Yolcu360
Urfa Kalesi
Kültür Sanat

Türkiye’deki Kaleler 

Urfa Kalesi’nin tarihçesi nedir? Urfa Kalesi ne zaman yapılmış? Urfa Kalesini kim yaptırmış? Urfa Kalesi neredeUrfa Kalesi hakkında bilgi mi arıyorsunuz; okumaya devam edin.

Türkiye’deki Kaleler 

Türkiye, tarihi zengin özel bir ülke. Ama belki de tarihi eserlerin zenginliği, onlara yeterince değer vermememize neden oluyor. Mesela pek çoğumuz hemen her şehirde hatta her ilçede bulunan kaleleri gezmeyi sevmiyor. “Taştan bloklar işte” diye düşünüyor. Oysa kaleler, ülkemizin tarihi ve kültürel mirası için birer somut delil gibi. Üstelik, hemen hepsi ayakta duruyor. Gittiğiniz şehirlerde kaleleri görün, tanıyın diye Türkiye’deki Kaleler yazı dizisini hazırladık. Dizinin bugünkü konuğu da Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı yer olan Urfa Kalesi. 

Urfayı yolcu360.com’la gezin!

Şanlıurfa gezisinde yolcu360.com üzerinden araç kiralama yapabilirsiniz. Böylece şehri ve çevresindeki bölgeleri konforlu bir biçimde gezebilirsiniz. Şanlıurfa araç kiralama fiyatlarına bakmak için hemen tıklayın!

Urfa Kalesi Hakkında Bilgiler

Hz. İbrahim’ den bir nefes… 

Kale , kentin güney batısında bulunan Damlacık Dağı eteğinde konumlanmıştır. Doğu, batı ve güney yönünde kayadan oyulmuş savunma hendekleriyle çevrelenen kalenin kuzeyi ise sarp kayalıktır. Bu yönüyle oldukça etkileyici bir manzara sunar. Urfa gezisinde kaleyi görmenizi öneririz. Çünkü buradan kente bakış çok farklı bir perspektif sunuyor. 

Urfa Kalesini Kim Yaptırmış/ Urfa Kalesinin Tarihçesi

Abbasiler döneminde Seleukoslar dönemine ait yapı kalıntıları üzerine 8.ve 9.yüzyılda inşa edilmiş olması kuvvetle muhtemeldir. Güneydeki kayalıklardan oyma hendek bölümünün MS 3.yüzyıla tarihlenen kaya mezarları üzerine yapıldığı düşünülmektedir. Kesilmiş kaya mezarları bu iddayı güçlendirmektedir 

Kalede mancınık adı verilen Korint başlıklı iki sütun ile doğudaki sütun üzerinde Süryanice bir kitabe bulunuyor. Kitabede Edessa Kralı 9. Ma’nu ‘nun adı geçiyor. Kralın 214-240 tarihleri arasında hüküm sürdüğü düşünülürse bu yapıların, surlar ve kalenin inşasından önce bir anıt sütun olarak dikildikleri düşünülebilir. 

Kale Seleukoslar, Bizans ve İslam uygarlıklarına ait birçok yapı kalıntısını bünyesinde barındırmaktadır. Urfa Kalesi hem Selçuklular devrinde hem de Osmanlılar zamanında birçok tadilat  ve onarımdan geçmiş olarak günümüze ulaşmıştır. Kalenin kuzey, güney ve doğu cephelerinde toplam beş adet kitabe mevcuttur. Fakat bu kitabelerin üç tanesi okunammaktadır. Diğer ikisi ise Akkoyunlu ve Osmanlılara ait olup okunabilmiştir.

Kutsal Bir Nokta!

Ufra Kaesi’nin özelliği en çok kutsallığından gelir. İlkel dinlerin dünyada bilinen en eski merkezi olan Şanlıurfa, çok tanrılı (politeist )dinlerle tek tanrılı (monoteist) dinlerin de önemli merkezlerinden biridir.

Hz. İbrahim’in İzinde

Efsanede Nemrut bir gece rüyasında tahtının yıkılacağını görür, hemen müneccimlere haber verir. Müneccimler, yeni doğan bir çocuğun krallığını yıkıp tek tanrılı bir dini yayacağını söyler. Nemrut tüm çocukları öldürür fakat İbrahim, annesi tarafından bir mağarada gizlenir. İbrahim büyür ve halkı tek bir tanrı inancına davet eder. Putları kırıp parçalamaya çalışan İbrahim ve cezalandırılmak istenir. Hz. İbrahim’in öyküsüdür bu ve inanışa göre Hz. İbrahim burada ateşe atılmıştır.

Efsanede Nemrut, Hz İbrahim’i kaleden mancınıkla  bugünkü balıklı gölün olduğu yerdeki ateşin içine atar. Hz. İbrahim’i yakmak için öyle büyük bir ateş oluşturulmuştur ki, ancak kale kadar yüksek bir yerden atılabilir. Hz İbrahim ateşe atılmıştır fakat ateş suya, yanan odunlar ise balıklara dönüşmüştür. Ve inanışa göre Tanrı Hz. İbrahim’i huzur içinde yanına davet etmiştir.

 

 

 

Facebook Yorum

İlgili Yazılar

Atatürk Arboretumu: İstanbul’da bir dinlence noktası

Yolcu 360

Dara Harabeleri / Dara Antik Kenti / Perslerin Mirası / Mardin

Yolcu 360

Festivaller / Türkiye Festivalleri 2020

Yolcu 360

Yorum Bırak