Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Uzungöl : Trabzon’un incisi / Karadeniz turu gezi rehberi

Uzungöl : Trabzon’un incisi / Karadeniz turu gezi rehberi

Uzungöl son yıllarda yapılaşma sorunuyla gündeme gelse de yıllardır Doğu Karadeniz’in sembolü olma özelliğini sürdüren bir seyahat rotası. Araç kiralama seçeneklerini değerlendirerek, bu güzel manzaraya kucak açmak isteyenler için gezgin çiftimiz Merve ve Furkan yollara çıktı, gezdi gördü ve yazdı.

Karadeniz denildiğinde akla gelen ilk şehirlerden biri olan Trabzon’un Çaykara ilçesinde yer alıyor Uzungöl. Göl turizminin en önemli destinasyonlardan olan Uzungöl, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da koruma altına alınmış ve turizm merkezi olarak ilan edilmiş.

Gezi rehberine başlamadan önce böylesine efsane bir güzelliğin nasıl ortaya çıktığından bahsedelim biraz. Çok uzun yıllar önce bölgede yaşanan heyelan sonucu Haldizen Deresi’nin her iki taraftan önünün kapanması ve ortada kalan boşluğa suların dolması ile oluşan bir doğa harikası burası. Bizlere sunduğu enfes manzaralar nedeniyle ülkemizin göz bebeği olan Uzungöl adının hakkını verircesine 1000 metre uzunluğunda. Genişliği 500 metre ve derinliği ise yaklaşık olarak 15 metre.

Uzungöl ’e neden gidilmeli

Kaçkar ve Soğanlı Dağları’nın arasında, Karadeniz’in kendine özgü yeşillikleri içinde boncuk gibi parlıyor Uzungöl. Özellikle yükseklere tırmanıp oralardan izlemek lazım bu tadına doyum olmaz görsel şöleni. Öyle güzel ki gördükleriniz insanı huzura ve manzaraya doyuruyor. Adeta bir tablo gibi içine alıveriyor kendisini izlemeye gelenleri.

Baktıkça bakasınız geliyor yeşillerin arasındaki eşsiz maviliğe ancak bir de gözümüze takılan oteller olmasa. Maalesef her yanına otel yapılmış bu harika manzaranın. Doğallığına ve doğallığının getirdiği güzelliğine yine en zararlı varlık olan bizlerin, insanın eli değmiş ne yazık ki. Eski halinin resimlerine baktıkça içimiz öyle çok acıdı ki… Yemyeşil bir alanda tertemiz ve bakir bir gölken, beton yığınlarıyla donatılmış olsa da yine de tüm bunlara inat bir boncuk gibi parlamaya devam ediyor Uzungöl ve kendisine ayrılan zamanın hakkını veriyor fazlasıyla.

Yani öyle “Uzungöl eskisi gibi değil, artık gidilmez” diyenlerin söylediklerine aldırmayın. Buralara kadar gelmişken mutlaka uğrayın. Şehrin stresinden arınmak, Karadeniz’in eşsiz havasından ciğerlere oksijen depolamak için hala daha harika bir rota burası.

Uzungöl ’e ne zaman gidilir?

Aslında her mevsimi ayrı güzel Uzungöl’ün. Ancak doğanın ve manzaranın tadını tam anlamıyla çıkarabilmeniz için hava şartları sebebiyle daha çok yaz aylarını tercih etmeniz gerekebilir. Böylelikle bir yandan doğal güzelliklerin tadını çıkarırken bir yandan da yamaç paraşütü, doğa yürüyüşü, atv ya da jip ile safari turu gibi aktivitelere de katılabilirsiniz. Aynı zamanda kamp yaparak doğanın tadını çıkarmak isteyenler için kamp alanları da mevcut.

Uzungöl ’e nasıl gidilir?

Uzungöl bağlı olduğu Çaykara ilçesine 19 kilometre, Trabzon’a ise yaklaşık olarak 100 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Önce Trabzon’dan Of’a gelmeniz gerekiyor. Sonra sırası ile Cumapazarı, Dernekpazarı ve Çaykara ilçelerini geçecek ve bu doğa harikasına varacaksınız. Yol gayet düzgün, her mevsim sıkıntı çekmeden Uzungöl’e ulaşabilirsiniz. Yola çıkmadan önce mutlaka Yolcu360‘tan Trabzon Havalimanı araç kiralama fiyatlarına bir göz atın.

Yorum ekle