Yolcu360 Blog
Yalova gezi rehberi
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Yalova Gezi Rehberi | Yalova Gezilecek Yerler

Yalova Gezi Rehberi | Yalova Gezilecek Yerler

Yalova gezi rehberi ile kenti keşfe ne dersiniz? Yalova’da gezilecek yerler, Yalova’nın meşhur lezzetleri, Yalova tarihi gibi konu başlıklarını biraz irdeleyelim mi? Sizde araç kiralama seçeneklerini değerlendirerek Yalova gezisi için yola çıkmaya ne dersiniz?

Yalova Gezi Rehberi

Bu yazımızda Yalova’nın gezilecek yerlerini, Yalovalı ünlüleri, Yalova şehrinin tarihçesini, Yalova’nın yöresel lezzetlerini, Yalova’nın önemli kentlere uzaklığı ve daha fazlasını araştırdık.  İşte Yalova gezi rehberi…

Yalova Hakkında Genel Bilgiler

Yalova gezi rehberi

Türkiye’nin kuzeybatısında yer alan Yalova, Armutlu yarımadası ve Samanlı Dağları’nın kuzey yamaçlarında kurulmuş bir ildir. Kocaeli ve Bursa’ya komşu olan ilin bir bölümü de Marmara Denizi’ne komşudur. 6 ilçeden oluşan, Türkiye’nin yüzölçümü bakımından en küçük ili olan Yalova, 105 km kıyısı ile de turist çeken illerimizin başında gelir. Şehrin %82 si tarım arazisi ve ormanlardan (%5 civarı) oluşmaktadır. Bundan dolayı Yalova ili çevre illerdeki kereste ve odun ihtiyacını karşılamaktadır. Ayrıca 135 bin civarında nüfusa sahip olan Yalova, deprem bölgesinde yer almaktadır.

Erikli Yaylası Gezisi için tıklayınız.

Yalova Tarihi

Şehir kültürel ve etnik çeşitlilik açısından çok zengindir. Türkiye’nin en küçük ili olmasına rağmen şehirde Türkçenin yanında Pomakça, Avarca, Çerkezce, Gürcüce, Lazca, Boşnakça gibi dillerinde konuşulduğuna şahit olabilirsiniz.

Yalova’nın tarihi M.Ö. 3000’li yıllara kadar uzanmaktadır. “Bitinya” adıyla bilinen antik bölgede bulunur. Bu bölgede Hititler, Frigler, Romalılar, Bizanslılar hakimiyet sürmüştür. 1326 yılında Osmanlı bayrağı altına girmiştir. Şehrin konumundan dolayı yıkıcı depremler sıkça meydana gelmiştir. Bir dönem İstanbul ilinin ilçesi de olan Yalova 6 Haziran 1995 tarihinde aynı adlı ilin ilçesi olmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk Yalova şehri hakkında “Yalova benim kentim” cümlesini söylemiştir.

Yalova Gezilecek Yerler

Şehir yüzölçümü bakımından küçük olsa da Türkiye’nin turistik şehirlerindendir. Özellikle şehrin ilçelerinden olan Armutlu ve Çınarcık turizm bakımından önemli ilçelerdendir. Şehirde av turizmi, 105 km kıyısından dolayı kıyı turizmi, bitki örtüsünden dolayı doğa turizmi gelişmiştir. Şehir termal turizm sayesinde bir üst noktaya ulaşmıştır. İşte Yalova’nın görülmesi gereken yerleri:

Yürüyen Köşk1929 yılında yapılan “Yürüyen Köşk” Yalova Millet Çiftliği’nde bulunmaktadır. Doğayla bütünleşmiş bu köşk Yalova’da mutlaka görülmesi gerekilen yerlerdendir.

Yalova’nın 12 km güneyinde yer alan “Yalova Atatürk Köşkü” görülebilir. Burası termal bir ilçede bulunmaktadır. Köşkü gördükten sonra biraz masaj tüm sıkıntılarınızı giderebilir.

Şehir doğasıyla meşhurdur. Şehir adeta doğayla bütünleşmiştir. İşte görülmeye değer doğal yerler: Sudüşen Şelalesi, Büyük Dipsiz Göl, Erikli Çifte Şelale, Delmece Yaylası, Yalova Kent Ormanı, Harmankaya Kanyonu, Karlık Yaylası yer almaktadır. Ayrıca şehirde birçok piknik alanı da bulunmaktadır. Yalova’nın doğal güzellikleri değerli ama kendine özgü bir mutfağı d avar. Henüz Gaziantep gibi dünya gastronomi kitaplarına geçecek popülaritede değil ama lahanalı pavli, termal sarma ve milföylü kebap ilginç ve özgün menüler. Mutlaka deneyin, deriz. 

Yalova araç kiralama fiyatları için buraya tıklayın!

Yalova Şehrinin Önemli Bölgelere Uzaklığı

İstanbul Yalova arası 93 km’dir.

Ankara Yalova arası 418 km’dir.

Bursa Yalova arası 68 km’dir.

İzmir Yalova Arası 386 km’dir.

Eskişehir Yalova Arası 221 km’dir.

Şehirlerden kalkan otobüslerle Yalova şehrine ulaşım mümkündür. Şehrin içinde minibüsler ve otobüsler kullanarak şehri gezebilirsiniz.

Huzurlu bir hafta sonu için: Çamur Evler yazısı için tıklayınız.

Yalova’da Ne Yenir?

Yalova çok zengin bir mutfağa sahiptir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi etnik açıdan zengin olması şehrin mutfağına da yansımıştır işte Yalova’nın lezzetleri:

Milföylü Yalova Kebabı

Milföylü Yalova Kebabı: Milföyün içine pişirilen etlerin konulmasıyla oluşur.

Yalova Köftesi: En meşhur yiyeceklerin başında gelmektedir. Köftenin içine krema konulduğu için köftenin lezzetini arttırmaktadır.

Termal Sarma

Termal Sarma: Sebzelerin ana malzeme olan bifteğe sarılmasıyla yapılır. Sadece bu lezzeti tatmak için civar illerden Yalova’ya gidilmektedir.

Yalova'nın Pavli Yemeği

Pavli: Haşlanmış lahana yaprağından yapılır.

Yaprak Pidesi: Nane, soğan ve mısır ununun pişirilmesiyle oluşan bu lezzet Yalova’nın meşhur yiyecekleri arasında yer almaktadır.

 

Yorum ekle