Yolcu360 Blog
Anavarza Kalesi

Anavarza Kalesi

Anavarza Kalesi hakkında bilgi mi arıyorsunuz? Tarihe ele geçirilemez olara geçen Anavarza Kalesinin tarihi ve özelliklerine dair bir araştırma yaptık. Türkiye’deki Kaleler yazı dizisine Anavarza Kalesi ile devam ediyoruz. 

Anavarza Kalesi

Adana gezilerinin vazgeçilmezi Anavarza Kalesi, Ceyhan – Kozan yolu üzerindedir. Bugün Adana Dilekkaya köyünde bulunan sarp kayalıklar üzerinde bulunan Anavarza Kalesinin tarihi 11. Yüzyıla uzanıyor. Anavarza Kalesi’ne nasıl gidilir, sorusunun yanıtı ise zorlu bir tırmanış şeklinde özetlenebilir. Evet, Anavarza Kalesi’ne arabayla çıkılamıyor. Arabayı yakınına park edip yürümek gerekiyor. 

Anavarza KalesiOrtaçağda dört kapısı olan kalenin büyük bir kısmı bugüne sağlam ulaşmışsa da detaylar yok olmuş. 11. yüzyılda Klikyalılar tarafından inşa edilen Adana Anavarza Kalesinin sur yüksekliği 10 metre. 

Anavarza Kalesi içinde bir kilise, sarnıç, depolar, anıt mezar kalıntıları bulunuyor. 5 km uzunluğundaki surları ile kale, bugün Adana’nın önemli simgeleri arasında. 

Adana Gezisi ve Anavarza Kalesi

Adana’ya yolunuz düşerse ya da bir Adana gezisi planı yaparsanız mutlaka Anavarza Kalesini de görmeye çalışın. Bundan yüzlerce yıl önce yaşayan insanların bölgedeki hayatı hakkında güzel bir kesit sunan bu kale, çocuklar için de değerli bir keşif alanı. 

Adana Şakirpaşa Havalimanı araç kiralama seçenekleri ile Adana ve çevresini keyifle gezebilirsiniz. Adana Kozan araç kiralama fiyatlarına ya da Adana Ceyhan araç kiralama fiyatlarına da yolcu360.com ile bakabilir, fiyatları karşılaştırabilirsiniz. 

Yorum ekle