Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Dünya Gezi Rehberi > Zaanse Schans gezi rehberi ve görülecek yerler / Hollanda

Zaanse Schans gezi rehberi ve görülecek yerler / Hollanda

Zaanse Schans Hollanda’ya gelince gezilecek yerler arasında ikinci sırada  yer alır. İlk sırada her zaman Amsterdam bulunurken ikinci sırada ise Zaandam şehrine bağlı olan bu güzel semti sayabiliriz. Zaanse Schans’ı sizler için Instagram’ın fenomen gezgini Elitfukara hesabının yazarları Zehra ve Mutlu gezdi gördü ve yazdı.

Zaanse Schans gezi rehberi

İlk önce Amsterdam’dan Zaanse Schans’e giderken ki yolları anlatmak istiyoruz size… Hollanda başlı başına hepimizin hayallerini süsleyen güzellikte bir yer J. Yol üzerindeki her yer çok güzel müstakil evler ve yeşilliklerle dolu. Bir hayalin içindeymişçesine, derin iç çekişlerle ilerleyen bir yolculuk oluyor bu J. Bir Elit Fukara tavsiyesi olarak yolculuk esnasında ara ara durup o güzellikleri izlemeyi, evlerde yaşayan tatlı insanlarla tanışmayı ve fotoğraf çekilmeyi unutmayın deriz.

O güzel yolların sonunda sizi Hollandalıların ilk yerleşim yerlerinden biri olan, yel değirmenleriyle ünlü Zaanse Schans karşılıyor. Hem de mis gibi çikolata kokularıyla… Zaanse Schans masallardaki kasabalardan farksız. Gördüğünüz anda aşık olmanız garanti J. Buraya gelince doya doya zaman geçirmek hele bir de fotoğraf çekmek istiyorsanız 4-5 saatinizi ayırmanızı tavsiye ediyoruz. E hadi gelin burada neler görebilir, neler yapabiliriz onlara bakalım…

Zaanse Schans ulaşım

Hollanda bir ülke olarak “Benelüks” turlarının önemli duraklarından biri. Belçika, Almanya ve Fransa gibi ülkelere kısa araba yolculuklarıyla ulaşabileceğiniz bir konumda. Bu sebeple araç kiralama için çok ideal bir rotanın tam ortasında olduğunu söyleyebiliriz. Yolcu360 ile kiralayacağınız aracınızla hem Hollanda’da Zaanse Schans gibi şehirleri, hem de çevre ülkeleri rahatça gezebilirsiniz. Bunun için yola çıkmadan Amsterdam Schiphol Havalimanı araç kiralama seçeneklerini değerlendirmenizde fayda var.

Zaanse Schans görülecek yerler

  • Değirmenler

Zaanse Schans yel değirmenleri ile ünlü olduğu için size ilk olarak değirmenlerden bahsetmek istiyoruz. Eski dönemlerde yüzlerce bulunmasına karşın günümüzde 10 tane aktif yel değirmeni bulunmaktadır. Her değirmenin kullanım amaçları ortalama olarak birbirinden farklı olarak boya üretimi, yağ üretimi, baharat üretimi, talaş üretimi  ve bıçkı için kullanılırken, eski değirmenlerden bazıları ise depo olarak kullanılmaktadır.

Bu değirmenlerin bazılarını ücretli ve ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Tavsiyelerimizi sorarsanız ise aşağıdaki değirmenleri okuyup tercihinizi belirleyebilirsiniz 🙂

De Kat: İsminin anlamı “Kedi” olan bu değirmen boya üretmektedir. Ücret vererek içine girebilir ve bu değirmenin işleyişini görebilirsiniz.  Aynı zamanda yel değirmenleri arasında belki de en iyi panaromik manzarayı sunduğu için değirmen gezmek isteyenler bu değirmeni tercih edebilir ve diğer değirmenleri yukardan izleyip manzaranın keyfini sürebilirsiniz 🙂

De Bleeke Dood: Hollanda’nın günümüze kadar ulaşabilen en eski ahşap yel değirmeni olan De Bleeke Dood 1656 yılında inşa edilmiş ve 1931 yılına kadar ise un öğütmede çalışılmıştır.

De Huisman: Ben ücret vermeden yel değirmenlerinden birini gezmek istiyorum diyorsanız ufak olmasına rağmen De Huisman’ı tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda baharat üretilen ve satılan bu değirmen baharat severlerin de oldukça seveceği bir yer 🙂

  • Müzeler

Altı üstü bir kasaba kaç müze olabilir ki demeyin burası size gezebilmeniz için tam 6 müze sunuyor. Müze gezmeyi seviyorsanız birbirinden farklı özelliklerde olan bu müzeleri gezebilirsiniz.

  • Cacaolab

O tatlı çikolata kokusu her yana dağılmışken, çikolata isteğinize karşılık verecek mükemmel bir yer 🙂 Kendi çikolatalı sütünüzü yapabildiğiniz Cacaolab’a özellikle kadınların bayılacağını belirtelim.

  • Peynir Fabrikası

Hollanda peynirleriyle meşhur olunca buraya da bir peynir fabrikası kurulmuş. Fabrika dediğimize bakmayın bir çiftlikte diyebiliriz aslında… İçeride sizi belki de ömrünüz boyunca yemediğiniz kadar çeşitte peynir sizi bekliyor olacak J. Her birinin tadımı yaptırılıyor ve gerçekten her biri birbirinden güzel. Elit Fukara olarak her birini tek tek denemenizi tavsiye ediyoruzJ. Beğendiğiniz olursa da satın alabiliyorsunuz…

  • Clog Atölyesi

Zaanse Schans’ta Hollanda’nın ünlü Clog ayakkabılarının üretildiği atölye de mevcut. Çok sevimli olmalarına rağmen bu ayakkabılar biraz ağır. Ahırda ve tarlalarda hem suya hem de hayvanların ayaklarına basması karşı dayanıklı olmasından dolayı hala daha kullanmayı tercih eden Hollandalı köylüler olduğunu da belirtelim.

  • Bisiklet Kiralama

Hollanda denince akla ilk gelen şey bisiklet olunca burada da o zevk kaçınılmaz oluyor 🙂 Nisan ve Ekim ayları arasında gittiyseniz kasabada bisiklet kiralayabilir.

Zaanse Schans tam olarak anlatılmaz yaşanır denecek güzellikte bir yer. O yüzden Amsterdam’a da çok uzak değilken rotanızı buraya çevirmeyi sakın unutmayın. Ayrıca burayı oturduğu yerden görmek isteyenler ya da özleyenler varsa 24 saat canlı olarak yayın yapıldığı haberini verelim 🙂

Yorum ekle