Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Yörük Köyü / Safranbolu Gezi Rehberi / Karabük

Yörük Köyü / Safranbolu Gezi Rehberi / Karabük

Karabük ili, Türkiye’nin kuzeyinde ve Batı Karadeniz Bölgesi içerisinde yer almakta. 1995 yılında Türkiye’nin 78. ili olan Karabük, tarihi açıdan da oldukça zengin bir şehir. Karabük’te yazısız döneme ait çok sayıda höyük ve tümülüs bulunmakta. Eflani, Eskipazar, Ovacık, Safranbolu, Yenice ilçelerinden oluşan şehir,  Dağdelen Cami ve İncekaya Su Kemeri gibi birçok tarihi yapıya sahip. Aslında şehrin ilçeleri arasında Safranbolu özellikle ön plana çıkmakta. Hatta belki ünü sayesinde kendisi bile ayrı bir şehir sayılabilir. Yörük köyü de Safranbolu evlerinin bir benzeri diyebiliriz. Fakat Safranbolu evlerinin tamamen kopyası değil, Yörük köyünün kendine has bir hikayesi var. Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan Yörük köyü için araç kiralama seçeneklerinden yararlanarak, Karabük’e doğru yola çıkmaya ne dersiniz? Bu gezi esnasında Cevizli Keşli Yayım ve Karalahana Yemeği gibi Karabük yerel lezzetlerini de keşfedebilirsiniz. Safranbolu gezi rehberi kapsamında Yörük köyü yazısı sizler için Yolcu360 ekibi tarafından hazırlandı.

Safranbolu Yörük köyü gezilecek yerler

Yörük köyü tarihi, 650 yıl önce başlıyor. Yörük köyü, Batı Karadeniz’e gelen Türkmen boyları tarafından kurulmuş. Böylece Türkmenler göçebe hayattan yerleşik yaşama geçmeye başlamış. Osmanlı mimarisi izlerini taşıyan evler,  Safranbolu evlerinden farklı olarak bitişik olarak inşa edilmiş. Geleneksel mimari temel alınarak 2 katlı inşa edilen evlerin odalarında kalem işi süslemeler bulunmakta.

Yörük köyü sokaklarında gezerken Çökön Meydanı üzerinde ünlü opera sanatçımız Leyla Gencer‘in büstü ile karşılaşırsınız. Sokak tabelaları ise Leyla Gencer ve Cemil İpekçi gibi bu köyün köklerine sahip olan ünlülerden oluşmakta. Şehir merkezine 14 kilometre mesafede bulunan Yörük Köyü, Kastamonu Havalimanı araç kiralama seçenekleri incelenerek rahat bir şekilde gezilebilir.

Yörük köyü Safranbolu

Köy içerisinde gezilmesi gereken yerler neresi diye sorarsanız mutlaka konakları görün deriz. Çünkü 140 haneden oluşan köy içerisinde en eski ev 450 yıllık, en yeni ev ise 90 yaşında. Bu konaklar arasında ise en meşhuru Sipahioğlu konağı. Sipahioğlu konağı tarihi ise 300 yıl öncesine dayanmakta. Hiç değişmeden ilk halini koruyabilen konak, en eski ev unvanını taşımakta.

Bizden size bir öneri, buraya geldiğinizde mutlaka Yörük köyü filiz teyzenin yerine uğrayın ve bir de köyü ondan dinleyin. Filiz teyze özellikle turistlerden tarafından çok sevilen tatlı mı tatlı bir kadın. 🙂 Diğer bir gezilecek yer ise Yörük köyü çamaşırhane. Günümüzde sanat galerisi olarak kullanılan çamaşırhanenin 300 veya 350 yıl önce yapıldığı düşünülüyor. Tarihi Çamaşırhane‘nin içerisinde orta kısımda bulunan çamaşır yıkama yeri farklı boylardaki kadınlar düşünülerek farklı yüksekliklerde tasarlanmış. Yörük köyü yemek konusunda Karabük’ün yerel lezzetlerini yansıtmakta. Ama köyün kendisine has bir lezzeti var: gözleme ve baklava. Özellikle Yörük Sofrası’na gidip bu iki lezzeti tatmanızı öneririz.

Yörük köyü nasıl gidilir? Karabük gezilecek yerler arasında olan köy, Kastamonu yolu üzerinde yer almakta. Kastamonu araç kiralama imkanlarını inceleyerek, her bütçeye uygun olan fırsatlardan yararlanabilir ve köye kolayca ulaşabilirsiniz.

Karabük gezilecek yerler / Safranbolu gezilecek yerler

 • Dağdelen Cami

Tarihi camiler arasında yer alan Dağdalen Cami, 1778 yılında Borlu Ayanı Kazdağlıoğlu Mehmet Ağa tarafından yaptırılmış. Bulunduğu meydana da ismini veren cami, taş ve tuğladan inşa edilmiş. Tek kubbeli olan cami, Çarşı meydanı üzerinde yer almakta. Cami, Safranbolu gezi rehberi dahilinde inanç turizmi açısından gezilecek yerler listenize eklenebilir.

 • İncekaya Su Kemeri

18. yüzyıla ait ola su kemeri, Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış. Yerden yükseliği 60 metre olan kemer, suyun akış hızının dengelenmesi için üç kıvrıma sahip.

Karabük yemekleri 

Karabük yöresel yemekleri arasında Uzun FasulyePeruhiBütün Et YemeğiMısır ÇorbasıCevizli Keşli YayımKaralahana Yemeği / Karamancar YemeğiÇullu BörekSafranbolu BükmesiZerde ve Bağlar Gazoz bulunmakta. Karabük nerede yemek yenir? diye merak ediyorsanız, sizler için en iyi yerleri listeledik:

 • Kilcioğlu Pide Karabük
 • Derya Restaurant
 • Wings Cafe & Restaurant
 • Kadıoğlu Şehzade Sofrası
 • Enosse Cafe & Restaurant

Karabük kahvaltı restoranları:

 • İki kaşık Restaurant
 • Atiş Cafe
 • Çizgi Cafe
 • Nil Yörem Mutfak Cafe Restaurant
 • Karabük merkez serpme kahvaltı için OldcityGüven Pastanesi ve Kadıefendi tesisleri tercih edilebilir.
Karabük’e nasıl gidilir?

İstanbul Karabük arası kaç km? İstanbul araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak, 402,3 kilometrelik mesafelik yolu 4 saat 30 dakika gibi kısa sürede tamamlayabilir ve şehre rahatça ulaşabilirsiniz.

Ankara Karabük arası kaç km? İki şehir arası 218,5 kilometre olup, Anadolu Otoyolu/O-4/E89 üzerinden 2 saat 16 dakika içerisinde şehre ulaşılabilir. Ankara araç kiralama olanaklarına göz atarak, Karabük turu için konforlu bir ulaşım seçeneği tercih edebilirsiniz.

İstanbul Safranbolu kaç kilometre? İstanbul’dan Safranbolu’ya O-4 güzergahı üzerinden 410,3 kilometrelik bir mesafe var. 4 saat 34 dakika içerisinde Safranbolu’ya ulaşabilirsiniz.

Bursa Safranbolu kaç km? Bursa merkez araç kiralama olanaklarını tercih ederek, Anadolu Otoyolu/O-4/E80 üzerinden 438,6 kilometrelik yolu, 4 saat 35 dakika içerisinde tamamlayarak, Yörük köyü için Safranbolu gezisine başlayabilirsiniz.

Yorum ekle