Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Türkiye’nin En İyi Kaplıcaları | Türkiye’deki Şifalı Kaplıcalar4 min read

Türkiye’nin En İyi Kaplıcaları | Türkiye’deki Şifalı Kaplıcalar4 min read

Önemli bir jeotermal kuşak üzerinde yer alan ülkemizin termal suları Avrupa’nın en iyi, potansiyel açısından da dünyanın ilk 7’si içerisinde yer alıyor. Sizde araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak, Türkiye’nin en iyi kaplıcaları için yola çıkmaya ne dersiniz? Bu değerli termal sulara ulaşabileceğiniz yerleri, Türkiye’deki şifalı kaplıcaları sizin için derledik.

Türkiye’nin En İyi Kaplıcaları

  • İkbal Kaplıcaları

Afyon kaplıcaları denilince akla hemen İkbal bölgesi gelir. Afyonkarahisar şehir merkezine 9 km uzaklıkta yer alan tesise, Kütahya Zafer Havalimanı araç kiralama seçenekleri ile kiralayabileceğiniz özel aracınızla 35 dakikada ulaşabilirsiniz. 5 yıldız, 284 oda ve 750 yatak kapasitesine sahip tesiste, 2 kapalı ve 1 açık toplam 3 termomineral havuzu, 1 açık havuz, 4 sauna, 2 hamam ve 10 özel banyo bulunuyor. Tesiste kullanılan termal suyun sıcaklığı 35,5 derece ve mineralli. Ayrıca Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi’nden gelen, sürekli olarak tesiste bulunan tıbbi ekip ve ekipman da mevcut. Eğer şehir dışında geliyorsanız ve arabanız yoksa Afyon araç kiralama seçenekleriyle de bölgeye kolayca ulaşabilirsiniz.

  • Eynal Kaplıcaları

Tesis 800 yatak kapasitesine sahip. 2 termal havuzlu Türk hamamı, Termal Aquapark, çay bahçeleri, yürüyüş alanları, piknik alanları, çocuk oyun parkları da tesis içerisinde yer alıyor. Kütahya Havalimanı araç kiralama seçenekleriyle 2 saatlik bir yolculuk ya da Kütahya merkez araç kiralama seçenekleriyle veya kendi aracınızla 1,5 saatte Eynal’a ulaşabilirsiniz.

  • Ilıca-Çeşme

İzmir Adnan Menderes Havaalanı’ndan 1 saatlik mesafede yer alan Ilıca, kapalı ya da açık termal su havuzlar, Türk hamamı, buhar banyosu, sauna, güzellik merkezi, solaryum gibi olanakları hemen her otelde sunuyor. Masaj, elektroterapi, egzersiz ve çamur banyoları gibi seçenekleri de Ilıca otellerinde bulabilirsiniz. En güzeli de kışın ortasında açık havada kaynayan suya girip yüzmek…

İzmir Havalimanı araç kiralama seçenekleriyle Çeşme Ilıca’ya yaklaşık 1 saatte ulaşabilirsiniz.

  • Yalova Termal Kaplıcaları

Son dönem Roma ve Bizans kaplıcalarından biri olan, Yalova’nın 12 km batısında yer alan Yalova Termal, İstanbul, İzmit ve Bursa’ya çok yakın. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan 1 saat, Bursa Yenişehir Havalimanı’ndan ise 1,5 saat uzaklıkta olan tesise İzmit merkezinden ise 1 saat 15 dakikada ulaşmanız mümkün. Tesis içerisinde yer alan 2 otelin toplam yatak kapasitesi 202. Sindirim sistemi, metabolizma ve romatizmal hastalıklara iyi gelen Yalova termal kaplıcalarındaki su sıcaklığı da 62 derece. Tesiste, Sultan Banyo, Kurşunlu Banyo, Valide Banyo, Köylü Hamamı gibi tarihi banyoların yanı sıra açık yüzme havuzu ve sauna da mevcut.

Kaplıca Oteller ve Fiyatları için tıklayınız.

Türkiye’deki Şifalı Kaplıcalar

  • Gönen Termal Turizm Merkezi

Hipertermal bir hipotonik maden suyu olan Gönen kaplıcaları, 78 derecelik yüksek su sıcaklığı ile biliniyor. Hem içme hem de banyo kürleri yoluyla karaciğerden böbreğe, romatizmadan iltihaplı kadın hastalıklarına uzanan geniş bir alanda etkili olan Gönen kaplıcalarında 228 oda ve 466 yatak bulunuyor. Tesise, Balıkesir Merkez Havalimanı’ndan 1,5 saatte ulaşabilirsiniz.

  • Balçova Termal

İzmir Balçova’nın tarihi Agamemnon bölgesinde yer alan tesis, 204 oda ve 408 yatak kapasitesine sahip. 180 derece sıcaklığa ulaşan hipertermal suyu hipotonik özellikli ve birçok mineral içeriyor. Tesisin Avrupa Kaplıcalar Birliği üyesi olduğunu belirtmekte fayda var. Balçova şehir merkezine 8 km uzaklıktaki tesise 10 dakikada ulaşabilirsiniz.

  • Tütav Termal 

Kütahya’nın Yoncalı ilçesi Tavşanlı yolu üzerinde bulunan tesise Zafer Havalimanı’ndan 45 dakikada ulaşabilirsiniz. 23 elamanlı radyoaktivite içeren suyu, romatizmal hastalıklar ve cilt hastalıkları için tavsiye ediliyor. Tütav Termal’de 73 odanın yanında 2 termal kapalı havuz, 7 özel termal banyo, jakuzi, sauna, çamur banyoları, bitki banyoları, selülit masajları seçenekleri ile doktor ve sağlık ekipleri mevcut.

  • Çekirge Gönlüferah Otel

Türk hamamı mimarisiyle yapılmış termal havuzlara sahip olan Gönlüferah, 70 oda ve 140 yatak kapasitesine sahip. Yoğun mineralli suyundan içerek ya da banyo kürü olarak faydalanabilirsiniz. Romatizmal hastalıklar, iltihaplı kadın hastalıkları, damar tıkanıklıkları, safra yolları gibi birçok hastalık için işe yarıyor. Gönlüferah Otel’e, Bursa Yenişehir Havalimanı’ndan 45 dakikalık bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

  • Kızılcahamam Termal

Metabolizma hastalıkları ve dolaşım bozuklukları ile kalp, mide, bağırsak, safrakesesi, karaciğer ve romatizmal hastalıkılar üzerinde etkili olan izotermal suyu ile tanınıyor Kızılcahamam. 2 büyük havuza sahip kaplıca Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde yer alıyor. Esenboğa Havalimanı’ndan kiralayabileceğiniz özel araçla 1 saat 15 dakikalık bir sürede kaplıcaya ulaşabilirsiniz.

Yorum ekle