Yolcu360 Blog
asturias
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Dünya Gezi Rehberi > İspanya Asturias’ta Görmeniz Gereken 7 Yer

İspanya Asturias’ta Görmeniz Gereken 7 Yer

Asturias İspanya’nın saklı kalmış cenneti. Doğası ve tarihi ile turistleri kendine hayran bırakan bölgeyi sizlerle keşfe çıkıyoruz. 

Asturias Gezisi

İspanya’da cenneti bulduk! Evet yanlış duymadınız. Kendine ait kıyısı olan, yeşillikler içerisinde tam 10.000 km’lik alana yayılmış bir cennet sizleri bekliyor. İspanyolca’nın hakim olduğu bölgede Asturyaca adı verilen yerel bir dil de kabul görüyor. Her ne kadar İspanya’ya ait bir yerleşim yeri olarak bilinse de aslına bakarsanız İspanya’dan bağımsız bir bölge. Gijon, Aviles, Mieres başta olmak üzere pek çok şehirden meydana geliyor. İçlerinden en ünlü şehir ise Oviedo. Gelin Asturias gezisinde neler yapılır yakından inceleyelim. 

Asturias Nerede?

İspanya’nın kuzey bölgesinde yer alan Asturias kendine ait kıyısı olan özerk bir şehir. Başkent Madrid’e uzaklığı yaklaşık 450 km olan bölgeye Madrid’den ortalama 4.5 saatte ulaşılabilir. Schengen vizesi ile girişlerin sağlandığı Asturias’a İspanya üzerinden ulaşım mümkün. Ayrıca dünyanın 110 ülkesinde olduğu gibi İspanya’da da Yolcu360 ile araç kiralayabilir, Santiago del Monte Asturias Havalimanı araç kiralama seçeneklerinden dilediğiniz aracı seçerek Asturias’ı keşfetmeye başlayabilirsiniz. 

Asturias Gezilecek Yerler

  • Simgesel Oviedo Katedrali

Şehrin simgesi haline gelen Oviedo Katedrali 14.YY’dan günümüze ışık tutuyor. Katedral, Asturias bölgesinde yer alan gözde şehir Oviedo’ya yaraşır bir güzelliğe sahip. San Salvador Katedrali olarak da bilinen bu tarihi yapı İspanya’nın en görkemli eserlerinden biri. Dış cephesi her ne kadar gösterişli olmasa da iç cephesi oldukça etkileyici gözüküyor. 

Gotik mimarinin eşsiz örneklerinden biri olan Oviedo Katedrali içerisinde tarihi öneme sahip manastırlar ve bölüm evi yer alıyor. Öyle ki 9.YY’dan kalma bu Kutsal Ev UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. 

  • Naranco Santa Marina Kilisesi

asturias-1.jpg

Şehir merkezine 2 km uzaklıkta yer alan Naranco Santa Marina Kilisesi Asturias gezilecek yerler listesinde yerini alıyor. Vaktiyle saray olarak hizmet veren bu tarihi yapı 848 yılında Kral Ramiro tarafından yaptırılmış. Zamanla kiliseye dönüştürülen eşsiz eser UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. 

Şehrin en güzel gün batımına ev sahipliği yapan kilise görenleri kendine hayran bırakıyor. Sıra dışı merdivenleri, dikdörtgen oluşumu ve kemerli pencereleri ile Romanesk mimarinin kusursuz bir örneği. 

  • El Emeği Oviedo Heykelleri

asturias-2.jpg

Asturias gezilecek yerler arasında turistlerin gözde ziyaretlerinden biri de Oviedo heykelleri. Ziyarete gelen her turistin uğramadan dönmediği el emeği heykellere göz atalım. 

Aslına bakarsanız Oviedo heykelleri her an her yerde karşınıza çıkabilir. Şehirde dolaşırken ya da kaldırım kenarında dinlenirken heykelleri görmeniz mümkün. Tarihin canlı tanıkları gibi Oviedo şehrine ışık katan bu eserler arasında çok değerli isimler de vardır. Mafalda, Woody Allen, La Regenta bunlardan sadece birkaçı. Özellikle Campo de San Francisco parkı başta olmak üzere şehrin dört köşesine yayılmış durumdalar. 

  • Sonsuz Kumsal San Lorenzo 

asturias-3.jpg

San Lorenzo Plajı, Asturias bölgesinin en bilindik şehirlerinden biri olan Gijon’da yer alıyor. Yaz aylarının vazgeçilmez lokasyonları arasında bulunan plaj, kumsalının kusursuzluğu ile kendine hayran bırakıyor. Terliklerinizi elinize alıp saatlerce yürüyüp, dalgaların sesini dinleyebileceğiniz sonsuz huzur kumsalı San Lorenzo. Liman ve çevresinin tam fotoğraf çekmelik manzaralar ev sahipliği yaptığını da belirtmeden geçmeyelim. 

  • Egzotik Campo de San Francisco

asturias-4.jpg

Tam tamına 6 hektarlık alana yayılan San Francisco parkı egzotik duruşuyla içimizi ferahlatıyor. Şehrin ortasında olmasına rağmen böylesine yeşil kalabilmesi açıkçası bizleri hayrete düşürüyor. 19.YY’da halka açılan park, yürüyüş yolları ve sanat eseri heykelleri ile içimizi ısıtıyor. Aynı zamanda içerisinde pek çok gölet ve çeşmenin yer aldığı Campo de San Francisco sıcaklardan kaçış rotanız! 

  • En Popüler San Julian de Los Prados

asturias-5

Saint Julian Kilisesi olarak da bilinen San Julian de Los Prados, Asturias gezilecek yerler listesine ilk sıralardan giriş yapıyor. Her ne kadar şehre yakın olmasa da turistlerin uğrak noktaların biri. 812 yılında inşasına başlanan tarihi kilise 842 yılında tamamlanıyor. Geometrik desenleri, sıra dışı sembolleri ile alabildiğine göz alıcı kilise İspanya’nın en büyük Romanesk öncesi kilisesi. Bunun yanı sıra ünü sınırları aşan San Julian de Los Prados UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde.

  • Geçmişten Günümüze Asturias Arkeoloji Müzesi

asturias-6.jpg

Asturias Arkeoloji Müzesi, San Vicente manastırı üzerine inşa ediliyor. Yani tarih üzerine inşa edilen bir değer olarak düşünebiliriz. Bu müze İspanya’nın geçmişi, Roma kültürü ve etkileri hakkında derin bilgiler edinebileceğiniz bir geçmişe doğru yolculuğa çıkarıyor. 

Tarih öncesi çağlardan, Neolitik Dönem’e; Metal Çağı’ndan, Roma istilasına kadar geniş kapsamlı eserler ile dikkat çekiyor. Özellikle Orta Çağ’a ilgi duyan araştırmacı ve tarih severlerin hayran kalacağı müzelerden biri olmaya aday. 

Zemin katında Romanesk öncesi ve Romanesk Dönemi sanatçılarının eserlerine ayrılan Asturias Müzesi’nde Santa Maria del Naranco sunağının bir parçası da sergileniyor. Birinci katı Roma sikkeleri, mozaikler kısacası Roma Dönemi’ne ait eserlerin sergilendiği. İkinci kat ise bizleri daha da geçmişe götürüyor. Tarih öncesi bulgular ve Taş Devri’ne ait kalıntılar burada ziyaretçilerini bekliyor. 

Asturias mutfağı ve Asturias’ta yemeniz gereken yemeklerle ilgili yazımız için tıklayın.

Yorum ekle