Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

Aspendos Antik Kenti / Antalya Gezi Rehberi / Antalya Gezilecek Yerler

⏱: 3 dk

Antalya’ya her yıl binlerce yerli ve yabancı turist akın ediyor. Antalya hem plajları hem de tarihi ve doğal güzellikleri ile 7’den 70’e bütün insanların ilgisini çeken bir şehir. Akdeniz ikliminin ve mutfağının hakim olduğu Antalya gezi rehberi kapsamında çeşitli medeniyetlerin ayak izlerine de şahit olmak mümkün. Antalya gezilecek yerler arasında Aspendos Antik Kenti, tarihi ve kültürel zenginliğin günümüze dek korunmayı başarmış belki de en iyi örneklerden biri. Instagram’ın fenomen seyyahı Gezgininayakizleri hesabının yazarı Cüneyt Durhan sizler için Aspendos Antik Kenti’ni gezdi gördü ve yazdı…

Tarihi geçmişin şahidi: Aspendos Antik Kenti

Antalya seyahatimde ilk defa ziyaret ettiğim ama uzun bir süre vakit geçirdiğim harika bir yer. İçeri girdiğim andan itibaren beni etkileyen bir tarihi alanla karşı karşıya kaldım. Amfi tiyatronun muhteşem yapısını dakikalarca izlemek için tiyatronun merdivenlerinden zirvesine kadar çıktım. 2000 yıllık büyük bir geçmişe sahip Aspendos’a geldiğim için mutlu oldum.

Aspendos Antik Kenti ve Antalya Havalimanı arası 38 km mesafe bulunmaktadır. Apendos Antik Kenti, Serik ilçesinin 8 kilometre dışında Belkıs köyünün sınırları içerisindedir. Buraya kolay ve rahat bir ulaşım sağlamak için Yolcu360‘ın Antalya Havalimanı araç kiralama hizmetlerine göz atabilirsiniz.

Antik kenti M. Ö. 10. Yüzyılda Akalılar tarafından kurulmuş. Ticaret yolu üzerinde olan tarihi kent konumu nedeniyle önemli ve tiyatro, agora, hamam, stadyum ve sarnıçlardan oluşmakta.

Aspendos Antik Kenti tiyatrosu

Tarihi antik kentin ayakta kalan en büyük yapısı ise antik tiyatrodur. Burayı her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist ziyaret etmektedir. Tiyatronun büyüklüğü ise yaklaşık 12.000 kişiyle ölçülmekte. Dünyadaki en iyi korunmuş antik tiyatrolardan biri olarak bilinen Aspendos tiyatrosu, devrin tanrılarına ve imparatoruna adanarak inşa edilmiş ve Theodoros’un oğlu Zenon tarafından tasarlanmış. Tiyatronun en belirgin özelliklerinden birisi müthiş akustiği ile ziyaretçilerine şölen sunması.  Tiyatronun hemen yanındaysa bazilika, akropolün yukarısındaysa diğer kalıntılar bulunmakta.

  • Aspendos’un tiyatro kadar en önemli yapılarından birisiyse su kemerleridir. Şehrin kuzeydeki dağlardan gelen yaklaşık 1 km uzunluğundaki su kemerleri zamanın olağanüstü mühendislik becerisi olduğunu gösteriyor. Tarihte bir çok kez işgal edilen Aspendos Antik Kenti en parlak zamanını Roma döneminde yaşamış. Tarihi kent bir süre Büyük İskender’inde egemenliği altında kalmış.

Ülkemizin en önemli tarihi alanlarından birisi olan Aspendos görülmeye değer. Antalya’ya geldiğinizde mutlaka görülecek yerlerden birisidir. Aspendos Antik Kenti için giriş ücreti ise 15 TL, eğer müze kartınız varsa ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Antalya merkezden yaz döneminde Serik dolmuşlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak yaz ayında Antalya sıcaklarında minibüsü tercih etmek istemiyorsanız, Antalya araç kiralama hizmetlerine bakabilir ve Aspendos Antik Kenti’ne ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer yaz ayında Türkiye’nin En Güzel Sahilleri‘ni keşfetmek için Antalya’ya geldiyseniz, Antalya Side araç kiralama olanaklarından faydalanıp, Aspendos’a uğrayabilirsiniz. Kış dönemindeyse kent merkezinden Serik merkezine gelerek buraya ulaşım sağlayabilirsiniz. En büyük önerilerimden birisi buraya geldiğinizde antik şehrin yanında olan Anadolu ateşinin muhteşem gösterilerini izlemeniz. Aspendos arenada yıl boyunca yapılan etkinliklere de katılabilirsiniz.

Hazır yolunuz Antalya’ya düşmüşken…

Hazır Antalya’ya yolunuz düşmüşken Konyaaltı sahiline 16 km uzaklıkta bulunan Dev Salıncak : Antalya’da mutlaka gidip görmeniz gereken bir durak. Antalya Konyaaltı araç kiralama fırsatlarından yararlanarak, keyifli ve eğlenceli bir an yaşamaya ne dersiniz? Aspendos Antik Kenti gezdikten sonra Antalya – Finike – Phoinikos ve Limyra Sahilleri‘ni gezerek hem denize girebilir hem de Finike sahilinde bulunan Phoinikos antik kenti ve Limyra antik kenti’ni keşfedebilirsiniz. Başka bir seçenek olarak Nallıbahçe At Çiftliği‘ne gidebilirsiniz. Çeşitli hayvanlara ev sahipliği yapan çiftlik’te ata binebilir, kahvaltı veya akşam yemeği yiyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, ördek, devekuşu, tavşan, buzağı gibi hayvanları sevebilirsiniz. Yolcu360 üzerinden Antalya Aksu araç kiralama seçeneklerine bakarak, konforlu bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bu antik kentler de ilginizi çekebilir

İlgili Yazılar

Şeytan Sofrası ve Şeytan’ın ayak izi / Ayvalık gezi rehberi

Yolcu 360

Adapazarı Gezi Rehberi

Yolcu 360

Ege’de Ucuz Tatil Yapabileceğiniz Rotalar

Yolcu 360

Yorum Bırak