Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Mersin gezi rehberi : Mersin’de nereye gidilir, ne yenir?

Mersin gezi rehberi : Mersin’de nereye gidilir, ne yenir?

Mersin antik dünyada olduğu gibi günümüzde de cazibe merkezi bir şehir. Köklü tarihi, muhteşem sahilleri, yöresel lezzetleri ve doğasıyla Mersin’i sizin için yazarımız Elif Omput gezdi gördü ve yazdı…

Her şehrin bir simgesi, her simgenin bir şehri vardır dersem anlamakta biraz zorluk çekebilirsiniz. Size tantuni dersem eminim büyük bir kısmınızın aklında kocaman bir Mersin yazısı belirir. Evet sizlerle bu hafta Mersinin biraz sokaklarından, biraz kültüründen, biraz da yemeklerinden bahsedeceğiz. Akdeniz’in incisi diyebiliriz Mersin için 2 milyona yakın nüfusu ile Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden biri. Ayrıca sahip olduğu liman sayesinde ticareti de oldukça gelişmiş bir bölge içlere doğru Toroslar ona farklı iklimlerde olabilme özelliği katıyor. Mersin’i gezmek için mutlaka araba kiralama seçeneklerini değerlendirin. Yolcu360‘ın sunduğu birbirinden farklı model ve fiyatlar arasından Mersin araç kiralama tercihininizi yapabilirsiniz.

Günübirlik Mersin turu

Mersin’de gezilecek çok ama çok fazla yer var ama biz biraz daha yüzeysel ve temel bir tur atacağız. Öncelikle ilk dikkatinizi çekecek şey kesinlikle palmiye ağaçları ile süslenmiş geniş caddeleri olur diye düşünüyorum. Eski ve çok tarihi olmasa da şehir merkezinde bulunan ve Mersin’in en büyük cami olan Muğdat Cami dikkatinizi çeker, bu cami 98 yılında inşa edilmiştir. Mersin kordon boyunca hiç araç kullanmadan birbirine yakın birçok yer gezebilirsiniz. Bunlardan biri de Mersin Deniz Müzesi, deniz kıyısı şehri olduğu için Mersin de denizcilik oldukça gelişmiş durumdadır.

Mersin ‘de ne yenir? Cevap elbette Tantuni!

Buraları gezdikten sonra eminim ki biraz acıkmış olacaksınız işte tantunin tam sırası geldi.  Biz Forum Mersin Avm yakın 12:15 Tantuni de yedik başarılı isteyen et isteyen tavuk tantuni yiyebilir. O kadar lezzetlidir ki 2 hatta 3 dürüm yiyeceğinizden eminim. Yemeğin ardından kendinize birer Atom alarak Mersin Arkeoloji müzesine doğru gidiyoruz.

Mersin ‘de mutlaka görmeniz gereken yerler

Mersin Arkeoloji Müzesi Mersin’deki en büyük müzedir. Arkeoloji müzesi olarak kurulmuş olmakla birlikte müzede bir de etnoğrafya bölümü vardır. Bu bölümü de çok seveceğinizi düşünüyorum. Bu müzeleri müze kartla gezebilirsiniz.

Şehirde çok uzaklardan esinlenilmiş bir sokak; Kushimoto sokağı. Bu sokakta yan yana kafeler bulunur insanlar buralarda arkadaşları ile vakit geçirir.

1890 yılında Kushimoto kenti yakınlarında Ertuğrul Fırkateyni’nin batmasının ardından temelleri atılan iki ülke arasındaki dostluk, yıllar geçtikçe ilerledi. Mersin ile Japonya’nın Kushimoto kenti arasında 1994 yılında başlayan “kardeş kent” ilişkisi, çeşitli etkinlik ve projelerle her geçen gün gelişti.

Mersin ‘in nesi meşhur, Mersin’den ne alınır?

Günü sadece buraya ait bir tatlı ile kapatmaya ne dersiniz. Mersin’in meşhuru Kerebiç tatlısı, Kerebiç mersine özgü çövenotu ceviz fıstık ve un ile yapılan sağlığa faydalı ve hafif bir tatlıdır. Enerji verici ve çöven otu kaymağı sayesinde göğsü yumuşatıcı, balgam söktürücü, terletici ve ateş düşürücü etkisi ve egzama, uyuz gibi cilt hastalıklarında faydalıdır. Kısacası tatlıdan çok bir şifa kaynağı desek yeridir. Biz tabi ki bu tatlıyı KEREBİÇCİ OĞUZ’ da yedik. Aslına bakıldığı zaman merak edenler için bir arap tatlısıdır.

Mersin kazan biz kepçe bu kısa turum da bana eşlik eden Ferhat Aydın ve güzel ailesine sonsuz teşekkürler. Bu şehir ayrı güzel insanı ayrı güzel hemen bir Akdeniz rotası yapıp yola koyulun. Gezginkz’dan hepinize sevgiler.

Yorum ekle