerinin hemen hepsi elektrikli. Bu otomobillerin hızlanma verileri de inanılmaz. Bu nedenle bu konudaki önyargıdan vazgeçmek gerekiyor. Skysphere modeli ile Audi, %100 elektrikli bir süper spor araba tasarlamış. 50 km WLTP menzili için 90 kWh pil kullanıyor. Otomobil, 800 V elektrik mimarisine dayalı bir sistemle çalışıyor.

Batarya,  632 HP ve 750 Nm tork üretiyor. Bu batarya, arka aksa monteli bir elektrik motorunu besliyor. Ayrıca 25 dakikada %80 şarj sunuyor olacak.

Otomobilin toplam ağırlığı 1.800 kg. 0-100 km/s hızlanma için 4 saniyeye ihtiyaç duyuyor.

audi skysphere direksiyonTamamen Dijital Ortamda Tasarlanmış İlk Otomobil

Konsept bir otomobili inceliyoruz. Öyle ki hem kendi markası için hem de gelecek nesil otomobiller için çok önemli ayrıntılar sunan bir konsept. Bu özel otomobil, sadece çok havalı bir süper spor model değil. Asfaltın üstünde bir parça mücevher gibi duruyor olsa da o, son teknolojinin vücut bulmuş hali.

Audi Skysphere, her yönüyle dijital bir otomobil. Üstelik dünyada ilk kez tamamen dijital ortamda tasarlanmış bir otomobil. Otomobil, Audi’nin Almanya’da tasarım merkezinden çıktı.  Ancak dünyanın farklı yerlerindeki tasarımcılarla ortak çalışma sonucunda ortaya çıkmış. Malibu ve Kalifornia’dan tasarımcılar ve Almanya’daki tasarımcılar sürekli olarak dijital ortamda bir araya geldi.

Audi Skysphere’in tasarım ilhamı da ilginç. Otomobili tasarlamadan önce 1937 yılının öze bir modeli baz almışlar. Horch 853 Roadster adlı kült modelden ilham alındı.

Otomobilin ön kısmı çok çekici bir ızgaraya sahip. Buradaki panellerin içine LED aydınlatma gömülmüş. Elektrikli motor sistemi de bu alandan soğutuluyor. Ayrıca bu kısımda ışıkla efekt yapma özelliği de var. Rüzgar direncini azaltan pürüzsüz bir gövde tasarımı ağır basıyor.

Audi Skysphere iç mekan özellikleri de keyifli. Tahmin edebileceğiniz gibi lüks ve havalı bir iç mekanı var. Ancak tüm malzemeler, geri dönüşümden geliyor. Okaliptüs ağacı en çok kullanılan malzeme. İçeride ART Deco’dan ilham alan tasarım detayları var.

Özetle; Audi’nin super spor modeli, her yönüyle heyecan uyandırıyor. Süper spor otomobiller, her zaman tasarım ve özellikleri ile ilgi çekici olmayı başarıyor.

yolcu360 blog arama bannerSüper Spor Araç Kiralama

Performansı güçlü olan süper spor otomobilleri kiralamak için farklı rent a car firmalarından destek alabilirsiniz. Süper spor oto kiralama için birden fazla firmanın modellerine bakarak ilerleyebilirsiniz. Modellerin hepsi, farklı özellikler sunacaktır. Benzinli motor ya da elektrikli motor seçenekleri arasından seçim yaparak karar verebilirsiniz. Kiralık spor otomobil fiyatları için de kolay bir karşılaştırma ile ilerleyebilirsiniz. Kiralık spor araba fiyatlarını yolcu360.com üzerinde  kıyaslayabilirsiniz. Pratik bir şekilde aradığınız seçeneği bulabilirsiniz.

Yolcu360 uygulamasını aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

yolcu 360 huawei app indirTrabzon'da Araba Sürme YerleriTrabzon'da Araba Sürme Yerleri

Yorum ekle