Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Dünya Gezi Rehberi > Versailles Sarayı ve bahçeleri / Versay Sarayı / Paris gezi rehberi

Versailles Sarayı ve bahçeleri / Versay Sarayı / Paris gezi rehberi

Versailles Sarayı yani Versay Sarayı ile ilgili bir önceki gezi rehberimizde sizlere biraz sarayın tarihinden ve bu ihtişamlı bina hakkında ilginç bilgilerden bahsetmiştik.

Versay Sarayı nerede ve nasıl gidilir?

Versay Sarayı Paris’te bulunuyor. Size daha önce Paris Gezi Rehberi içerisinde bu güzel şehirde ziyaret etmeniz gereken noktaları yazmıştık. Tarihi yapılar arasında Eyfel Kulesi‘nin ardından Versay Sarayı kesinlikle ikinci sırada. Bu ihtişamlı yapıyı ve Paris’i keyifle gezebilmek için Yolcu360‘tan bir araç kiralamayı unutmamanızı tavsiye ediyoruz.

 

Versailles Sarayı ‘na gidecekler dikkat!

Bir önceki yazımızda Versay Sarayı ile ilgili ilginç bilgilerden bahsetmiştik. Bu kez size çok yardımcı olacak bilgilerle geldik. Versailles Sarayı Paris’e gelenler için görülmesi gereken yerlerden olduğu için kaçta gelirseniz gelin kapıda dehşet bir kalabalıkla karşılaşıyorsunuz. Onca ülkede onca önemli ve gözde yapı gezdik ama biz böyle bir sıra görmedik.

O yüzden size tavsiyemiz erken saatte gitmeniz… Ancak ne kadar erken giderseniz gidin Asyalı ablalar ve abiler tur otobüsleriyle sizden önce orayı doldurmuş oluyor bilginize ☹. Biz minik bir hile yapıp arkamızdaki yüzlerce kişiyi geride bırakarak 3 saatlik sırayı şıp diye geçmeyi başardık ☺. Buradan ayrıntılarını vermek biraz ayıp olabilir. Ama instagram sayfamızdan ayrıntılarını öğrenebilirsiniz ☺.

Versailles Sarayı : Bilet kuyruğunu aşmanın yolu!

Versailles Sarayı’na giriş yapabilmeniz için öncelikle ilk avluya girip bilet almanız gerekiyor. Yalnız dikkatli olmanız gereken nokta bilet alma sırasıyla içeriye giriş sırası birbirinden ayrı. Bilet alma sırasının çok yavaş ilerlediğini görünce modunuz düşmesin. Elit Fukara’dan müthiş bir tavsiye geliyor☺. O upuzun kuyruğun sonunda bilet otomatları bulunuyor. Çok ilginç bir şekilde insanlar biletini buradan almayı tercih etmeyip, çalışanlardan alıyorlar. O yüzden siz sırada bekleyenlerin yanından geçerek, ön tarafa doğru yürüyüp bilet otomatlarından biletinizi alabilirsiniz ☺.  Tabii ben hiç bunlarla uğraşmayayım derseniz bir diğer seçenekte biletinizi önceden internetten almak… Biletinizi halletlikten sonra ise saraya giriş sırasına geçebilirsiniz.

Saraya giriş

Sarayı gezmek istemezseniz sadece bahçeyi gezebilirsiniz. Onun için ise yine ayrı bir giriş var ve yapmanız gereken tabelaları takip etmek☺. Bahçeye giriş normalde ücretsiz… Ancak bazı günlerde müzik ve havuzlarda görsel şölenler yapıldığından ücretli olabiliyor. Ücretli güne denk geldiyseniz bahçeye giriş kapısından biletinizi alabilirsiniz.

Versailles Sarayı’na girecekler için yazımıza devam edelim. Bilet sırası bitip saraya girdikten sonra içerde muhteşem odalar sizi bekliyor olacak. Bir yandan kraliçe odası, bir yandan kral daireleri, bir yandan sarayın bitmeyen güzellikteki diğer odaları derken, o görkem sizi direkt içine çekecek.  Bu muhteşem atmosferde kaç oda gezdiğinizi bile anlayamayacaksınız ☺.

Odalar, uzun koridorlar, duvarlardaki tablolar, heykeller derken bu gezinin sonunda sizi meşhur Aynalı Salon bekliyor olacak. Burası oldukça şatafatlı bir salon… Ayrıca tarihi açıdan bakıldığında 1. Dünya Savaşı’nı sonlandıran Versailles Barış Anlaşması’nın (1919) burada imzalanmasından dolayı önemli bir yer tutuyor.

Versailles Sarayı ve meşhur bahçeleri

Odalar sonrası sizi aklınızın alamayacağı kadar büyüklükte bir bahçe bekliyor olacak. Size bahçeyi rahat gezebilmeniz için bir harita verecekler. Takip etmesi oldukça kolay… Huzura merhaba dediğiniz, çimlerinde sere serpe yatıp yorgunluğunuzu attığınız bu bölüm sizi fazlasıyla mutlu edecek. Bahçede sizi aynı zamanda havuzlar, ağaçlar arasında labirent yollar, çiçek ve su bahçeleri bekliyor olacak.

Geometrik şekillere sahip olan formel bahçeler ise en göz alıcı yerlerden biri… Peyzajı ile dikkat çeken bahçenin içerisinde oldukça büyük bir de gölet bulunmaktadır. Burada kayık kiralayıp keyfinize keyif katabilir ya da bisiklet kiralayıp göletin çevresinde gezebilirsiniz ☺. Aynı zamanda burada kiralayabileceğiniz golf arabaları da buluyor. Ben rahatıma düşkünüm diyenler için oldukça ideal… Bu kiralamalar için sizden kimlik isteniyor. Eğer pasaportunuzu vermek istemezseniz yanınızda muhakkak kimlik ve ya ehliyetinizi bulundurmanız gerekiyor.

Ne yenir?

“Koca bir günden bahsediyorsun, biz acıkırız” diyenler için sarayın çevresinde ve içinde bir şeyler yiyip içebileceğiniz restoranlar bulunmaktadır. Ancak bu restoranlar oldukça pahalı… Her konuda olduğu gibi bu konu içinde size Elit Fukara tavsiyelerimiz var efendim ☺. Başka yerde bulamayacağınız ilk tavsiyemiz, sıcak havalarda gidecekler için oldukça kurtarıcı olacak ☺. Hem Euro’nun artması, hem de saatler süren bekleyişe karşılık, Versay Sarayı’nın girişinde ücretsiz su içilebileceğiniz bir çeşmenin olması hem sizi, hem içinizi ferahlatacak cinsten ☺. En az 2 kişi olsanız 6 Euro cebinizde kaldı demektir ☺. Bir diğer tavsiyemiz ise, çantanıza muhakkak yiyecek ve içecek bir şeyler atmanız gerektiği… Ara ara yoruldukça bir ağaç gölgesinde keyif yapabilirsiniz. Bu size hem 50 Euro kazandıracak, hem de o huzurda birçok insan piknik yaparken iç geçirmek yerine, onlara eşlik edeceksiniz demektir ☺.

Versailles Sarayı ‘na ne zaman gidilir? Kapalı olan günler hangileri?

Versailles Sarayı’na gelecekler için bir diğer uyarımız ise tarihler… Saray, 1 Ocak, 1 Mayıs, 5 Mayıs, 25 Aralık tarihlerinde ve Pazartesi günleri kapalıdır. Bunun dışında her gün ziyaret edebilirsiniz. Aynı zaman da Paris’e ziyaretiniz Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarına denk geliyorsa bir güzel haberimiz daha var. Bu ayların her ilk Pazar günü sarayı ücretsiz olarak gezebiliyorsunuz.

Yorum ekle